Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

AĞUSTOS 1921-1922-1999
23/08/2019
Değerli dost okurlarımız; 19 Mayıs 1919 anayurdumuz Anadolu’nun emperyalist devletlerin işgallerine karşı, kurtuluş mücadelesine başlandığı tarihtir. Yüzyıl öncesinin tarihidir. Bu kurtuluş mücadelesinin önderi M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, başta İ.İnönü, Fevzi Çakmak, K. Karabekir gibi değerli onlarca komutan, binlerce şehit ve gazilerimizi şükranla andığımız bir yüzyıl oldu. Bu güzel Anadolu coğrafyasında ki yurdumuzda daha nice yüz yılları, gelecek nesillerimizin de barış ve dostluk içinde yaşayıp, kutlamalarını da dilemek en büyük vatanseverliktir şüphesiz. Kurtuluşun lideri M. Kemal Paşa’nın “Yurtta sulh, dünyada sulh” ilkesi, dün, bugün ve yarında yol ışığımız olmalıdır. 
Ağustos Ayı, şanlı kurtuluş tarihimizde iki önemli savaşa ve zafere daha tanıklık etmektedir. Haymana topraklarındaki Sakarya Meydan Savaşı ile Afyon, Eskişehir, Bilecik topraklarındaki kurtuluş taarruzu olan Başkomutanlık Meydan Savaşlarıdır.  Sakarya 22 gün ve gece süren 13 Eylül’de karşı hücumla da sonuçlanan 1921 yılının zaferidir. 26 Ağustos 1922 de ordumuz taarruzu ile başlayıp 30 Ağustos’ta zafere ulaşan Başkomutanlık Meydan Savaşı sonrasındaki yenilgiye uğrayan Yunan Ordusu, 10 günlük bir nefes kesen takiple 9 Eylül 1922 İzmir’in kurtuluşu ile son bulmuş bir kurtuluş destanı savaşıdır. 
Değerli dostlar, Kurtuluş savaşımız tam bir ordu ve Anadolu halkının işbirliği ve dayanışma sonucunun zaferidir. Kurtuluş Savaşına ilk direnen güç, sivillerin ve dağılmış ordumuzun subay ve askerlerinin oluşturduğu yerel direnme güçleriyle başlamıştır. 15 Eylül 1919’da Yunan ordusu İzmir’i işgal etmesiyle başlayan ve İzmir rıhtımına çıkardığı ilk işgal ordusuna anında direnç gösteren ve halkımız adına ilk kurşun gazeteci Hasan Tahsin tarafından atıldı ve orada şehit düştü. Kurtuluş Savaşımızın bu ilk sivil şehidine daha binlerce sivil ve asker şehitlerimiz vatan toprağına kanlarını ve canlarını verdiler. 15 Mayıs 1919’da ve 9 Eylül 1922 tarihleri arasında.
Değerli okurlarımız, bu kurtuluş savaşına köyünden katılan ve 1. Dünya Savaşında da bulunan askerlerin tespit ettiğim anıların ilk bölümünü sizlere “Sakarya Savaşı-Kesikkavak Anıları” adıyla dizi olarak yazmıştım. Önümüzdeki haftadan itibaren derlediğim dört çavuşun anısını dizi yazı olarak sizlerle buluşturmuş olacağım inşallah. 
Değerli okurlar; konu Ağustos Ayı olunca 17 Ağustos 1999’u hatırlamamak olmaz. Tam 20 yıl olmuş. Tüm ülkeyi yasa boğan Marmara fayının 7 şiddetindeki depremi, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinde büyük yıkımlara uğratan ve milyonlarla ifade edilen can kayıpları. Anadolu’nun her köşesinden gelip ekmek uğruna buralara yerleşen nice insanların acıları, tüm Türkiye’nin acısı oldu şüphesiz. Ölenlerin hepsine Allah’tan rahmet dilerken, yakınlarına da dinmesi ve unutulması çok zor olan bu acıya şükür niyaz ediyorum. 
Bu büyük felaketin karşısında çıkarılması gerekli derslerin alınmadığını da görmek ise başka bir acı gerçek. Şu bir gerçek ki, depremler bu toprakların kurtuluşu olamayan doğal afetleri olduğuna göre, gerekli önlemleri almak ülkeyi genelde ve yerelde yönetenlerin görevleridir. Acıları da veballeridir. 
Önemli Not Bilgi; 9 Ağustos 1632 no’lu gazetemizdeki köşemde 23 Nisan 1920 yerine 23 Nisan 1923 yanlışı, 16 Ağustos 1633 sayılı gazetemizde ise yazımın 2. paragrafında ki “Kurban kesme üzerime farz olmakla birlikte” cümlesinin doğrusu “Üzerime farz olmamakla birlikte” olacaktır. Baskı hatasından dolayı özür dilerim. 
 Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " AĞUSTOS 1921-1922-1999 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin