Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

DEMOKRASİ VE ADALET
12/07/2019
Değerli dost okurlarımız; 23 Haziran seçiminde yenilenen İstanbul seçimi ülkemiz siyasetinde çok büyük sonuçların yolunu açacağının da sinyallerini vermiş oldu. İlk ve en önemlisi demokrasi ve adaletin birbirinden ayrılamayacak bir bütünlük kavramı olduğu anlaşıldı. Kısaca bir ülkede demokrasi her alanda ve o ülke vatandaşlarının içinde yer aldığı toplumsal her eylemde var olmak durumunda ise, adalet kavramı da var olmak durumundadır.
Yüz yıla merdiven dayamış Türkiye Cumhuriyetinde bu iki kopmaz parçanın, yani demokrasi ve adaletin, geçte olsa toplumuzdaki her siyasi platformda olmazsa olmaz bir gerçek olduğunun anlaşılması çok çok önemli, ülkemiz demokrasisi için. Bu konuyu açalım.
23 Haziran seçimi iki ittifak adayının yarışmasıydı. Cumhur İttifakında üç siyasi parti AKP, MHP ve BBP. Bu üç partinin, iki veya üç yıl öncesinde bir birliktelik yaratmaları kimin aklına gelirdi? Ülkemizde tek adam odaklı sistem bu partilerde ortak payda oluşturdu. Oluşturulan bu sistem ülkemizde demokrasiyi de, adaleti de belki kendilerinin de hiç ummadığı düzeyde geriletti. Bu durum üç parti seçmeninde sükutu hayal yaratmış oldu. Seçmende demokrasi ekseninde bir direniş gözlendi, İstanbul seçiminde. Millet İttifakı adayına bu üç partiden hatırı sayılır bir oy desteği ülke demokrasimiz için önemli bir başlangıç. Siyasi fikirler ayrı da olsa, demokrasi ve adalet herkes için olmazsa olmaz ortak paydayı oluşturur. 
Millet İttifakı CHP ve İyi Parti arasında yapılmış görünse de, adayları Ekrem İmamoğlu’na yapılan haksızlığı sindiremeyen ve siyasi fikirleri ayrı olan onlarca partiyi de sandıkta güç birliğine iten demokrasiye ve adalete sahip çıkma düşüncesinden başkası değildi. 
Yıllarca ülkemizde böyle bir güç birliğine her zaman özlem duyulan yönlenme ise geleceğimiz için, demokrasimiz için, kurumlarında, tek tek kişilerinde hakkı olan adaleti için TC’nin ikinci yüzyılının başlangıcına bir güneş parlaklığında taşımış olacaktır. 
AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhurbaşkanlığı sistemi ilk yılında şüphesiz ki başarısız oldu. Ekonomi içinden çıkılamaz bir şekilde zor şartlar doğurdu. Ülke büyük bir borç batağına sokuldu. Devlet borçlu, vatandaş borçlu, esnaf borç çıkmazında. Batanların sayısı yüz binleri ifade ediyor. Bu durumda tek sorumlu şüphesiz ki AKP’dir demenin bir anlamı yok. Bu AKP’yi de, devleti de yöneten başkanlık anlayışıdır. AKP Genel Başkanı, yeni parti oluşumuna soyunan eski yoldaşlarına, davaya inancı olanların bu yola başvurmamaları gerekir diye sitem etse de, bu sözler eski yoldaşlarınca artık hiç umursanmıyor ki yeni parti arayışları iki koldan yola çıkmış gözüküyor. Partiler tek adamın fikri ile oluşur ve yola çıkarsa, parti içinde demokrasi anlayışıyla yol alınmazsa ve parti kurumsallaşmazsa miadı tez dolar. AKP’de de miadı doldu diyenler çoğalmaya başladı. 
Siyasetin tek bir güç kaynağı vardır, parti içi demokrasiYe uygun adaletli yönetimdir. AKP de bunun fakiri. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla.  

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " DEMOKRASİ VE ADALET " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin