Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

“İSTANBUL’U VERMEM” SEÇİMİ
19/04/2019
Değerli dost okurlarımız; bugün 17 Nisan 2019 Çarşamba. Ülkemizde seçim yapıldı, sayıldı itirazlar neticelendi. İstanbul’a gelince hala sonuç yoktu. AKP İstanbul nüfusuna göre seçimin galibi olan CHP-İYİ Parti ittifakının adayı Ekrem İmamoğlu’nun aldığı oy farkına rağmen seçimi kazanmış havasına itiraz etti. Seçim sonuçlarını uygun bulmayıp itiraz etmeleri bazı maddi delillerle düzeltme istemeleri ve her seçime katılan partinin demokratik hakkı ve hakkaniyeti için elzemdir. 
Bu işlemde tek geçerli şart seçim hukukuna ilgili merkezin uymasıdır. Tabii başta YSK, siyasi parti temsilcileri, sandık kurulunda görev alanlar ve seçmen.
Ne yazık ki durum, bu olması gerekirken ve Anayasa’nın 79. Maddesi seçimlerin hukuka uygun yaptırılma görevini YSK’ya vermişken, bu kurul 11 yüksek hakimden ve tecrübelilerden oluşan bir kurulken, niye itimat edilmiyor, şaibeli kararları nedeniyle YSK tartışılıyor?
Daha önceki yazımda, uygulanması gerekli hukuk kurallarına uyulmaması ve alınması gerekli kararlarda seçimlerin tartışılmasına neden olunması. Kısacası Atasözünün dediği gibi balık baştan kokarsa, gerisi de kokar. 
Bu yol ne zaman açıldı hatırlayalım; 12 Eylül 2010 referandumunda hukuk sisteminin siyasi erkin gücüne bağlanması sonucu siyasi erke göre HSYK’nın paralelinde şekillenmesi. Hukuksuzluk yolu da böylece adaletimize zarar vermeye başladı. 
MHP ve AKP işbirliği ile tek adam odaklı başkanlık sistemine geçişi sağlayan anayasa referandumunun sonucu oluşan bugünkü ülkemiz yönetim şeklinde, adalet mekanizmasını daha da çıkmaza soktuğunu görüyoruz. Bugün için ülkemizde her yaşamda tek odaklı yönetim sancılarını ve yarattığı sakıncaları da görmeye başladık. 
Bunun en bariz örneği, ekonominin çıkmaza girmesi, adalet mekanizmasının birçok yerde hukuka ters düşmesi, mahalli seçimlerin 31 Mart günü yapılması mecburiyeti, bu ortamdan da etkilenmesiyle İstanbul seçimlerini çıkmaz sokağa saptırması, iktidardaki AKP’nin sonuçlara itirazıyla bu hale geldi. Neticede İstanbul’da sayımlar bitti. Kimin kaç oy farkla kazandığını seçimlerin patronu YSK açıklayınca öğreneceğiz. Belki bugün veya yarın. Bir ihtimalde hiç öğrenememek.
İstanbul’da kazanan Ekrem İmamoğlu ile geriden gelen AKP adayı Sayın Yıldırım’la fark, Ankara’daki gibi yüksek olsaydı yaşananlar yinede olur muydu? Diye de bir soruyu kendimize sorarsak cevap ne mi olurdu?
Siz okurlarım cevapları düşünürken, ben de kendi cevabımı yazmış olayım. Hani yağlı güreşlerde bir söz vardır, “Yenilmeyi kabullenmeyen pehlivan, süründüğü yağa kusur bulurmuş” AKP de muhakkak bir kusurla İstanbul’u vermemeye can havliyle uğraşıyor. Niye mi? 
Cumhur İttifakının ortağı MHP Lideri ne demişti; “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi de kaybeder.” Böyle bir sonuçta Cumhur İttifakında çatlaklık demektir. Hatırladınız değil mi?
Bu sözün ışığında itirazlı seçim sonuçlarının Maltepe’de 30 bin oy farkına rağmen 17 günde YSK’nın kesin talimatıyla sonuçlanabilmesi, müdahalesi olmasaydı sayımlar belki 3 ay devam ederdi etmesine de oy pusulalarını saklayan torbalar bir kazaya uğramamış olsa. Zira niyet İstanbul’u vermemek olunca sonuçları görmek için bekleyeceğiz.
Hafta boyu kalın sağlıcakla.   

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “İSTANBUL’U VERMEM” SEÇİMİ " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin