Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

ET VE DERT..
23/08/2019
Et ve dert tartışmaları arasında bir kurban bayramı daha sona erdi. Kurban ritüeli eski pagan dinleri de dahil olmak üzere semavi dinlerin hemen hepsinde var. Sadece İslam’da yok yani. Ama en çok biz lafını ediyoruz, hem de bir başka boyutta “Kaça aldın, ne kadar et çıktı?” gibi. Televizyonlar mis gibi kavurma nasıl yapılır veya eti saklama yöntemlerini yayınlıyor. Kurban kesmenin asıl amacından fersah fersah uzaklaşarak hem de.
O gün İslam dünyası milyonlarca kurban kesiyor. Bir başka İslam ülkesi Yemen’de insanlar aynı gün yaprak yiyerek hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bir yerde kavurmanın nasıl yapılacağı, kaburgalarından pirzola yapma yöntemleri veya buna benzer tıkınmaların envai çeşidi boy gösterirken, diğer yerde otla, dikenle hatta toprak yiyerek yaşamaya çalışan aynı dine mensup iki ayrı dünya. Tanrı kabul etsin ne diyelim. 
Eskiden kurban derileri paylaşılamazdı. Bir taraftan cemaatler, bir taraftan özellikle dini kimlik altındaki öğrenci yurtları, bir başka yönden Türk Hava Kurumu deri için 100 metre koşucusu gibi yarışırlardı. “İlk ben gördüm vallahi kimseye bırakmam” diyerek daha kesilen kurban can çekişirken derisini neredeyse hayvanın üzerinden söküp alacak kadar rekabet ederlerdi.
Bu bayram deriler elimizde şişti ya la. Koskoca kurbanın derisinin sünnet derisi kadar haysiyeti yok. Ona sor yok, bunu ara lazım değil, diğeri hiç yüz vermiyor. 2 günün sonunda kurban derisini çöpe attım. Mübarek kurban bana, ben bu işin sorumlularına ağız dolusu sövdüm. Milli serveti manyak bir politika uğruna heba ettik ya, düğününüz bayramınız olsun.
Beş karış boyunda, yarım metre eninde bir deri montun en ucuzu bin lira. Bizim koca deri çöpe. Ve benim gibi onlarca, memlekette milyonlarca derinin akıbeti aynı. Hay sizin milli ve yerli politikanızı sevsinler. Kurban derisini değerlendirecek bir resmi kurum olmaz mı yahu. Sonra “Aman israf etmeyin” diye bağırırlar. Kına yakın, hem de en çıkmayanından, üstelik her tarafınıza.
Haymana bayramı toz, toprak ve çukurlar içinde geçirdi. Kazılan yollar, çukurlar içindeki sokaklar ve caddelerin üzerinde akrobasi yaparak geçtik bir mahalleden bir mahalleye. Niye? Eee.. doğalgaz geliyor ya. İyi de işi bitmiş yerlerin asfaltı, artık çalışma kalmamış yerlerin parke taşı niye döşenmez? Topu o ona, diğeri bir başkasına paslıyor “Valla orası bizim işimiz değil, sorumlusu falan filan” diye. 
Çok haklısınız. Sizin zerre suçunuz yok. En büyük suçlu vatandaş. Doğalgaz geliyor, gözünüze dizinize dursun. Toz yutun, çamur yiyin, çukura düşün, arabalarınız hurda olsun ne önemi var. Derin dondurucuya zula edilen etlerle birlikte, aynı soğuk ve donmuş sorumlu ama aynı zamanda sorumsuzlarla bir arada bayramınız kutlu ve mübarek olsun. 
Sizin dikkatinizi çekti mi bilmem ama benim tuhafıma gitti. Eskiden sokaklar ev ev dolaşıp şeker toplayan çocuklarla dolup taşar, kapılar çalınır, açıldığından tanıdığınız ve tanımadığınız onlarca çocuk “İyi bayramlaaarr…” diye cıvıldarlardı. Bu bayram bir tane yoktu desem yeridir. Peki bu çocukların bayram neşesini, sevincini kim çaldı? Bu çocukların ruhunu kendimize ne ara uydurduk. Onların yerine kapılarımızı dilenciler çaldı. Örgütlü olarak bir lokma et alınan eve, ardı sıra bir manga dilenci hücum ediyordu. Hem de kendilerine Suriyeli süsü vererek. Öğrendikleri birkaç Arapça ile dileniyorlardı. Ama köşeyi dönünce Türkçe’nin dibine vuruyorlardı. Çakallığın haddi hududu yok bilader. En tepelerde tüm sülalesi bomba torpillerle işe alınanları tartışırken, en altta dilenciler bir lokma için bukalemunlaşıyor. 
Memlekette bir şeyler değil, her şey tepetaklak olmuşken şeytana kızmak bence yersiz. Hiç olmazsa onun niyeti belli. Ya başkalarının…?  
HAFTANIN SÖZÜ: Lütfen açık alanlarda sigara içmeyin. Alan var, alamayan var. Duyarlı olalım.. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ET VE DERT.. " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Polemiğe girmeyin.Ne Rab,ne de Tanrı ,Allah`ın adı değildir.

20:40:01

Gönderen:

8/Eylül/2019

Rab,İlah gibi kavramlar Yüce Allah`ın sıfatlarındandır.Çünkü terbiye eden,yediren,içiren,doyuran olarak Rab denir Allah`ın sıfatına.Mesela ben eğer Rabbimiz deseydim yine olurdu.Ancak o zaman Allah`ın sadece bir sıfatını demiş olurdum.Bizi yediren,içiren,doyuran,terbiye eden benim sahibim=benim Rabbim.İlah da Yüce Allah`ın diğer sıfatıdır.Kendisine taazim edilen=ibadet edilen=tapılan sıfatı anlamındadır.Kainatı yoktan var eden ilah,yine Allah`ın yaratma sıfatını taşımaktadır.Sadece bir ilaha ibadet eder(taparız)gibi anlamlar.Tanrı kabul etsin ne diyelim sözü Allah`ın adı değildir.Allah,bütün sıfatları barındıran tek isimdir.Bütün özellikleri=sıfatlarına toptan Allah demeliyiz.Umit Kanca Rab Allah`ın sıfatıdır,adı değildir.Eleştir ama doğrusunu yaz.


Başlık:

Ve öğren

19:08:52

Gönderen:

2/Eylül/2019

Allah Arapça, Rab İbranice, Mevla Farsça.. hepsi kabul oluyor da Türkçe Tanrı deyince mi kabul olmuyor?


Başlık:

Tanrı Neyi Kabul Etsin?

21:19:40

Gönderen:

Umit KANCA

31/Agustos/2019

Tanrı neyi kabul etsin sayın yazar ? Müslümanların rabbi ne zaman tanrı oldu ?


Başlık:

cevap

22:24:11

Gönderen:

24/Agustos/2019

sayın ali bey gazetecilik cözum aramak degil haber yapmaktır.yavuz bey sizi tebrik ediyorum.basarilar dilerim.


Başlık:

Şikayetlenmeden başka birşey içermiyor yazı.

01:42:15

Gönderen:

Ali

23/Agustos/2019

Yazının tamamı şikayetlenme içeriyor. Hiçbir çözüm göremedim. Çözüm sunmayacaksanız gazetecilik yapmayın.


Başlık:

Tebrik Ederim, Kaleminize Kuvvet

23:56:37

Gönderen:

23/Agustos/2019

Tebrik ederim kardeşim. Yazınızı beğendim. Özellikle Kurban ve Kurban derisi ile ilgili gerçekleri çok güzel ortaya dökmüşsünüz. Bir de kurban kesip,"sene boyunca çoluk çocuk doğru dürüst et yemedi" diyerek, Kurban etinin ikram edilmesi,kimlere verilmesi gerektiği gibi konularda ham cehaletlerini ortaya dökenler; acaba kurban mı kesiyorlar, yoksa sadece geleneksel bir görevi ifa etmenin hazzını!! mı yaşıyorlar? Bu durumda böyle insanlardan Kurban ile ilgili beklenti içerisinde olmamız yersiz olur. Ha kurban günü kesmiş, ha kurban öncesi veya sonrası kesmiş fark etmez, kessinler.Afiyet olsun.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin