Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

SANDIKLAR KONUŞTU
05/04/2019
Değerli dost okurlarımız; 31 Mart 2019 mahalli seçimleri yapıldı, oylar sayıldı. Sonrasında mı?
Sonuçların tartışılması devam ediyor. İtirazlar olacak, elbette oluyor da. Her seçim sonuçlarında bunlar yaşandı. Anormal olanı ise yaratılan algılar. Genel kanı şu; AKP seçim sonuçlarını hazmedemiyor. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere kaybettiği Büyükşehir Belediyelerinde itirazlar ederek, bazı filmler çevirerek kayıplarını kurtarmaya çalışacak. Örnek olarak ta 2014 Ankara seçimleri gösteriliyor. Hatırlayalım, 2014’te tam da sayım esnasında uzun bir süre elektrikler kesilmişti. Bu kesinti süresinin sonunda sandıklarda AKP önde çıkmaya başlayınca, daha önce önde olan CHP adayı Mansur Yavaş, az bir farkla seçimi kaybederek AKP adayı Melih Gökçek kazanmış oldu. 
31 Mart seçimlerinde ise Anadolu Ajansı’nın seçim verilerini durdurması, hem de neredeyse bir güne yaklaşan zaman, sayım gecesi ise YSK veri aktarımında bir iki saat duraklama göstermesi de eklenince, halk arasında fısıltıları harekete geçirmeye yetti. “Film çevriliyor, oylar değiştiriliyor” lafları kulaktan kulağa süratle bir algı yaratmaya yetti de arttı. Halbuki..
Değerli okurlar, bunlar her seçimde değişik şekillerde hep yaşandı, bundan sonrada yaşanır. Olabilecek tesadüfler de eklenince inandırıcı da olabilir. 
Şimdikinin fazla ses getirmesi, olayın doğası gereği. İktidar Ankara ve İstanbul gibi ülkemizin ekonomisinde çok yüksek role sahip iki şehrini ana muhalefete kaptırınca ve aradaki fark az olunca da gürültü de şaşkınlığı da olur, üstelik fazlasıyla olur.
Benim sözü getirmek istediğim noktaya gelince, çok sakin olalım. Akli selimle sonuçları bekleyelim. İtirazlar haktır ve yapılır, yapılıyor da. Sayımlar yeniden yapılır, hatalar varsa düzeltilir, hak yerini bulur. Yeterki kirli emellerin kirli işleri bunlardan uzak tutulsun. Tutulacağı da muhakkaktır. Seçimleri yaptıranlar, yönetenler ve işlemleri yürütenler, hukuka göre hareket etmeye yeminlidirler. Buna da uyarlar. Eğer uymazsalar?
Her partinin, partilerince görevlendirilmiş gözlemcileri, müşahitleri var. Onlarla birlikte işlemler yürütülür. Böylece hak haklıya verilir. 
Yine kanaat getirilmezse son söz YSK tarafından incelenir, kesin karara varılır. Böylece karar kesinleşir ve de sonuçlanır. Öyleyse?
Sabır, sabır ve de sakin olmak ve kazananı hep birlikte tebrik etmek, seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını dilemek gerek. Seçim sonuçlarına gelince, kazanan ve karlı çıkanlar var. Umduğunu bulamayanlar. Yapılan ittifaklar üzerinden bir inceleme yapacak olursak, kazanan yerel yönetimlere göre ölçek Cumhur İttifakında karlı çıkan parti MHP. Millet İttifakında ise CHP’dir.
Şüphesiz ki bu görüş, itirazlar sonucu değişebilir de. Genel oy toplamı üzerinden Cumhur İttifakı %50 oy üzerine çıkmayı başarmıştır. 24 Haziran toplamına yaklaşmıştır. 
Millet İttifakı ise 24 Haziran’a göre de birlik ve gücünü korumuştur. 
Bu seçimlerde Cumhur İttifakınca PKK yandaşı ilan edilen HDP aldığı az oylarla birçok belediyesini geri almıştır. Aday göstermeyerek muhalefet adaylarına verdiği destek ise başarılı olmuştur. 
Hayırlı olsun tüm sonuçlar ve hafta boyu kalın sağlıcakla. 
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " SANDIKLAR KONUŞTU " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

hizmete susamış halk hizmete oy vermedi

21:41:54

Gönderen:

Ali

6/Nisan/2019

Bütün Ankara ilçelerinde Mansur Yavaş birinci çıktı. Ama şu haymana halkı ne akla hareket ettiyse Mansur Yavaş başkanımız hemşerimiz kayseriliden az oy aldı.Gerçi kıyas yaparsan CHP önceki oyların 3-4 katı aldı ama yetmez.Neden hiç hizmet yapmayan ve ankarayı dahi tanımayan kayseriliye fazla oy çıkartıyorsunuz?CHP ilçe başkanı kendi köyünde dahi çok az oy aldı.Hayırdır abi sen köyünde sözün geçmiyormu? Bak halil ib.aysu hariç diğer adayların hepsi kendi köylerinde birinci oldular.Ama sende ilçe başkanısın.


Başlık:

Akp itiraz sürecini uzatarak yangından mal kaçırıyor

20:14:09

Gönderen:

Ahmet

5/Nisan/2019

Fikret amca Ankara ve İstanbul da muhalefet adayları yani Millet ittifakının CHP adayları seçimi bileklerinin gücü ile kazandılar.Güzel de esas konuyu dile getirmemişsiniz.Daha önceki seçimlerde itirazlar 1-2 günde sonuçlanıyordu.Ancak akp rant çuvallarının elinden gideceğini düşünerek itiraz sürecini mümkünse uzatarak kirli ve yolsuzluk dosyalarını temizlemek,şaibeli bürokratlarını akp li başka belediyelere aktarmak için zaman kazanıyor.Tayyip Erdoğan süreci uzatmayı uygun görmüş. Ankara belediyesinin yeni araçları yangından mal kaçırırcasına akp li ilçe belediyelere aktarılmıştır.Kimin malını kime aktarıyorsun utanmıyor musunuz?Yeni gelen büyükşehir belediye başkanının elini kolunu bağlamak için yapılıyor.İstanbul`da büyükşehirden başka kurumlara paralar aktarılmıştır.Bu hiç ahlaki ve insani değildir.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin