Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

HAYMANA VE BELEDİYECİLİK-2
08/02/2019
Değerli dost okurlarımız, ilçemiz Haymana’da kurtuluş yıllarında ve Cumhuriyetin ilanında 1919-1923 yılları arasında Çulluların Ali Efendi (Gürkan) Belediye Başkanı olarak görev yapmış, 1925 yılında Bekir Fahri Daldaloğlu seçilene kadar da asker kökenli Yüzbaşı Mehmet Sait Atatuğ, Belediye Tabibi Abdullah Bilgen ve emekli mülazım Halit Adatepe kısa dönem belediyeyi yönetmişlerdir. 
Bekir Fahri Daldaloğlu seçildiği 1925 yılından, ayrıldığı 1946 yılına kadar 21 yıl başkanlık yapmıştır. Cumhuriyet idaresinin bu ilk belediye başkanı, kuruluş yıllarının tüm zorluklarını Haymana belediyeciliğinde yaşamış bir başkan olduğunu anılarında anlatmaktadır. (Daha geniş bilgi için Halil İbrahim Uçak-Araştırma Kitabı’na bakınız: Tarih İçinde Haymana)
Rahmetli B. Fahir Daldaloğlu’nun en büyük hizmeti, soyunma yerleri yıkılmış, duvarları yıkılmaya yüz tutmuş, iki kemer kubbeden oluşan yıkanma ve havuz yerleri virane durumdaki kaplıca binasını restore edip onararak, kadın ve erkeklerden oluşan iki bölümlü kaplıca binasını yaparak, aynı zamanda hem belediye, hem de Haymana’yı önemli bir gelir kaynağına kavuşturmuştur.
Ben kendisinin belediye başkanlığı yıllarını bilemem. İlk tanımam 1954 yılında olmuştur. O yıllarda kaplıcaya çok yakın olan pansiyonunu yazları Ankara’dan gelerek işletirdi. Çok muhterem bir insandı. 1970’li yıllarda zaman zaman Arnavut Selim Sandıklı Amcanın dükkanına uğrar, biz gençlere merak edip sorduğumuz Haymana’nın geçmişi ile bilgilerini anlatırdı. Karahoca Caddesi üzerindeki bağı pek bakımlı ve meşhurdu. Onun büyük ağabeyi hukuk mezunu, kaymakamlık ve valilik yapmış Fevzi Mehdi Daldaloğlu, İstanbul Milletvekili olarak Ankara’daki ilk kurtuluş meclisine İnglizlerce tutuklandığından katılma şansını yitirmiş, daha sonra Halk Partisinden iki dönem Ankara Milletvekili seçilmiştir. Her iki kardeşte milli mücadele savaşlarına katılmış, İstiklal Madalyası taşırlardı. 
1946 yılında Haymana’da ortaokul olmadığından çocuklarını okutmak için belediye başkanlığına aday olamayarak yerini Hüdaver Çetinkaya’ya devretmiştir. Kışın Ankara’da, yazları da Haymana’da pansiyonunu işletirdi. Yaptırdığı ve onardığı kaplıca 1972 yılına kadar hizmet vermiştir. Bugünkü Merkez Kaplıcanın önündeki yol alanında bulunan, rivayete göre Selçuklu dönemi yapısı sayılan eski kaplıcaların, yeni tesislerin önünün açılması için 1972’de yıkılmasına çok üzüldüğünü hatırlarım. 1979’da Ankara da vefat etti. Allah mekanını cennet etsin. Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk ve zorlu yıllarında Haymana kaplıcalarını sağlık turizmine çok zorlu ve adeta imkansızlıkları alt ederek başarmıştır. Bu hizmeti ilçemiz için çok önemli bir eserdir. Rahmetli Cumhurbaşkanlarımızdan İsmet İnönü bu kaplıcalarda tedavi görmüştür.
1950 yılına kadar belediye başkanlığında bulunan Hüdaverdi Çetinkaya, Karasüleymanlı köyünde doğmuş, 1955 yılında Haymana’da vefat etmiştir. Buraya yerleşmeden önce Jandarma karakol komutanlıklarında bulunmuş, kendisini görsem de hatırlamıyorum. Hizmetleri hakkında da bilgim fazla yok. Başkanlığı dönemi ülkemizin çok partili dönemine geçildiği yıllara denk gelir. Rahmetli Hüdaverdi Çetinkaya’dan sonra 1950 yılında başkanlığa seçilen Galip Çağlar 1953’e kadar bu görevde bulunmuştur. Çok yakından tanıma şansı bulduğum bu değerli siyaset yoldaşımı 1970’de Ankara yolunda bir trafik kazansında 56 yaşında kaybetmiş olmanın acısını hala yüreğimde taşırım. En önemli hizmeti şüphesiz ki ilçemizde ilk konut kooperatifçiliğine ön ayak olmuştur. Bahçeli evler günümüze kadar sahiplerine hizmet etmiştir. Belediyemize ait ilk termal otelin yapılmasına (Bugünkü Termal Otelin bulunduğu yere) hazırlık yaptığı yıllarda 1953 yılında siyasi mülahazalarla görevini bırakmıştır. Allah rahmet eylesin. Çok muhterem bir insandı.
Devamı haftaya. Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HAYMANA VE BELEDİYECİLİK-2 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin