Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

KURUMLAR HALK İÇİNDİR
12/04/2019
70`lerin en acı günlerini gören ve yaşayan bizlere şöyle bir soru soracak olunursa ne cevap verirdik? O yıllarda çekindiğiniz ve korku duyduğunuz devletin hangi kurumu vardı? Hemen hemen pek çoğumuz emniyet ve karakollar cevabını verirdik. Pekala neden? O zamanlar anarşinin ve terörün kol gezdiği, kardeşi kardeşe düşürdüğü, demokrasinin ise pek az uygulandığı günlerdi. İnsan hayatının bir tavuk kadar ehemmiyeti yoktu. Şimdiye gelince, çekince duyduğunuz ve korku yaşadığınız kurumları şöyle bir sıralayacak olursak; vergi daireleri, maliyeler, SGK ve bankaları baş sıralara koyabiliriz. Eskiden bu kurumlara borcun, hatta alacağın olduğu zaman bilgi mayetinde tebligat mektubu ile duyurular yapılıyordu ya şimdi öyle mi? Bu kurumlara borcun var ise hemencecik bildirilmediği gibi borcun boyunu aşacak duruma gelince, faizler anasını ve danasını geçince haberin oluyor. Alacağın ve sosyal hakkın var ise o hiç bildirilmiyor, Üstelik sorduğun soruya dahi doğru dürüst cevap alamıyorsun, alsan dahi oradaki görevlinin dilini bir türlü anlamıyorsun. Pekala borçlar yükselince ne oluyor? Fabrikalar, büyük işletmeler, esnaf, çiftçi kümülatif bir şekilde kapanıyor yada batıyor veya batma noktasına geliyorlar. Yuvalar yıkılıyor, aileler dağılıyor ve akla gelmedik tüm sorunları insanlar bir şekilde yaşıyor.
İnsanları bilgilendirme konusunda bir kurum var ki, tam bir fiyasko. O kurum da SGK’dır, hem de Haymana SGK’sı. Bu kuruma gelen insanların çoğunluğu yaşlı, emekliliği gelmiş veya emekli kişilerdir. Bu insanlar bu kuruma gelince ne isterler? Bilgi almak, hayatlarını idame ettirebilmek için sosyal haklarını öğrenmek veya tanınmış olan bu haklarından yararlanmak isterler. İlçemizdeki SGK’ya bugüne kadar ayrı ayrı 5 kez müracaatta bulundum, beşte ikisine cevap aldım, kalan üçüne ise maalesef düzgün cevap alamadım. SGK’nın açılımının Sosyal Güvenlik Kurumu olduğunu hepimiz biliyoruz. Burada çalışan görevlilerin yaşlı insanlara karşı acaba bir bıkkınlığı mı var? Yoksa onları umursamıyorlar mı? Sayın yöneticiler ve çalışanlar, sizlerin isimlerinizi dahi bilmiyorum, lakin kurumunuza yardımcı olacağınız bir konu hakkında banka tarafından gönderildim, saat 16:15’de tarafıma tatmin edici cevap vermeden ceketlerinizi giyerek, görev icabı mı yoksa mesaiyi mi bitirdiniz bilmiyorum, lakin çekip gittiniz. Bana vereceğiniz bilgi aynı gün Polatlı SGK’sından oğlum tarafından alındı. Altı üstü 2-3 dakikalık bir açıklama. Yoksa siz SGK’nın açılımını sosyal gençlik kulübü olarak mı değiştirdiniz de haberimiz yok? Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum ki bu konu bütün kurumları yakinen ilgilendiriyor. Bir kısım çalışanlar bana tepki gösterecek olsalar da bunu söylemek zorundayım. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi çalışanların ikamet adresleri, görev yaptıkları yer olması gerekir. Bu konuda kanun yapıcılara ve yetkililere büyük görevler düşüyor. Görev yerinin ve ikamet adreslerinin farklı yerlerde olması nedeniyle hizmet üretiminde büyük sekte verildiği görülmektedir. Halkımızın hem zaman kaybına, hem psikolojik sıkıntılarına, hem de maddi kayıplarına neden oluyor. Kurumlar ile halk arasındaki bağlar bir türlü kurulamıyor. Bilhassa eğitimde, sağlıkta, güvenlikte ve devletin diğer kurumlarında yapılan bu gidiş gelişler hizmet üretiminde de bazı sorunları beraberinde getiriyor. Biz halkız, bizler kurumlardan hizmet bekleriz. Her vatandaş mesai saatleri içerisinde sorunları ile ilgili bilgiyi alma hakkına sahiptir. Çalışanların ise mesleki konular ile ilgili bilgi ve donanıma sahip olmaları gerekir ki, vatandaş oradan oraya savrulup durmasın. Tüm çalışanlara saygılar.
Özlü söz; Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın uşağı olmak gerekir.                                                                                                                                                              (Balzac)
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın, sağlıcakla kalın. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KURUMLAR HALK İÇİNDİR " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin