Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

15 TEMMUZ VE S-400
19/07/2019
Değerli dost okurlarımız; haftanın şüphesiz ki iki önemli olayı 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin 3. Yıldönümündeki bayram kutlamaları ve S-400 füzelerinin ülkemize sevkiyatı. İki olaya da kısaca değinelim.
15 Temmuz FETÖ darbe kalkışmasının üzerinden 3 yıl akıp gitti. Askerlerle ilgili birçok dava görüldü. Ağır müebbet, müebbet ve onlarca yıla dayalı cezalar kesildi. Ne var ki hala hemen her gün FETÖ suçlusu şüphesiyle zanlılar tutuklanıyor. Haliyle bizlerede, “Ne derin örgütmüş” demek düşüyor. Bu sızmalar, örgütlenmeler olurken devletin istihbaratı ne iş yapıyor du sorusunu sormak gerekiyor. Denilebilir ki, istihbarat kurumları da onların eline geçmiş. O zaman da akla gelen soru, devleti yöneten siyasiler ve onların atadığı bürokratlarda mı yaptıklarına göz yuman paralelci? Neyse kutlamalara dönelim.
Boşaltılan ve hizmet dışı bırakılan Atatürk Havalimanında düzenlenen tören, bayram töreni mi? Yoksa AKP mitingi mi? Ya da 250 şehidin anma törenimiydi? Görüntü miting havası. 
15 Temmuz anma günü, yasayla bir milli birlik günü olması için çıkarılmalıydı. Öyle anlaşılıyor ki milli birlikten kasıt AKP yandaşlarının bayramıymış. Böyle olmasaydı, Cumhurbaşkanı konuşmasında CHP Genel Başkanının darbe gecesi havaalanından ayrılmasını bir mizansen anlatımla söylemesi üzerine yuhlamalar yükselince ve cumhurbaşkanı protokol gereği gelişini karşılamak için orada bulunan İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun görüntüsü ekrana yansıyınca da duyulan yuhlama seslerine sessiz kalması ve onaylıyor görünmesi, milli birlik havasına neresi uygun düşmüş oldu?
Bu manzara acaba 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerinde umulmadık bir galibiyet sergileyen imamoğlu’na duyulan öfkenin basit bir tepki yansımasımıydı. Kalkışmanın 3 yıl sonrasında darbenin siyasi ayağı hala soruşturulmaması en büyük sorun değil mi? Örneğin…
Darbe günü başta Genel Kurmay Başkanına ve diğer komutanlara karşı operasyon yapılıyor da, üst siyasilere karşı bir tutuklama önceliğine neden gidilmedi? Burası da bir muamma. AKP de etkin bir siyasinin kardeşi durumundaki rütbeli bir subayı, Genel Kurmay Başkanını darbecilerin başına geçmesi için iknaya gönderen kişi veya kişiler kimlerdi? Asker miydi, siyasetçi miydi? Maazallah üst kademe diretmeseydi, darbe başarılı olsaydı, tatilde bulunan Cumhurbaşkanı hayati tehlike karşısında uçağıyla hangi komşu ülkeye sığınma fırsatı bulabilirdi, tartışıldı mı? Darbeyi eniştesinden duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, darbe başlayınca haberdar olan MİT başkanına kendisine neden haber verilmediğinin hesabını neden sormadı? Değerli dostlar eğer Fetö kalkışmasının siyasi ayağı soruşturulmuş olsaydı daha nice muammalar cevap bulurdu.
S-400 füze sisteminin ülkemiz savunmasında çok önemli bir açığı kapatacağı yatsınamaz bir gerçek. Bence AKP iktidarının dış politikadaki en büyük başarısı budur. Başta NATO, ABD ve AB’nin tüm baskı ve caydırma hamlelerini boşa çıkartmada direniş göstermesi, Erdoğan’ın siyasi başarısıdır aynı zamanda. 
Milli savunma sisteminde NATO şemsiyesine muhtaç kılınmaya çalışılan ülkemizin milli bağımsızlık rüştünün ispatıdır. Türkiye Orta Doğu da hem komşu devletlerle, hem de Asya’nın diğer devletleriyle bir ekonomi işbirliğine öncülük etme hamlesinin de fırsatını yakalamıştır. Milli bir dış siyaset politikasıyla bu hamleyi de başlatmalıdır, diye düşünenlerdenim. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " 15 TEMMUZ VE S-400 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin