Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

BİR GEDİKLİ GELDİ GEÇTİ
31/05/2019
Haymana’da bir zamanlar bazı öğretmenler vardı. Sayıp sevdiğimiz, saygıda kusur etmediğimiz, sokakta gördüğümüzde önümüzü iliklediğimiz ve her sözü kanun sayılabilecek kadar değer verdiğimiz öğretmenler. Bunlardan birisiydi işte Kemal Gedikli.
Çoğumuzun abisini, ablasını, hatta ana babasını, kendimizi ve hatta çocuklarımıza öğretmenlik yaptı. Bir anlamda 3 kuşak Kemal Gedikli’den ders, öğüt, bazen sitem, bazen fırça, çoğu zamanda babacan tavsiyeler aldı. Onlar bizleri överken de haklıydılar, söverkende, hatta döverkende.
İşte Kemal Gedikli bunların belkide en başında geliyordu. Bizim zamanımızda vardı böyle birkaç öğretmen, aynı derecede babacan, kızarken bile sizin üzülmenizi istemeyen. Tırnağınıza taş değse ana-babanızdan önce onlar koşardı. Dersler falan hikayeydi, önce hayat dersi verirlerdi ki, önce “adam olalım”, sonra bir şekilde bir baltaya sap olurduk nasılsa. 
Kemal Gedikli öğretmenimiz, müdürümüz, komşumuz kısacası bizim için hep aileden birisiydi sanki. Babam ondan 10 yaş büyük olduğu halde, o bile ceketini iliklerdi karşılaştığında. Saygı makama mevkiye değil adamlığa, karşısındaki insanın kalıbına değil, kalıbın içindeki insanlığaydı. 
Tam 45 yıl kaldı Haymana’da. Eğitimin her kademesinde yer aldı. Öğretmenlik, müdürlük, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü.. Kısacası eğitim denince akla gelen ilk insanlardandı. Aslen Trabzonluydu. Oğlu arkadaşım olduğu için evine sık sık gider, memleketi ile ilgili anlattıklarını dinlerdim. O kadar güzel bahsederdi ki memleketinden, “Emekli olunca bir dakika durmaz gider” derdim. Ama o gitmedi. Emekli oldu, işi gücü bıraktı, yaşlandı elini eteğini her şeyden çekti… gitmedi.
“Ben Haymana’yı seviyorum, Haymana beni seviyor, değer veriyor neden gideyim. Artık benim memleketim Haymana” derdi. Gitmedi. Eşi Şükran Teyze de öyle. Tam bir Haymanalı oldu yıllar içinde. Haymanalı’dan daha çok Haymanalı oldular hatta. Bazı çakma Haymana sevdalılarına nisbet yaparcasına. 
Ama bir gün yaşlı kalbi “Bu dünya için bu kadar yeter” deyip vefat ettiğinde gitti memleketi Trabzon’a. Bilinci yerinde olsaydı ve son sözünü söyleseydi muhtemelen “Ne Trabzon’u ula. Benim memleketim Haymana, buraya gömün beni” derdi. Ama öyle veya böyle alıp götürdüler. 
Binlerce öğrenci yetiştirmiş, makam mevki sahibi olmasında emeği geçmiş Kemal Gedikli’nin, Haymana’ya ebedi vedasında 3-5 kişi vardı. Gözlerim Haymana’nın mülki amir, memur, siyasileri, stö’leri, yetkili ve ileri gelenlerini aradı. Özellikle öğretmenleri. Ama kimse yoktu. Hani iftar programlarında, törenlerde, janjanlı programlarda protokolde yer işgal eden, kendini ağırdan satan, ilgi alaka ve bol bol iltifat bekleyen büyyüüük(!) devlet adamları. Onları yetiştiren bir kişinin cenazesinde, hangi çok daha önemli işleri vardı da onlar yoktu? 
“Haberimiz yoktu, kimse bir şey demedi, bilmiyorduk, deselerdi gelirdik” tarzında kendi vicdanlarını aklayacak cümleler kurmuşlardır muhtemelen içten içe. Bu memleketin eğitim denince akla gelen en önemli kişilerinden, bir kilometre taşı olan Kemal Gedikli vefat etmişse sizin daha önemli bir işiniz OLAMAZ… Arayacak, bulacak, soracak bu insana en azından son bir görevinizi yapacaktınız.. Olmadı!..
Kusura bakmayın ama gün gelir siz de Haymana’dan ayrıldığınızda belki birkaç el pençe divan duran yanınızda olur, sizi uğurlar ama hiçbiriniz bir Kemal Gedikli kadar giderken ardınızda koskoca, pırıl pırıl, devasa bir nesil bırakamazsınız. Bugün amir, memur, müdür, adı sıfatı ve makamı her neyse olmuş olabilirsiniz ama bir Kemal Gedikli olamazsınız. Haymana’nın Kemal Hocası, Kemal abisi, çocukların Kemal Amcası, dedesi hiç olamazsınız. “Ahde vefa” demek ki sadece Ahlak Bilgisinde bir dersmiş. Değil mi sayın hocalarım?     
HAFTANIN SÖZÜ: Sizi hatırlayan en son kişi de öldüğünde aslında hiç yaşamamış oluyorsunuz.     SAYGILARIMLA     

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " BİR GEDİKLİ GELDİ GEÇTİ " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Gazetecinin işi tören düzenlettirmek değil haddine de değil

08:00:30

Gönderen:

10/Haziran/2019

Yav şu memlekette öyle sivri akıllı adamlar var ki gazeteciye işini öğretiyorlar. Söyledikleri de gülünç ve komik. İlçenin yetkilileri akılları yok mu ki gazeteci gitsin emrivaki bir şekilde tören düzenleyin Kemal Hoca için desin. O zaman herkes gazeteciye sana ne der. Burada medeni bir şekilde haklı olarak eleştirmiş,milli eğitim müdürüne gelin tören yapalım dediniz mi. Lafa bak hizaya gel. Gazeteciyi kaymakam veya belediye başkanı sanıyor zereeeee. He yav he gazeteci gitsin yerel yöneticilerin görevini yapsın di mi amaaaa. Sizin derdiniz gazeteyi eleştireceksiniz ya, başka kulp bulamadınız cahillik paçalarınızdan akıyor inanın gardaş yaaa..


Başlık:

kimsesiz gibi

21:37:14

Gönderen:

1/Haziran/2019

Sevgili Yavuz kardeşim. Kemal hoca benim öğretmenliğimi yapmadı ama aynı mahallede olduğumuzdan çok hayat dersi aldım kendisinden.Rabbim mekanını cennnet eylesin.Cenazesinin olduğu gün yanında bulunan birkaç kişiden biriyim.Hastaneden cenazesi alınırken sadece merkez cami imamı ve mahahlleden birkaç komşu vardı.Yazındada bahsettiğin gibi ne milli eğitimden nede harhangibir kamudan kimse yoktu.Orada bulunan vatandaşların namazını kılalım bir gün daha bekletelim telkinleri yetmedi.Trabzondan gelen yakınları cenazemizi götüreceğiz deyip alıp gittiler.Belki memleketin ileri gelenlerinden birileri olsa idi bu durmu düzeltebilir ,en azından değerli hocamızın bi cenaze namazını kılardık.Saygılar.Mekanın cennet osun KEMAL ÖОRETMEN.


Başlık:

ALLAHCC rahmet eylesin

19:18:58

Gönderen:

kemal hocam

1/Haziran/2019

haymanaya çok görmeyecen bi bu degeri yitirmediğimiz kalmıştı o da gitti milli eğitim demekki basitleşmiş


Başlık:

Kemal Gedikli`yi öğretmenler tanımıyor

18:13:50

Gönderen:

Ali

1/Haziran/2019

Kemal Gedikli emekli olalı 10 yıl olmuş. Haymanada 10 yıldır çalışan öğretmen sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Kemal Gedikli yi öğretmen ve memur takımı tanımıyor. Ha burada Yavuz bey, kaymakama ve idari amirlere laf atmışsınız ama onlar da tanımıyor Kemal Gedikli yi. Tanımadığınız bir adam için sorguya çekilmek garip değil mi? Gel gelelim, madem böyle bir yazı yazacaksınız, gidip kaymakama, belediye başkanına, milli eğitim müdürüne "gelin tören yapalım" dediniz mi? Demediniz. Bence tören yapılmasın diye beklediniz ve ardından "vefasızlık" konulu yazını yazdınız. Burada vefasızlık varsa tören yapalım diye bildirmeyenler de vefasızdır.


Başlık:

Yakismadi Haymana

17:58:04

Gönderen:

1/Haziran/2019

Abi cok yerinde bi yazi olmus. Inanki cok uzuldum boyle bi degere Haymanada yakisir bi cenaze toreni yapilmasi lazimdi. Kac nesil yetistirmis degerli hocam Kemal Gedikli bunu haketmisti hepimizde emegi vardi cok uzgunum yakismadi haymana


Başlık:

BİR GEDİKLİ GELDİ GEÇTİ

22:15:03

Gönderen:

31/Mayis/2019

Yavuz bey merhaba. Yazınız gerçekten çok anlamlı.Ben bir Öğretmen ve Okul Müdürü olarak hemde yıllarca Kemal hocamla beraber çalışmış biri olarak Milli Eğitim teşkilatının burada büyük bir ihmali var. Tabutuna Bayrağımızı örterek resmi bir anma ve veda töreni yapamadık. Ben çok istedim ama olmadı.Yazıklar olsun bize.Yeni kuşağa bir şey demiyorum ama Kemal hocamla çalışan kuşağa... Elveda değerli Abim, elveda Müdürüm. Biz dostların olarak son görevimizi yapamadık. Bağışla bizi.Cennet makamın olsun...


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin