Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

KURBAN EDİLEN BAYRAMLAR
16/08/2019
Değerli Dost Okurlarımız; bugün 14 Ağustos 2019 Kurban Bayramı’nın son günü. Bu vesileyle okurlarımızın Kurban Bayramı’nı kutlarken, daha nice bayramları sıkıntısız, dostluk ve barış huzur içinde tüm İslam dünyasında karşılamayı Hak’tan niyaz ederim. 
Kurban kesme üzerime farz olmakla birlikte, tüm İslam dünyasında Peygamber Efendimizin (sav) çağrısı olarak yerine getirdiğimiz Allah’a (cc) bir kulluk görevidir. Rabbimizinde bu hoşuntuluğunu, “Şüphesiz ki, sizin kurbanlarınızın, ne kanı, ne de eti benim katıma ulaşmaz. Ulaşacak olanı takvanızdır.” Ayeti ile duyurmaktadır. Bu durumda akla gelen soru şu!.. Kesilen kurbandan Allah katına ulaşacak olan takva hangisidir? Sadece Allah’a bağlılık görevinin kurban kesmekle yerine getirilen vede Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etme vaadinin sonucundaki eylemini anmakmıdır? Yada...
İslam Peygamberinin çağrısına uyan vede bir bayram vesilesine dönüştürülen gücü ve ekonomisi uygun olan biz müslümanların kesilmesi helal ve uygun bir hayvanı keserek veya kestirerek, geçim sıkıntısındaki insanlara et yeme fırsatını vermiş olarak beslenmelerine katkı sunmuş olmamızmıdır, kurban kesimindeki takva...
Bir de ekonomideki katkısını da göz önünde bulundurmalıyız. Kurban edilen hayvanların, geçimlerini bunların üretimiyle uğraşan ailelerin de geçinme ekonomilerine yapılan katkı yanında, derilerinin vede sakatat denen bölümlerinin de bir iş sektörü oluşturduğunu unutmamalıyız. 
Kurban kesmenin insanoğlunun (Adem ve Havva)’dan günümüzedek ulaşmış bir ibadet buyruğu olduğunu da kutsal kitaplardan okumaktayız. Öyleki zaman diliminde sapkınlığa da saparak biz insanoğulları tanrılara kurban edildiğini de tarihi bilgi olarak da biliyoruz.
Bu durumda şu soru kaçınılmaz oluyor...
 Şöyleki... Hz. İbrahim’in “Tek bir tanrı vardır. O da Allah’tır” çağrısına, putperes muktedirlerin onu ateşe atarak karşı çıkmaları ve ateşin de onu yakmaması sonrasında doğduğu ve büyüdüğü memleketi Urfa’dan göç ederek Filistin topraklarına gitmesi ve inandığı tek tanrısına dilekte bulunarak, ilerlemiş yaşına karşın bir oğlan evladı vermesini dileyerek, dileğinin kabulu sonrasında bu oğlunu onu, ona veren Allah’ına kurban edeceğini de vaad etmesi olayında olduğu gibi, sonrasında bu vaadini yerine getirmesindeki inanç takvasının uygulanmasında oğlu İsmail’in değil de tanrı katında gönderilen bir koç’un kesilmesiyle, biz insanların Allah’a kurban edilmesi sonlandırılmış olmasındaki bir şükür kurbanı düşüncesiyle yapılan bir eylem midir Kurban kesme?
Günümüzde ise kurban tam bir kepazelik tabloları çizmekte. Bu kutsal eylemin dejenere edildiğini de görmekteyiz. Kendilerine hayvansever diye unvan verenlere göre de tam bir katliyam bayramı!..
Artık derileri toplanmıyor, bu bir ekonomik kayıp, sakatatlar tam bir çevre faciası sergiliyor. Bazılarında ise herkez kesiyor, dağıtacak fakir yok düşüncesiyle et stoklanmasına yada kavurma yapılmasına dönünüşüyor. Geçmiş yıllarda bağış yoluyla kesilmesi gereken kurbanlıkların da tam bir ticaret vurgununa dönüştüğünü günlerce basından izledik. Bu durumda da takvalarımız günah yoluna mı dökülüyor?
Ey İslam Alim ve düşünürleri görev size düşmüyor mu? Eğer İslam bir devrim diniyse, devrimler zamana ve yeni koşullara göre tekerrürdür. 
Haffta başı sizlerde düşünerek kalın sağlıcakla...

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KURBAN EDİLEN BAYRAMLAR " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin