Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

GÜLER YÜZE, TATLI DİLE DOYULMAZ
07/06/2019
Değerli dost okurlarımız; bugün 5 Haziran Ramazan Bayramı’nın 2. Günü. Siz okurlarımız ve tüm İslam dünyasının kutsal bayram günlerinin hayırlara vesile olmasını dilerim ve kutlarım. Siz sevgili Haymana Gazetesi dostlarımız, bu satırları bayram sonrası okusanız da iyi dileklerin bayatı olmaz derken adı bayram olan her günün güzelliği gelecek bayramlara da çalınmış maya olur. 
Bayramlarda güzel günler için ve dost, eş, akraba ziyaretlerini anlamlı kılan ise güler yüzün, tatlı dil ile birleşmesinin sonrasında ikram edilen tatlıların halk değişiyle, “Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım” sözüyle pekişmesi sonrası bir fincan kahve ikramı ile güzel gönül diline yansıması ise “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı olur” atasözüne dönüşmesi de güler yüzün tatlı dile dönüşmesi ile şu fani dünyadaki süresi tayin edilmiş ömrümüzün yaşamda en açık rehberidir. 
Değerli dostlar; Allah (c.c) en sevdiği kullarından olanı peygamber olarak görevlendirdiği İslam’ın resulu Hz. Muhammed (a.s) İslam davetinde Kur’an mealinde şu öğütte bulunuyor; “Habibim senin görevin davettir. Onlara güler yüzlü ve tatlı dille ve sabırla yaklaş” diye yol göstermesinden biz Müslümanlar için güler yüzün, tatlı dilin toplumsal hayatımızda ki apaçık ilahi bir rehberidir.
Bu konuyu niye köşemde yer verdiğimi de siz değerli okurlarımla paylaşmış olayım. Kısaca ifade edecek olursak, siyasetçilerin kullandıkları nedeniyledir. 
Ortadoğu coğrafyasında siyaset kültürü, Avrupalı siyaset kültürünün çok gerisinde. Avrupa halkları bugünkü siyaset kültürüne çok acılı ve kanlı deneyler sonrasında ulaştı. Onlar için demokrasi yaşamlarındaki su ve hava kadar kıymetlidir. Onlarda da demokrasi değerini örseleyen akımlar nüksetse de karşılığında demokratik halk kültürü hemen yeniden hayata geçirebiliyorlar.Bizde ise demokrasi kopya üründür. Ortadoğu ve Asya’da aynı durumda. Halbuki demokrasiye ulaşım kültürü, Kuzey Akdeniz sahillerinde filizlenmiş ve şehir devletlerinde yol yordam bularak şekillenmeye başlamış olup yönetimlerde yer bulmuştur. Anadolu da, demokrasinin temelleri Akdeniz kıyılarında yaşanmıştır. Devlet yönetiminde kökleşmesi ise uzun zamandan sonra oluşabilmiştir. Ortadoğu’ya gelince, bizden örneklersek 1. Dünya Savaşı sonrası Anadolu’da verilen kurtuluş savaşının sonrasında ulaşılabilmiş bir aşamadır.
Yüzyıl öncesinden günümüzde kan kaybetmeye başlamıştır. Özellikle AKP döneminde. Bu iktidarda demokrasi sandık kültürüne önce indirgenmiş, 31 Mart İstanbul seçimleri sonrası ise bu kültürde YSK’ eliyle örselenmiştir. Üstelikte iktidar işbirliği ile seçim hukuku tepelenerek. Buna rağmen ışık ve umut sönmüş değildir. Bu umudu yaratan adayın seçim propagandasında kullandığı güler yüz ve tatlı dilin yarattığı etki. Bu kişi Ekrem İmamoğlu’dur. İmamoğlu’nun güler yüzü, tatlı dili geleceğin umut ışığı olarak ergen yaştaki her gençte “Ekrem Abi, her şey güzel olacak” cümlesinde ki ifadenin yansıması AKP’nin gücünü yıkıverdi. AKP söylemlerindeki sert ve bölücü, ayrıştırıcı dilin, güler yüzlü dile yenilgisi olmuştur.  Bunun sonucunda yeniden demokrasinin temel ilkellerinin kurulmasındaki toplumsal güç birliğine giden yol güçlenmiştir. 
AKP İstanbul seçimlerini kazansa da, kaybetse de, demokrasi rüzgarına karşı duramayacak ve ayak uydurmakta zorlansa da mecburiyet hissedecektir.
Hafta boyu kalın sağlıcakla, geleceğin güzel günleri umudu için.. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " GÜLER YÜZE, TATLI DİLE DOYULMAZ " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin