Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

MÜBAREK TOPRAKLARA DOĞRU..
08/02/2019
Bu hafta başlıktan da anlaşılacağı üzere, İslam`ın şartlarından biri olan hacca gitmekten bahsedeceğim. Eskiden müslümanlar hac görevlerini yerine getirebilmeleri  için şimdiki teknolojiye sahip değillerdi. Yolculuk aylarca sürüyordu. Binek ve yük hayvanları ile bu yola çıkarlar, kervanlar eşliğinde yolculuk yaparlardı. Kervanlara yapılan baskın ve hastalıklar nedeni ile birçok ölüm olabiliyordu "hacı yolu gözler gibi yolunu gözlemek" değimi burdan geliyor, şimdi ise öyle mi? Gidiş geliş toplamı ortalama 7 saat sürmektedir.
Bu yıl hacca gideceklerin kura çekimi yapıldı. Kimileri bu sene yazıldı hemen çıktı, kimileri senelerce önce yazıldı yeni çıktı. 14 yıl önce yazılıpta bu sene hac sırası gelen yakın aile dostumuz bu konu hakkında şöyle söyledi; "tam 14 yıl önce eşimle birlikte yazıldım. Bu sene nasip oldu, inşallah gideceğiz. İkimiz için 50 bin TL ye yakın para yatırmamı istediler, tabiki yatırdım. Bizden 2-3 gün sonra yatıranlar ise bizim yatırdığımız fiyattan 2 bin TL fazla yatırmışlar. Neymiş efendim dövize endeksliymiş. Kurada belirlenen 20 bin kişi bu sebepten hacca gitmekten vazgeçmişler. Senelerdir hasretini ve özlemini çektikten sonra gitmemeye mecbur kalmışlar, daha doğrusu mecbur bırakılmışlar." Efendim bu iş sadece 50 bin lira ile kalmıyor ki, geleneklerimiz gereği helalleşmek amacı ile yemek verilecek, mevlüt okutulacak, gelen giden ağırlanacak, el harçlığın ayrılacak, dönüşünde hediyeler alınacak. Bu hediye işi de ayrı bir gider tabiki. Hac, parası olmayanlar için mecburi bir ibadet değildir, lakin her müslüman oralara ayak basıp zemzem suyundan içmek, o mübarek Kâbe`nin etrafında tavaf etmek, hacer-i esved taşına el sürmek, kurbanını orada kesmek ister ve buna özlem duyarlar. Varlıklı insanların defalarca hacca gitmeleri elbette ki normaldir lakin kendi defalarca gitmek yerine, maddi gücü zayıf olupta oraları görme özlemi çeken 1-2 kişiyi  gönderse veyahut fakir iki genci evlendirse yada çok muhtaç ve ağır halde bir hastayı tedavi ettirse veya 1-2 genci okutsa nasıl olur diyorum. Bu benim naçizane görüşüm.
Bir hacı abimiz daha anlattı; "hac`dan dönülürken bazı kişiler hacıları bilerekten belirli esnaflara yönlendirip buralardan alışveriş yapmaları için ikna etmeye çalışıyorlar ve bunun karşılığında da esnaftan komisyon alıyorlar. Bu konuda hacıların dikkatli olması gerekir." dedi.
Hacıların dönüşlerinde hediye getirmeleri eski bir gelenek olarak devam etmektedir. Güzel bir gelenek lakin eskiden insanlar bir tesbihi, takkeyi, seccadeyi, saati ve buna benzer hediyeleri beklerlerdi ve bunlar çok değerliydi. Şimdilerde ise evler, bu hediyeler ile dolu ve çoğu da hakiki Çin malı. Bizler tüketiyoruz, Çin gönderiyor. Çin neden dünya devi adayı olmasın ki? Bu hediyelerin pek çoğunun da Türkiye`den alındığını biliyoruz. Bence en güzel hacı hediyesi hurma ve zemzem suyu diye düşünüyorum.
Bir konuyu daha söylemem gerekiyor ki, hacca gidip gelmek elbette ki ibadetlerin en güzellerinden biridir. Allah`ın izni ile günahlarından arınmış olarak geldikten sonra, gerek lisanınla gerek davranışlarınla, sosyal hayatta örnek bir vatandaş olabilmek çok önemlidir ki hacılığımız tam olsun. Zaten Allah biliyor ki bu mübarek görevi yerine getiren kişiler toplumdaki yaşantıları ile örnek kişilerdir. İnşallah oraların hasreti ile yanıp tutuşan, özlemini çeken her müslümana hac nasip olur. Hacca gidenlerin ve gideceklerin hacılıkları kabul olsun inşallah.
ÖZLÜ SÖZ: Hararet nerdadır sac`da değildir, keramet sacdadır tac`da değildir, her ne arar isen, kendinde ara, Kudus`ta Mekke`de hac`da değildir.              (Hacı Bektaş Veli)
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın, sağlıcakla kalın.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " MÜBAREK TOPRAKLARA DOĞRU.. " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin