Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

ÇADIR ŞOV..
14/06/2019
Yıllar önce Haymana’dan gitmiş ve bu bayramda memleketine bayramlaşmaya gelen insanları dinledim az buçuk. 
Söylenenleri özetlemek gerekirse, “Nerde o eski Haymana” sözünü çok daha fazla kullanan oldu. Kısacası gidenler gittiğine çok memnun. Kalanlara bol bol sabır diliyorlar.
Her tarafın yeni bina olması biraz gözlere hoş görünse de, Haymana ile ilgili çok fazla şikayet var. Bir defa ve özellikle ara sokakların bakımsızlığını herkes söz birliği etmişçesine  dillendirdi. Adam boyu otlar, bozuk yollar, birbirinin üzerine binmiş parke taşları, yolların ortasına kadar gelmiş çöpler, çirkin metruk evler, gelişi güzel park edilmiş araçlar ve otopark sorunu.. kısacası Haymana’nın arka sokakları ile şikayetler için gelenler bayramlık ağızlarını bir açtı, şeker lokum susturamadı. Bize de iletmek düştü. 
Bir Ramazanı daha geride bıraktık. Tıpkı Haymana gibi herkesin dilinde bir de “nerede o eski Ramazanlar” var. O uhrevi ve kutsal hava nedense bir türlü solunamadı. Memlekette çok ciddi bir ekonomik sorun var. Kimse allayıp pullamasın. Başta yazdığım gibi yeni binalar, o binalara olan talep, her tarafın araba kaynaması falan, hepsi derin bir uçurumun sis perdesi sadece. Mutlu bir azınlığın tüketimi veya refahı herkesi bağlamıyor. Yüksek bir çoğunluk evine Ramazan pidesi bile götürmekten acizdi.
Haymana’da maaş alamayan işçiler, sadece işçilerin veya belediyenin değil hepimizin sorunu. Esnaf bu kadar işçiyi bunca zamandır idare ediyorsa bence alayı cennetlik. 
Polatlı’da yokmuş galiba. Ankara’nın birçok yerinde de kurulmamış. İftar Çadırından bahsediyorum. Hani belli kesimin karnını doyurup gerçekten gariban, mağdur veya gururlu kişilerin yanına bile yaklaşmadığı bir anlamda gösteriş yeri çadırlar. Evet aynen gösteriş yeri. Kapısında o gün kim iftar vermişse kocaman harflerle yazılıyor. Bundaki amacı hala bilemiyorum. “Ben iftar verdim, paraya kıydım, sevabın tillahını kaptım” gibi bir anlam ifade ediyor bana göre. Hani veren eli alan el görmeyecekti? Bu ne depdebe?
Eğer zor durumdaki insanlara ekmek vermekse maksat, o çadırlarda gözümüze gözümüze sokulan “İftarı ben verdim, en hayırsever de benim” gösterişine girmektense o yemeğe verilen para belediyeye verilip, işçilere maaş olarak dağıtılsa daha şık olurdu bence. Hem de hem Allah, hem de kul nazarında. 
Bayramlık alınmadık çocuk, eve şeker giremeyen ev, bayram sabahı neşesi olmayan tek bir aile dahi varsa memlekette, ne kıymeti var cümbür cemaat tutulan oruçların veya koşa koşa gidilen teravihlerin, ya da kimlerin yediği meçhul iftar çadırlarının. 10 aydır maaş alamadığını söyleyen işçi var. Sahurda oruç tutan biliyor ki akşam tıka basa yiyecek. Ama işçi maaşını ne zaman alacağını bilmiyor. Bitiş süresi bilinmeyen bir açlık grevinin travmasını kaç kişi biliyor? 
Empati yapın biraz. Bayram veya ramazanda evi ekmeksiz, çocuğu bayramlıksız, sofrası tamtakır kurubakır bir babanın gözünden görün dünyayı. Onları elinden geldiği kadar idare etmeye çalışan ama onun kazancının da pamuk ipliğine bağlı olduğu esnafın derdini hayal edin. Yok arkadaş insana dokunmuyorsa, çocukların gözünün yaşını dindirmiyorsa, yüreğine taş basan ana, babanın gönlünü hoş etmiyorsa, yapılan hiçbir hizmeti ben kabul etmem. Kaymak gibi yollar, devasa binalar, ejderha gibi makineler hatta içinde dünyanın en birinci suyu olan otelleriniz dahi olsa, yeri geldiğinde beş para etmez. Çünkü sokakta aç bir insanın vebaline, masumluğuna hiçbiri emsal olamaz. Benim memlekete hizmet anlayışım insan odaklıdır ve daima öyle olmaya devam edecek. Bundan gayrı anlatılanların hepside hikayedir. Ve o hikayelere de ancak ve ancak tuzu kuru olanlar inanır. Cebinde tuz alacak para olmayanlara sizlerin anlatacak masalınız olamaz, olmamalı da.. 
SAYGILARIMLA      
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ÇADIR ŞOV.. " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Haymanali bir genc (TEBRİK EDERİM SENİ HAYMANALI GENÇ)

21:31:35

Gönderen:

22/Haziran/2019

YORUM YOK ELİNE SAОLIK ABİCİОİM:mağdur veya gururlu kişilerin yanına bile yaklaşmadığı bir anlamda gösteriş yeri çadırlar. Evet aynen gösteriş yeri. Kapısında o gün kim iftar vermişse kocaman harflerle yazılıyor. Bundaki amacı hala bilemiyorum.Ben iftar verdim, paraya kıydım, sevabın tillahını kaptım gibi bir anlam ifade ediyor bana göre. Hani veren eli alan el görmeyecekti? Bu ne depdebe?Eğer zor durumdaki insanlara ekmek vermekse maksat, o çadırlarda gözümüze gözümüze sokulan İftarı ben verdim, en hayırsever de benim gösterişine girmektense o yemeğe verilen para belediyeye verilip, işçilere maaş olarak dağıtılsa daha şık olurdu bence. Hem de hem Allah, hem de kul nazarında.


Başlık:

Üzülüyorum memleketime

18:54:10

Gönderen:

Haymanali bir genc

15/Haziran/2019

Agzina kalemine saglik abi cok yerinde bi yazı olmuş Haymana bitmis abi nerde o eski haymana nerde o eski ramazanlar. Bigun iftar cadirinin yanindan gectim vallahi bitane gariban gormedim devremulk sahipleri otelde pansiyonda kalanlar iste efendime soyleyim o gun yemegi kim veriyosa gazetelere poz vermek icin kendisi ve yakinlari belediye baskanin yaninda poz icin yemege gelenler. Sozde iftar cadiri. Sokaklar cop pislik icinde yol desen bozuk esnafta eski canlilik yok. Ya onceden haymana nasil kalabalik nasil guzeldi simdi in cin top oynuyor. Abi ben iscilere de kiziyom madem maas alamiyon ne diye tekrae bu yonetime oyunu veriyon. Ne olacak artik haymananin kaderini 5 yilda bir haymanaya secimde oy kullanan ankara da yasyaan ozkoyluler karar veriyor yazik


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin