Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

GÖNÜL İSTER Kİ..
22/03/2019
Son günlerde ne yöne bakarsak bakalım, seçimler ve siyasi konuşmalar. Bunlara da pek konuşma demekte doğru olamaz. Kısır çekişmeler hatta, insanları ayrıştırıcı ve kışkırtıcı konuşmalar demek daha doğru olur. Gelişmiş ülkelerdeki siyasetçilerle ülkemizdeki siyasetçileri karşılaştıracak olursak aralarında büyük farklar olduğunu görebiliriz. Önemli başka bir gündem olarak da domates, biber, patlıcan ve patates. Bunlar insanların temel ihtiyaçlarıdır. Fiyatları birdenbire pekte pahalılaştı. Artık insanlar alacağının yarısını alabiliyor, bazıları da hiç alamıyor. Sanki bunların sorumluları hal esnafı, pazarcı esnafı ve sebzeciler gibi yansıtılıyor. İçlerinde tabiki bu durumu fırsata çevirmek isteyenler olabilir. Bunları tespit etmekte yine yetkililerin görevi değil mi? Lakin bu mesleklerle uğraşanların durumla alakası olmadığı tanzim satışları ile belli oldu. Nasıl mı? Tanzim satışlarında işçilik yok, yakıt elektrik, su ve kira giderleri yok. Yine de pazarcının 4’te 1 fiyatı kadar ucuzluk var. Ne diyelim? Bu sebeple de halkımız az da olsa ucuza meyva sebze yiyebiliyor. Bu da iyi birşey tabiki. Bu pahalılığın sebebinin hal, pazarcı ve manav esnafının olmadığı kesinlikle doğru bir tespittir. Bu pahalılığın önce alt yapısına bakmak gerekir. Bu da çiftçi ile ve üretimle başlar. Memleketin her bir köşesinde tanzim satışlarını uygulamak mümkün değildir.
Ekonomide istikrara kavuşmak için önce üretimin ve üreticinin temeline inmek gerekir. Bunun için de tarım girdilerinin aşağıya çekilmesi, tarım politikalarının gözden geçirilmesi, toprak birleştirme ve bütünleştirme reformlarının daha hızlı yapılması, ekilmeyen arazilerin tespitinin yapılması ve ekilebilir hale getirilmesi, modernleşme imkanlarının sağlanması, tarım eğitimine önem verilmesi ve özendirilmesi gibi tedbirlerin alınması gerekir.
Bir ülkenin güçlü olabilmesi için insanların refah ve eğitim düzeylerinin kaliteli olması, hak ve adaletin de sağlam temellere sahip olması gereklidir. Bunların olduğu bir ülkede her alanda başarıya ulaşmak zor değildir.
Dünyanın bazı ülkelerinde bir emekli almış olduğu maaşı ile dünyanın her bir ülkesine gidip gezebiliyor. Bizim ülkemizde ise emekliler çarşıya pazara çıkmakta zorlanıyor. Yani sözün özü emeklilerin pek çoğu malesef açlık sınırının altında yaşıyor. Bir de EYT`li ler var ki tamamen mağdurlar. "Devlet; sen gençsin emekli olamazsın, özel sektör; sen yaşlısın çalışamazsın" diyor. Ne diyeyim, Allah yardımcıları olsun.
Şunu da belirtmek istiyorum ki, emeklilerin bayram ikramiyelerindeki artış ne kadar olacak? Bunu ne iktidar, ne muhalefet dile getiriyor lakin emekliler bayram ikramiyeleri için artış bekliyorlar.
Gelelim ek gösterge de 3600 konusuna. Öğretmenler, din görevlileri, asker ve polislere, yöneticilere, aylar önce bir vaat verildi, kalan diğer memurlara yok. Bu kalan memurlar üvey evlat mı? Şunu söylüyorum, “biri yer, biri bakar, kıyamet ondan kopar” Bir kısmı memnun edip bir kısmı gücendirirsen,  gücenen kısım sizlere haklarını helal etmezler.
Gönül ister ki, şöyle refah içinde, mutlu ve huzurlu olalım, lanet olası terör olmasın, işsizlik sona ersin ve adaletsizlik olmasın ki bütün dünya bizlere gıpta ile baksın. Ve inşallah diyorum. Satırlarımı bitirirken de Yunus Emre`nin çok sevdiğim bir dörtlüğü ile kapatmak istiyorum.
Hak cihana doludur, kimseler hakkı bilmez.
Onu sen senden iste, o senden ayrı olmaz
Dünyaya gelen geçer, bir bir şerbetin içer.
Bu bir köprüdür geçer, cahiller onu bilmez. (Yunus Emre)
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın, sağlıcakla kalın.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " GÖNÜL İSTER Kİ.. " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin