Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

EĞİTİM VE TATİL
14/06/2019
Değerli dost okurlarımız; ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz öğrencilerimiz karnelerini alarak yaz tatillerine girmiş oldular. Üç aylık bir tatil ve dinlenme dönemini hak ettiler. Öğrencilerimizin sayısı milyonla ifade edilir. Acaba kaçı bu üç aylık süreçte yaşlarına uygun bir tatil programı ile dinlenme olanağına sahiptirler? Bence bu olanağı bulanların sayısı oldukça düşük.
Bir ülkenin en büyük zenginlik hazinesi nüfusu ve de genç nüfusu olduğunu duymuşsunuzdur. Bu zenginliğin ölçüsü şüphesiz ki zamanın çağdaş şartlarına uygun bir eğitim görmüş ve meslek sahibi olabilmiş bireylerden oluşan nüfus zenginliğidir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Atatürk; Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği, işgale uğramış Anadolu topraklarının ölüm-kalım savaşı durumundaki 20 Ağustos 1921’de başlayacak Sakarya Meydan Muharebesinin başlamasına günler kala, savaş hazırlıklarının cephede ve cephe gerisinde tam bir varolma ya da yok olma milli bilinç ve şuuruyla seferberlik çalışması yapılıyordu. Ankara’da ise 16-21 Temmuz 1921’de Milli Eğitim Kurultayının toplanması sağlanarak katılım sağlayan yurtsever öğretmenlere Atatürk şöyle sesleniyordu; “Geleceğe hazırlanan yurt çocuklarına, hiçbir güçlük karşısında boyun eğmemelerini, olanca güçleriyle, bıkmadan ve yılmadan çalışmalarında, yavruların öğrenimini bitirmek için ana ve babaların, yavrularının öğrenimlerine ellerinden geleni esirgememelerini öğütlerim” diyerek eğitiminde özgür bir yurt için, tıpkı özgürlük savaşı kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. 
Değerli dostlar, eğitim Atatürk’ün yaşamında hep ilk hedef olmuştur. Çağdaş ölçülere dayalı bir eğitimin, ülkenin geleceğinde önemini gene bir öğretmen topluluğuna hitap ederken şu vurguyu yapıyordu Atatürk; “Ülkemizde en önemli, en temel sorun eğitimdir. Bir ulusu özgür, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan, dış köleliğe, yoksulluğa düşürende eğitimdir.”
Atatürk’ün bu cümle ile vurgusunu yaptığı toplumun yaşam çizgisindeki eğitimin önemini, bu kadar açık ve net söylemle dile getirebilen dünyamızda kaç lider olmuştur diye de düşünmeliyiz.
Değerli dostlar, yüz yılına 2023’te girecek olan Türkiyemizde bu günlerde eğitimin düştüğü yozlaşma çıkmazına Milli Eğitim Bakanlığının çare araması ise maalesef yetersiz ve dünyamızın ulaştığı çağdaş çizginin çok çok gerisindedir. Hem eğitim, hem de pedogoji temel hedeflerine aykırıdır. Ülke eğitimi tam bir çıkmaz sokağa saptırılmaktadır. Ülkemizde toplumsal din anlayışımız süratle batılılaşırken, geleceğimizin teslim edileceği apaçık olan çocuklarımıza çağ dışı bir anlayış virüsünü bulaştırmak ülkemiz için en büyük tehlike ihanetidir. Öyleyse çare ne?
Ülkemizde ve dünyamızda eğitimde uzmanlaşmış, çağımızın bilim hedeflerinden yararlanan bir milli eğitim şurasının toplanarak yol ve yordam belirlemesidir. 
Yavrularımıza dinlenebilecekleri tatil dilerken, hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " EĞİTİM VE TATİL " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin