Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

TOKİ TOKADI (2)
03/05/2019
 Yazımın ilk bölümünde, ilçemizdeki TOKİ`nin önünün kapalı olması ve yaşam standartlarından düşük kalitede olmasının sebeplerinin bazılarından bahsetmiştim. Binalar teslim alınırken sıkıntılar bir hayli fazlaydı. Hele ki birde elimize bir kağıt parçası tutuşturarak, evlerdeki eksiklikleri bildirin demeleri yok mu? Tam bir trajediydi. Kaloriferleri yanmayan, ampulleri olmayan, sularını dahi kullanamadığımız bir dairenin eksikleri bir anda nasıl belirlenir anlamak mümkün değil. Hele ki bir boya badanası vardı ki, en ucuz ve en düşük kalitedeydi, kapıların anahtarları dahi bulunamıyordu, binaların temizliği ise tam bir rezaletti. Asansörlerin bazıları çalışmıyor, yangın malzemeleri desen tam değil, yangın merdivenlerinin kapı kolları takılmamış, kapılar örtülmüyordu. İşte bu şartlarda daireleri mülkiyet sahiplerine teslim ettiler. Sanki yangından mal kaçırıyorlardı. 7 Yıl geçmesine rağmen ortak kullanım alanlarındaki eksikler hala devam ediyor. Aklıma hemen şu soru takıldı; Acaba burada yapılan TOKİ büyükşehir merkezlerinde bu şekilde yapılsaydı, kat mülkiyet sahiplerine teslim edilebilir miydi? Ve en önemlisi mülkiyet sahipleri teslim alır mıydı? Bunları biraz düşünmemiz gerekir.
2012 Yılında daireleri teslim aldıktan sonra TOKİ, yönetim için kurulan kurucular kurulu tarafından yönetilmeye başlandı. En kısa zamanda genel kurulu toplayarak esas yönetim ve denetleme kurulunun oluşturulması gerekirken bugüne kadar doğru dürüst ve düzenli bir şekilde toplantı yapılmadı, TOKİ daire sahiplerine açıklamalar yapılmadı, gelir ve gider durumları bildirilmedi, ne kadar para toplandığı, nerelere harcandığı hakkında hiç kimseye bilgi aktarılmadı. Bu durumlar göz önüne alınarak yönetim hakkında yargıya başvuruldu. Şu anda da, yargı süreci devam ediyor, bu nedenle bu konu hakkında fazla yorum yapmamın doğru olmayacağını düşünüyorum. Mahkeme kararıyla eski yönetim  ve denetim fesih oldu ve 6 aylığına yeni yönetim atandı. Yalnız burada bir gerçek daha var ki, iğneyi kendimize, çuvaldızı ise başkalarına batır atasözünü hatırlamamız gerekir. Bugüne kadar biz TOKİ sakinleri neredeydik? Meydanı niçin bu kadar boş bıraktık? Aidatlarını bilerek ödemeyenler, toplantı yapılmamasına göz yumanlar, hakkını aramayanlar, bugüne gelen sonucun birer parçası değiller mi? Hak verilmez, hak alınır, yani hak için mücadele edilir. TOKİ Yönetimi ile ilgili konular hakkında hiç bilgin yok ise, açarsın akıllı telefonunu, soracağın her soruya düzgünce yanıt alırsın. Zaten hak da bilgi ve tecrübe olmadan aranmaz.
Mahkeme kararı ile 6 aylığına atanan yeni yönetim kurulu geride kalan enkaza rağmen ufak tefek de olsa bazı çalışmalar gösterdi. Yine de yapılamayanlar bir hayli fazladır. Bunun en baş sebepleri ise maddiyat ve insanların birlik ve beraberlik olmayışı denilebilir. Bazı sorunları çözmek ise başta bizler olmak üzere yönetim kurulunun da gayretleri ile olur. Çalışmalar hakkında insanları bilgilendirmek, yönlendirmek, toplantılar düzenlemek yönetim kurulunun başlıca görevleri arasındadır. Daha olmadı her hane sakinine bilhassa uzakta ikamet eden mülk sahiplerine yapılacak ve duyurulacak çalışmalar hakkında, gelir giderler hakkında yazılı bilgi verilmeli ki mülk sahipleri “ benim haberim yoktu” demesinler.
TOKİ`nin güzel bir yaşam alanı olabilmesi için başta mülk sahipleri olmak üzere yöneticilerin de gayet bilinçli ve şeffaf çalışmalarda bulunması, bizlere hizmet verebilecek kamu kuruluşlarıyla istişare halinde olması gerekir. Yaşam standartları düzeyinde yaşayabilmek için en başta her kişi ve kişiler üzerine düşen görevleri titizlikle yerine getirmelidir. Aidatları mümkün olduğu kadar zamanında yatıralım ki önümüzdeki kışa donarak girmeyelim. Şuanda en büyük eksiklik ise ev sahiplerinin hala gelir giderler hakkında bilgi sahibi olmamasıdır. Bu konu ileride yöneticilerin başını ağrıtabilir. Atanan yeni yönetim kuruluna yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ederiz. Saygılarımla. Göşmek üzere, hoşçakalın, sağlıcakla kalın. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " TOKİ TOKADI (2) " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

TOKİ Dramı

22:57:31

Gönderen:

Mert

28/Agustos/2019

TOKİ`nin sorunları: kaloriferler yanmıyor, asansörün bakımı yok, bina kokuyor, aidat vermeyenler var, ev sahipleri ortada yok, eski yönetim kaçtı, bina sürekli gürültülü, binada oturanlar saygısız, her yer çamur toz-toprak. Yönetim şeffaf değil. Yönetim ne kadar para topladı, nereye harcadı bildirmiyor. TOKİ`de bir çok ev satılık ama alan yok. Daireler boş kiralayan yok. Elektrik sürekli gidip geliyor, sular haftada bir gün kesiliyor. Doğalgaz bağlanacak diyorlar ama kimse başvuru yapmıyor, zaten ev sahipleri Türkiye`nin dört bir yanında oldukları için konuyla ilgili değiller.


Başlık:

MALESEFKİ HAKLARIMIZI BİLMİYORUZ

22:12:01

Gönderen:

6/Temmuz/2019

Merhaba bahsi geçen daireleri İstanbulda teslim edemezler yapılan sözleşmelere ayrıkı bir durum varsa daire sahibi yapılan anlaşmadaki eksikleri belirleyip dava açabilir ayrıca toplu açılan davalarda sonuç daha hızlı işler fakat üzülürek söylüyorumki Haymana hala ağalık yontemi ile yönetiliyor oralarda bir şeyler yapabilmek için nüfuzlu olmak gerekiyor ve malesefki oradakiler ÖZLÜK HAKLARI HAKKINDA ÇOK FAZLA EKSİĞžİ VAR :( umarım magduriyetler hemen giderilir.


Başlık:

TOKİİ

03:18:42

Gönderen:

Yavuz

14/Haziran/2019

Yazınıza baştan sona katılıyorum. Daha güzel,daha yaşanabilir bir TOKİ`de oturmak dileğiyle .


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin