Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

PARTİNİN SEÇİMDE AVANTAJI
24/05/2019
Değerli dost okurlarımız; geçen haftaki yazımda partilerin seçmen taban verilerine göre yaptığım sırlamada bazı AKP’li dostlarımdan tenkitler aldım. Seçimi kazanan ve diğer en yakın iki adayın toplam oylarından fazla oy almış olan Sayın Özdemir Turgut’u niye 3. Sırada göstermişim, bu haksızlık olmuyor mu diye bir tenkit ve itiraz gösterdiler. Benden de bu haftaki yazımda bu durumu düzeltmemi beklediklerini de belirttiler. İlk görüşte haklı olduklarını düşündüm. Sandıktan birinci sırada ve rakip adaylara göre de yüksek oy almış ve seçim kazanmış bir aday neden sahada başarı sıralamasında 3. Olarak gösterilir. Neden mi?
Sahada başarı değerlendirmesi adaylar arasında yarışma şartları ve imkanları ölçülerine göre değerlendirilir. Sandıktan çıkan sonuçlar ne olursa olsun ikinci planda değerlendirilir. 
Belediye meclisine üye verebilmiş 3 parti AKP 8, CHP 3 ve DP 2 değerlendirmeye alınırsa, imkan ve şartlara göre ve girdikleri partinin sağladığı avantajlar göz önüne alınarak bir değerlendirme sırasına sokacak olursak, seçim yarışına AKP 1. Sıra, CHP 2. Sıra ve DP 3. Sırada start almış olurlar. Bu görüşü artı ve eksi avantajlarla irdelersek, AKP 1. Sırada. Neden mi?
AKP iktidar partisi ve de adayı Özdemir Turgut seçime iktidar partinin İlçe belediye başkanı olarak giriyor. Takdir edilir ki, iktidar imkanları seçmen üzerinde en etkili avantajdır. Bunun yanında ilçemizde AKP seçmen tabanı diğer seçime giren partilerin çok çok üstünde. Seçim propaganda çalışmasında parti genel başkanı, bakanlar ve bürokratlar seçimde şans yükselten avantajlardır. Partinin seçim masraflarına katkısı daima pozitif bir avantajdır.
Aynı şartlar kısmen CHP ana muhalefet partisi ve adayı içinde geçerlidir. CHP ilçemizde özellikle belediye başkanlığı seçimlerinde uzun yıllar başarı gösterememiştir. Adayı için bu durumda dezavantaj durumundadır. Partinin oylarında büyük düşüşler de vardır. Hem de AKP oylarıyla kıyaslanamayacak bir fark vardır. Burada iktidar partisi dezavantajı, uzun yılların getirdiği yıpranmışlık ve de ülkede ekonomik çöküntünün de yıpranmışlığının olumsuz etkileri. Bu şartlarda ana muhalefet adayı için avantajdır.   
DP ve adayına gelince, ilçemizde sadece seçimlerde adaylık için akla gelen bir parti. Oyu yok denilebilecek düzeyde. Tek avantajı geçmişte ülkemizde iktidar partisi olarak hizmet etmiş bir partinin veya partilerin isim üzerinden devamı olarak verdiği görüntü. Bu partinin seçmen tabanı yok, adaya maddi katkısı yok, adayının da geçmişinde siyasi bir çalışması yok. Tek avantajı eğitimci bir bürokrat olarak halka yakınlığı. 
Bu seçimlerde partinin oy sayısında en doğru veri büyükşehir belediye başkan adayının aldığı oylardır. DP’nin adayı bulunmadığından büyükşehir üzerinden ölçülme şansı da yok. Demokrat Parti adayı bütün bu olumsuz veriye karşın, seçmen üzerinde yarattığı olumlu etkiyle yarışı 3. Sırada bitirebiliyorsa ve birinci geldiği 15 dış mahalle sandıklarında AKP büyükşehir adayı en çok oyu alıyorsa, DP adayı Levent Koç, AKP seçmeninden oldukça yüksek oy almış oluyor. Bu durumda onu sahada birinci gelmiş aday gibi sıralamış oluyoruz.
Hafta boyu kalın sağlıcakla.  

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " PARTİNİN SEÇİMDE AVANTAJI " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin