Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

DOMATİİSS...
08/03/2019
Yerel siyasete küçük bir ara verip genel duruma bir bakış atalım bu hafta. Malum olay domates. Ya da Züğürt Ağa Şener Şen’in dediği gibi “Domatiiss..” 
Fakirin en gözde öğünü menemen de domatesin kendini sosyete sofrasına atması ile tarihe karıştı. Artık “ortaya karışık bir salata yapalım” derken bir kez daha düşünülüyor. Kıytırık bir salata, sosyetik lokantacı Nusret’te yenilen etle yarışıyor bu aralar çünkü. 
Olay bugünlerin meselesi değil aslında. Domatesiydi, patlıcanıydı veya bilimum zerzevatın geleceği nokta yıllar öncesinden belliydi aslında. Şimdiki durum meselenin zirvesi, kaynama noktası. 
Büyükşehir yasası ile başladı aslında her şey. Türkiye’de 30 il büyükşehir olmuş. Yani 30 ilin yüzlerce ilçesi köyden mahalleye evrilmiş. Bu evrilme tarlaların arsa olmasına, köylülerin şehir sıfatına kazanmasına vesile olmuş. Kerme kesen eller şehirli olup sosyeteye karışmış bir yerde. Şakır şakır bedava akan sular paralı, kıçı kırık kümesler emlak vergisine tabi olmuş. Köylü bakmış köyde bedava olan ne varsa paraya döndü, “Lan o zaman ne işim var köy yerinde. Aynı maliyetle şehirde yaşarım” demiş. Hele ailecek asgari ücretli bir yere başını sokarsa ondan mutlusu yok.
İlk başta hikaye çok güzel başlıyor. Kimsenin yüzüne bakmadığı tarlaları para ediyor, bu tarlalara konutlar konduruluyor, kıyıda köşede kalan bahçeleri hobi evleri oluyor, dededen kalan bir avuç toprağı arsa sıfatına bürünüveriyordu. Eh ailecek üç beş kuruş maaşlı işte bulunca değmeyin keyiflerine. Bir kanunla bir gecede şehir oldular daha ne olsun.
Evde yapılan tarhana, erişte, bazlama, süt, yoğurt ne varsa ellerinin altında. Ne gereği var paralı suyla üretmenin. Çek kredi kartını tüm market senin. Keyifleri beyde yoktu bir zamanlar kasketli ve elleri nasırlı emmilerin.
Her film mesut bahtiyar bitmiyor oysa. İlla ki gazozuna ilaç atacak birileri olacaktı bu filmin. İşte büyükşehir kanunu ile gazozlarına zaten ilaç atılmıştı ve mayışmaları bekleniyordu kötü niyetlerinin iğfali için. 
Gün geldi hikayenin acı sonu görünmeye başladı. Yaşlananlar işinden olmaya, iş aramaya başlayanlar partilerden torpil bulmayınca açıkta kalmaya, işe girip kazanılan paralar yetmemeye başladı. Çünkü küçülen tarım arazileri ve topraklar ile üretilenler herkesi doyurmuyordu artık. Köyünde kalanlar ürünlerini birçok girdi ile maliyetlere yetişemeyince zamlı satmak zorunda kaldılar. Bir zamanlar yüzüne bakılmayan bulgur, kuru fasulye ateş pahası olmaya başladı. Hor görülüp her yerde kışkışlanan tavuklar itibar abidesi, boklu yumurtası bile zengin yiyeceği oldu. 
Köylü başına geleni anladı ama iş işten çoktan geçmişti. Köyüne dönse artık ne tarlası kalmıştı, ne bahçesi. Koyun otlattığı meralar arsa, yaz sıcağında çimdiği derelerin suyu sayaçlı para makinelerine dönmüştü. Sıkıyorsa dön geriye haydi.   
Tahıl ambarı Konya, pamuk şehri Adana, narenciye ve sebze menbağı Antalya, zeytin deryası Balıkesir falan hep büyükşehirdi artık. Elbette köyleri de mahalle, mahalleleri arsa, toplu konut sahası oluvermişti. Köylerinde popolarını koyacak yer kalmamıştı ki zerzevat yetiştirsin.
Şimdi tanzim satış mağazaları ile çoktan kanser olmuş ve ötenazi bekleyen hastalara pansuman tedavisi yapılıyor. Hatta ölümcül hastaya moral niyetine “Aslında her şey yolunda, sen çok iyisin. Bazı art niyetliler hepimize oyun oynuyor” deniliyor. 
Bunca zamandır her şeye inanan zavallı köylü, elbette buna da inanıyor. “Her şey çok güzel olacak” repliği kulağa söylene söylene buna da alışıyor. “Aslında çok iyiyiz, bunlar geçici, oyun var oyun” lafını duyunca “Haa.. tamam o zaman” deniliyor. Bir zaman köylere kadar gelen kumpanya ve cambaza bak gösterisi şimdi şehirlerde gösterimde. Biz cambaza bakarken ceplerde paralar gizli ellerce çekiliyor. Tek umudumuz cambazın ipten inmesi. Belki o zaman gözümüzün önüne bakabiliriz.  
HAFTANIN SÖZÜ: Öküz çektiği yükü değil, torbasına koncak yemi düşündüğü için öküzdür.
SAYGILARIMLA 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " DOMATİİSS... " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

anlatamama cevap

08:37:59

Gönderen:

anlatamam anlat

9/Mart/2019

anlatamam kardeş,amerika rusyayı kominist ve öcü gösterip islam topraklarını sömürdü,100 yılda 100 milyondan fazla Müslüman öldürdü.Şimdi Türkiyede sağ kesime bakalım.Sağ kesimde hep rüşvet iltismas,bürokraside beceriksiz insanların göreve gelmesi,özellikle akp döneminde göreve gelenlerin gerek yağdanlık yani dalkavukluk,içi ayrı dışı ayrı sinsi,her devrin adamı bukalemun tipler, rüşvet,iltimas,yolsuzluk başını almış gitmiş ve bürokrasi yerlerde can çekişiyor.Hele akp döneminde bu can çekişme artık vicdanları sızlatıyor.adalet desen yok,yargı bir kişinin iki dudağı arasına bakıyor.Sol da zamanında yolsuzluk yapmıştır ama bunlar kadar hamudu ile götürmedi.İkincisi CHP İYİ parti adayı Mansur Yavaş dürüst bir Ankaralı ve Anadolu çocuğudur.Herkes elini vicdanını koysun ve müftü seçmiyoruz.Müftü de olsa bu s


Başlık:

anlatamam

18:46:35

Gönderen:

8/Mart/2019

HİÇ BİLEMEM, ANLAYAMAM, ANLATAMAM. Malesef şoyle bir sıkıntımız var insanlarımızda. Sağ kesimin en tap noktalarında olan insanlarımız yanlışı görmüyor, hatta savunuyor dediğin gibi dış mihrakların oyunu vs diyerek kendini avutuyor. Bunun tam zıttı Sol kesimin tap noktalarında olan insanlarımızda güzel şeyler yapılsa bile her türlü eleştiriyor. Bu iki kesim insanlarımız için diyorum ki BİRBİRİNİZDEN FARKINIZ YOK.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin