Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

T.C UMUDUN BEKASI
10/05/2019
Değerli dost okurlarımız; haftanın en önemli olayı YSK’da nihayet yaşandı. 31 Mart mahalli seçimler biteli 36 gün geçmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucu muamması, yeni muammalarla karara bağlandı. Seçimler Haziran da yenilenecek. 11 kişilik YSK bu kakarı 4’e karşı 7 oyla almış oldu. AKP’nin sandık kurulu oluşumuyla ilgili kanunsuzluk itirazı, 7 üyece kabul gördü ve seçimlerin iptaline gidildi.  Hangi kanunsuzluk gerekçeleriyle mi? Açıklanmadığından bilemiyoruz. Bu yola nasıl gelindi bir hatırlayalım.
YSK, AKP’nin önce geçersiz oylara itirazı üzerine yeniden saydırdı. AKP Adayına takriben 6 bin oy lehine sayıldı ve fark takriben 15 bin oldu. İtirazlar devam etti. Yeni sayımlarla fark 14 bin civarına oturdu. CHP-İP adayı durumundaki Ekrem İmamoğlu’na mazbatası verildi. O da görevi devraldı. Çalışmaya başladı. İptal kararı ve mazbata iptali birlikte oldu. İstanbul’u şimdilik Büyükşehir Valisi yönetecek. Yeni seçim sonuçlarına kadar. Bundan sonrası mı?
Bence yoruma ya da tahminlere hiçte gerek yok. İş hukukla tepelenerek iptal edilmiş bir seçimin yenilenmesinde yarışacak adayların bedenleri sahalarda görünsede aslında yarış devletin tüm olanaklarıyla donatılmış iktidar ile, ya da Cumhur İttifakıyla, ana muhalefet odaklı Millet ittifakı arasında yapılacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var; seçim sonuçları gelecekte Türkiye Cumhuriyeti’nin de 2023 sonrasının da bekasını tayin edecek olmasıdır. Bu düşünceyi daha da açacak olursak..
Cumhur İttifakı kaybederse, tek adam odaklı başkanlık sisteminde bir seçim dönemlik denemesi sona erecektir. Millet İttifakı kazanırsa Türkiye Cumhuriyeti yeniden kuvvetler ayrılığı temel esaslı parlementer yönetimine geri dönüş yapmış olacaktır. Halk, parlementoyu seçimle oluşturacak, parlemento da cumhurbaşkanını seçerek yoluna devam edecektir. Kısacası eski düzenin çağdağlaşmış ve de yaşananlardan dersler çıkarılmış, yepyeni bir cumhuriyetin laiklik temeli güçlendirilmiş bir yönetim anlayışında yol alınacaktır. Böylece Cumhur İttifakı tarihteki bir yol sapması olarak yerini de almış olacaktır. 
Değerli dost okurlar, Türkiye Cumhuriyeti yüz yılını yakalamada sadece bir 4 yılı kaldı. Türkiye Cumhuriyetine yol açan tarihi başlangıç, 19 Mayıs 1919 günü olduğunu da kabul etmiş olduğumuza göre, cumhuriyet kuruluşundan önceki bu kurtuluş yolunun yüz yılını doldurmasına günler kaldı. Dört yıl süren Kurtuluş Savaşı, Anadolu halkının bir mucize destanıdır. Yokluktan varlık yaratılmış bir destan.
Yüzyıl öncesinin bu destanı Anadolu halkının inançla desteğiyle başta Atatürk ve inançlı tüm yoldaş kadrosunu savaşlardaki şehit ve gazilerimizi şükranla anmak milli bir görevdir. Ruhları şad olsun.
Aynı yüzyıl öncesinin günleri gibi Payitaht İstanbul, Anadolu’da başlayan Kurtuluş mucizesinin kendisini de kurtarmasını beklediği gibi, bugünlerde tam tersi 80 milyonu bulmuş ülke nüfusuyla TC, yeni bir umut yolunu, İstanbul’un takriben on milyonluk bir seçmenden beklemesi de tarihi bir mucizeye yol açacak bir seçime bel bağlayan bekasıdır. 
Kısacası ya Atatürk yolundaki bir TC ya da, neyse… İyisi mi umudumuzla hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " T.C UMUDUN BEKASI " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin