Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

İSTANBUL İPTAL, YA HAYMANA?
17/05/2019
“İstanbul seçimleri iptal edilince gözler 31 Mart’ta yapılan Haymana yerel seçimlerine döndü” diye bir haber okudunuz mu? Okumadınız. Çünkü yapılmadı. Ama gözler dönmeliydi. İstanbul’da seçimler ne kadar ruhen rahatsız edici ise Haymana da aynı şekildedir.
24 Haziran seçimlerinde 20 bin civarı olan seçmen sayısı 31 Mart seçimlerinde 32 bin olmuş. 
Bir önceki sene 28 bin civarı olan Haymana nüfusu, en son sayımda 48 binlere tırmanmış. Tüm bu tırmanış size normal geliyorsa, diyecek bir şey yok.
“Efendim şu aday şu kadar şu mahalleye yazdırdı, şu muhtar şu kadar şu köye yazdırdı” demek kör dövüşüdür. Önemli olan bir ilçenin veya köyün kaderi taşınarak değiştirilmiş midir, değiştirilmemiş midir ona bakmak lazım.
“Dışardan yazılanlar olmasaydı seçimi şu aday kazanırdı” mealinde öküzün altındaki buzağıya atıf yapmak da değil derdim.  
Buna devlet veya yetkili organlar neden ses çıkarmaz. Neden bu gel-git’lere izin verilir? Asıl mesele bu.
Haymana sokaklarında bebe, belik, kocakarı, dede ister yukarıdan aşağı, ister sağdan sola, ister soldan sağa sayın 5 bin kişi çıkmaz. Velev ki çıktı, bunların bin kişisi neredeyse Suriyeli. İndi mi 4 bin kişiye.
Köylere gidin, meydana selam verin, selamınızı ya terk edilmiş ve yıkılmış evler alır, ya da size “kendi kendisiyle selamlaşan deli” derler. Köyler bomboş. Ama seçmen listesine bakıyorsun her evde 15 kişi yaşıyor gibi görünüyor. Demek koyun koyuna yatıyormuşuz da kimse kimseyi görmüyormuş. Selamin kavlen yarabbim. Yumurtaya can veren mevlam, her evde bir ordu barınıyormuşta, kimse kimseyi hissetmiyormuş bile. 
Haymana’ya veya köylere arada bir uğrayanlar buradaki yerel yönetimleri seçip gidiyorlar. Onlar mutlu mesut asıl ikametgahlarına dönerken, biz burada onların seçtiği yöneticiler ile al takke ver külah yaşıyoruz. Hak, adalet veya reva olan bu mu? Buyurun buradan yakın. 
32 bin seçmen, 48 bin nüfus Haymana’nın neresinde Allah aşkına bana bir gösterin. İsmini dahi ilk defa duyduklarımız sandıkları coşturdu. Yolda görsek belki kavga edeceğimiz akrabalarımız varmış da bizim haberimiz yokmuş. Ya dedemiz çok hovardaymış bir çok gayrı meşru çocuk peydahlamış, ya da ebemiz çok fingirdekmiş sağda solda oynaşmış. Yoksa bu kadar akraba nereden çıktı?
İşte bu kağıt üzerinde kalan akrabalarımız seçimlerde bizim kaderimiz oldular. Mevcut seçmenle seçimlere girseydik belki yine aynı sonuç çıkacaktı. O ayrı konu. Ama her nasıl olursa olsun, bizim seçme hakkımızı yine biz tayin etmemiz gerekmez miydi. Memnunsak biz memnun olalım, değilsek yine biz değiştirelim, ama birkaç saatliğine 5 senede bir Haymana’ya şöyle bir uğrayanların bizim üzerimizde oluşturduğu hükümranlığın mantıklı bir açıklaması yok.  
Suçlu, o şu bu değil alayımız bu günaha ortağız. Hepimiz bu oyunda rol aldık. Topumuz bu günahın ucundan kıyısından yapıştık. Ondan sonra diyoruz ki; “Neden böyle oldu?” 
Şimdi İstanbul için söylenenlerin bini bin para. YSK’sından nüfus müdürlüğüne, seçim kurulundan adaylara, seçmeninden seçilenine, sandık başkanından, memurlarına kadar bu oyunda hepimiz varız arkadaş. Ama yıllardır seçimler, özellikle yerel seçimler bu şekilde yürüyor. Şimdi “İstanbul’da bir şey oldu, ama ne oldu” diye bir milletvekili cevher yumurtladı, bu hale geldik. Bu hale gelmedik, zaten tepeden tırnağa bir dalaverenin içindeydik de, bir taraf kaybedince “Yandım anam” diye nasırına basılmış gibi zıpladık. Olan bu.  
HAFTANIN SÖZÜ: Bu yazıda hiçbirşey anlatmasam bile kesinlikle birşeyler anlattım. Ama siz fark edemediniz. 
HAFTANIN HABERİ: Ramazan ayının yarısına geldiği halde, hala bir iftara çağrılmayan  S.Y(47) ağız dolusu söverek orucunu mındar etti.
SAYGILARIMLA  
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " İSTANBUL İPTAL, YA HAYMANA? " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

haram oylarla seçilirsen hayrını görmezsin

10:44:02

Gönderen:

Ahmet

20/Mayis/2019

Memleketini seçimden seçime kadar sevenleri severim haymana gardaşşşş. Yahu sahi haymana gardaş olur mu?Haymana ilçedir insan ismi olmaz laaa. Beni de yanılttın.Ama bizim işimiz gücümüz Polatlı, Ankara ve başka yerlerdedir. Biz yaşadığımız yerin imarı için, o şehirde aday olan belediye başkanını veya muhtarı seçmemiz gerekir.Adam kirli ve çirkef bizans oyunu ile hayatta köyün yüzünü görmeyen adamları getirip haram bir şekilde muhtar seçilirsen bir de üstüne üstlük oy sandığın dışında ilk defa köye gelenlere .... gibi yalvarıp ne olursun şu .... adamın hatırı için oyunuzu Akp ye verin dersen .... yaparsın. Köyde veya ilçede oturan insanlara saygısızlık yaparsın. Haymana sözüm sana değil, bu şekilde hareket eden .... muhtarlara diyorum.


Başlık:

Yanlışın var

01:42:47

Gönderen:

Haymana

17/Mayis/2019

Bu bir iki saatligine geliyorlar dediklerin her yaz tatilibde her bayrdmda hemen hemen her hafta sonu koylerine geliyorlar. Şimdi bu şekilde senenin yarisini memleketinde geciren bizlerin Haymana secimlerinde rol almamasi Allahtan reva mi.Her secimde gelecegiz ooyumuzu atacagiz. Gerekirse ta alti ay oncesinden nufusumuzu alacagiz Haymanaya. Buz haymanaya her zaman gelip gidiyoruz yanlisiniz var. Nufusunu aldirmayanlar demek ki memleketlerini zerre kadar dusunmuyorlar. Ve memleketlerinden tamamen kopmuslar. Haymanada iş olmadigi icin Ankarada olabiliriz ama gonlumuz de aklimiz da hep Haymanadadir.


Başlık:

Sadece oyu değil Haymanayı da düşünselerdi

12:12:43

Gönderen:

17/Mayis/2019

Yahu abiciğim ben ona yanmıyorum da,madem nüfus 48 binlere tırmanmış,hiç olmazsa 50 bini 1 sayı geçseydi de,Haymana şu makus talihini yenseydi de ortaokul mezunu filan bir adamımız istisnai kadrodan özel kalem müdürü olurdu.Biliyorsunuz nüfusu 50 bini aşan ilçelerde özel kalem müdürlüğüne istisnai kadro olarak devlet memuru olup atanıyor. Bunu da 6 ayda bir değiştirdik mi,5 senede al sana nur topu gibi 10 tane devlet memuru.Ne Ankara`daki ......,yabancıya dil büküyoz da şu bizim çocukcağızı memur yapın diye yalvarıyoz.Kısmet ayağımıza kadar gelmiş ama geri gitti.Menfaatlerini düşünmekten başka birşey düşünmezsen böyle olur.Madem yazıyon çoluk çocuğu da yaz ki nüfus 60 bin olurdu ve nüfusumuzla birlikte nüfuzumuz da artardı laa.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin