Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

YAĞMALANAN DEVLET, BORÇLANAN MİLLET
09/08/2019
Değerli dost okurlarımız; Kurtuluş Savaşı sonrası 29 Ekim 1923’te Anadolu ve Balkanların Meriç Nehri doğusunda kalan Trakya topraklarında Türkiye Cumhuriyeti adıyla yepyeni bir devletin ilanı Ankara bozkırlarını inleten yüz bir pare top atışıyla dünyaya ilan edildi. İlan edilen TC’nin temelleri 23 Nisan 1923 tarihinde atıldığından malum durumun ilanı Anayasa metnine işlenme kaydı önerisi M. Kemal Paşa’nın, yasa metni ise İsmet Paşa’nın, yasa onay makamı TBMM’nin di. Meclisteki tek parti Halk Fırkası adıyla mevcuttu. Onunda kuruluşu Cumhuriyet’in ilan tarihinden sadece 60 gün önce ve 9 Eylül 1923 olarak tarihe kayda girdi. 
TC’nin 100. Yıl kutlamaları 29 Ekim 2023 tarihinde olacağına göre, 100. Yıla 3 yıl ve takriben 3 aydan az bir zaman kaldı demektir.
Cumhuriyetimizin doğduğu bu topraklar, Asya kıtasının Karadeniz ve Akdeniz arasında uzanarak bir yarımada olarak Anadolu ismiyle Avrupa’ya hudut olmuştur. Orta Doğunun uç noktası olarakta Asya ve Avrupa’ya geçit yoludur. Aynı zamanda iki ayrı medeniyetin, yani Doğu ve Batı medeniyetlerinin harman alanıdır. Daha da ilerisini yazarsak üç semavi dinin, İslamın, Hristiyanlığın ve Museviliğin de aynı harmanlardan rızıklandığı topraklardır. Bu topraklarda 1299 yılında bir beylik yönetiminden başlayarak kurulan Osmanlı İmparatorluğu, üç kıtada oluşturduğu devletinin doğuş toprağı olarak 618 yıllık bir yönetimin 1. Cihan Savaşı ile son bulmasıyla başlayan işgale ve bütünlüğünün parçalanma girişimlerine karşı başlatılan Kurtuluş Savaşı. Tüm yokluklara ve olumsuzluklara karşı bir umuda dönüştürülmesiyle yeniden bir devlet yurduna, Orta Anadolu’nun bozkırında yeşermesidir.
Yeşermesine yeşermiştir ama, yıkılan Osmanlı’nın Avrupalı kapitalistlere karşı borçlanmasıyla yıllarca kapütilasyon borçlarını da üstlenmiştir Türkiye Cumhuriyeti. Anadolu halkının sadece kör boğazını doyurmak için beslediği hayvanlardan ve öküzlerin kara sabanla işlediği toprak gelirlerinden başka hiçbir varlığı yoktur. Kurulan devletin teminatı çiftçilik ve hayvancılıktı. Devletin ne tüten bir sanayi bacası, ne de giyim kuşam için bez dokuyacak fabrikası vardı. Her şeyi elde var sıfır misali kapitalist cuntalarındı. 
Kapitülasyon sözleşmeleriyle tüm gelirlerini yabancılara kaptıran Osmanlı, 1. Dünya Savaşı’nın yüküyle yıkılıp yok olmaya muvaffak olmuştu. 
Değerli dostlar, kurulan TC, sadece on yıl gibi kısa bir zamanda ne borç alarak, ne de borçlanarak halkını doyurmaya ve tüm Anadolu’da fabrikalar kuran Atatürk ilke ve inkılaplarıyla başardığı devrimlerle, sosyal, laik bir hukuk devleti olmuştur. 
Günümüze gelince, ne yazık ki ve acı bir gerçektir ki AKP iktidarının 10 yıllık bir zamanda, devletin ve milletin elindeki ekonomik kazanç varlığı süratle yaratılan rant planlarıyla yabancıların ve yeni türeyen kapitalistlerin ellerine teslim edildiğini görmekteyiz. Bu gidiş, 100 yılda cumhuriyetin tüm varlıklarını ve halkın birikimini heba etmeye giden bir devlet görünümüne kavuşmaktadır. Yap-işlet-devret mantığının bilinçli bir yöntemiyle borçlandırılmış bir devlet ve millet tablosu oluşmaktadır. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla.   

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " YAĞMALANAN DEVLET, BORÇLANAN MİLLET " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin