Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

BİLİNMEYEN TARİHİ KÜLTÜR DEĞERLERİMİZ
12/07/2019
İlçemiz Haymana’nın tarihi kültür dokusu aslında çok zengin bir yapıya sahip olmasına rağmen, su yüzüne çıkartılan eserlerimiz maalesef yok denecek kadar az. Bu eserleri ve kültür dokusunu rivayetlere dayalı anlatımlar ile tanıtmak ve ortaya çıkartmak mümkün değil. Tarihi kültür dokumuzun mutlak suretle tarih bilgisine sahip uzmanlarca devlet arşiv kayıtlarına dayalı, bir araştırma neticesi kesin olarak ortaya çıkartılmalı. Tarihi yapıların ortaya çıkartılması ve tanıtılması ilçeye turizm açısından da çok önemli katkılar sağlayacaktır. Halen tek bacaklı kaplıca turizmini yere sağlam basan, çift bacaklı bir ticari turizm yapısına dönüştürecektir! Bu konu sosyal medyada paylaşılıp yorumlar yapılarak halledilecek bir konu olmadığını eminim hepimiz biliyoruz. Ancak sosyal medyada yapılan paylaşımlar ve yorumların bu konuya dikkat çekip konuya duyarlı bir kamuoyu topluluğu oluşturmasında önemli bir rol oynayabilirdi. Ancak konu yıllardır sosyal medya paylaşımından öte icraata dönüşmeyişi, birlik ve beraberliğimizi maalesef oluşturamayışımızdan kaynaklanmakta. Yakın tarihimizde atalarımızın yaşadığı topraklarımızda başlayıp biten, Yunan mezalimliğine karşı verilen Kurtuluş Savaşı gerçeğinin cefasını Haymanalı, sefasını başkalarının sürmesi, ilçemizin tarih kültürüne sahip çıkamayışının bir örneği olsa gerek! Bu konuda uzun dönemdir arzu edilen, 16 bini aşkın şehidimizin yattığı şu topraklarda son dönem bir şehitliğin oluşturulması memnuniyet verici.
Tarihi kültürümüzün ortaya çıkartılması konusu, aslında belediyemize ait konulardan bir tanesi. Dolayısıyla konuyu bizzat Sayın Başkan Özdemir Turgut Bey’e açtım. Başkanın konuya ılımlı bakması beni daha da ümitlendirdi. Nihayette evveliyattan tanış olduğum, Ankara, Gölbaşı, Polatlı, Mamak gibi il ve ilçelerin “TARİH KÜLTÜR ATLASI”nı çıkartan, Değerli Hocam Sayın Abdülkerim Erdoğan Bey ile Sayın Başkan Özdemir Turgut Beyi konuyu istişare etmek üzere 01.07.2019 günü Belediye makamında bir araya geldik. Süreç devam ediyor. Sonucun ilçemize hayırlı olmasını dilerim. Ancak bu konuda ilçemizin sivil toplum örgütlerinden konuya duyarlı ve eğilimli destek bekliyorum!
Tarih Kültür Atlası ne demek? Bir bölgenin Tarihi varlıklarının ve kültürel adet ve geleneklerinin görsel ve yazılı tarihi belgeler haline dönüştürülmesi demektir.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " BİLİNMEYEN TARİHİ KÜLTÜR DEĞERLERİMİZ " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin