Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

KURTULUŞ SAVAŞINDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-1
30/08/2019
Değerli dost okurlarımız; 26 Ağustos Kurtuluş Savaşımızın Yunan işgal ordusunun, Afyon’un güneyinde ve doğusundan başlayarak kuzeye doğru, Eskişehir’in doğusu üzerinden ve Bilecik’in doğusundan Kocaeli’ne kadar uzanan, oldukça geniş bir sahada mevzilenmiş güçlerine karşı bir baskın saldırısına karşı ordumuzun baskın saldırısıydı. Bu saldırının amacı Yunan ordusunun tüm cephe mevzilerinden söküp atmak ve Anadolu topraklarından kovmaktı.
Sakarya Savaşında ilçemiz Haymana’ya 1 km, Ankara’ya 50 km mesafeye kadar yaklaşan Yunan ordusu, takriben 100 km’lik bir savunma hattı oluşturan ordumuzun direncini aşamayınca, savaş ve saldırı gücünü de kaybedince, planlı bir çekilmeyle Sakarya Nehri’nin batısına gerilediyse de, takip saldırısına geçen ordumuzun baskısıyla Afyon-Eskişehir hattına geri çekildi. Yunan kuvvetleri, Türk Ordusunu yenemeyeceğini, 22 gün ve gece süren Sakarya Meydan Savaşı’nda anlayınca, işgal ettiği toprakları savunma hattını güçlendirme umuduyla, doğal arazi ve tepeleri tahkim ederek, dikenli tel hatları oluşturdu. 
Türk ordusuna gelince, Yunan ordusunun savunma hatlarını iyice güçlendirmeden bir baskın planı hazırlığına hemen başladı. Takriben bir yıllık bir zamanda hazırlığını bitirdi. Sakarya Savaşını ihtiyatlarıyla birlikte yaklaşık yüz bin kişilik bir insan gücüyle oluşturduğu savunma ve karşı saldırı gücüyle kazandığı savaşın devamı için yaptığı hazırlığı, Yunan ordusuna göre kıyaslarsak ortaya şu tablo çıkar;
-Türk Ordusu 200 bin erat, Yunan ordusu 225 bin erat
-Türklerde 99 bin tüfeğe karşı, Yunan da 90 bin tüfek
-Türk ordusunda 2000 hafif, 839 ağır silah, Yunan ordusunda 3.139 hafif, 1280 ağır makineli silah. 
-Bizde 323 top, onlarda 419 top
-Bizde 10 uçak, onlarda 50 uçak
-Yunan ordusunda cephane bol, bizde ise sıkıntılı
-Yunan ordusunda 3818 motorlu taşıt, Türk ordusunda 208 adetti ve çoğu eskiydi.
-Türk ordusunda süvari ve yük hayvanı üstünlüğü varken, onların süvari gücü zayıftı.
-Türk ordusunda subay üstünlüğü ve savaş deneyimi yüksek subaylar varken, Yunan ordusunda subay sayısı az ve savaş deneyimi bulunmuyordu. Türk ordusunun savaş deneyimi yüksek eratları ve erbaşları bulunurken, Yunanlılarda genç asker sayısı fazla olsa da savaş deneyimi azdı.
Bu savaşta Türk ordusu taarruz hazırlığında bulunurken, Yunan ordusu siper savunması durumundaydı.
Değerli dost okurlarımız, yukarıdaki tablo incelendiğinde iki ordunun insan gücü farkı az, silah sayısı eşite yakındı. Tek bir fark cephane ve mühimmat. Buna karşın Sakarya Savaşıyla kıyaslandığında, büyük taarruzun şartları çok iyi durumdaydı. Savaşan eratın morali, deneyimi, cesareti savaş kazanmak için önemli olsa da, savaş topyekün ordunun uyumu ve koordineli ilişkisiyle kazanılır. Bu da savaşı yöneten başkomutan ve kadrosunun başarısı, zayıf ve aksayan yönleri görerek doğru müdahale ile kazanılır. Bunu 1. Ve 2. İnönü savaşlarında galibiyet, Kütahya ve Eskişehir savaşlarında ise şartlar aleyhimize olunca düzenli bir çekilme kararı ile en bariz gördüğümüz örneklerdir. (Devamı Haftaya)
Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KURTULUŞ SAVAŞINDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-1 " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Son Kale Haymana iken neden Polatlı?

01:12:40

Gönderen:

30/Agustos/2019

Fikret hocam saygılar.Bugün 30 Ağustos zaferi TRT1 de bir yapımcı bir hoca(yapımcı ona hocam diye hitap ediyordu),Zafer Bayramını anlatıyorlardı.Birkaç defa son kale Polatlı diye geçti.TRT`nin telefonunu ve mesaj kısmını bulamadım.En sonunda trtspor ve mesaj kısmını buldum,ağır bir yorum yazdım.Mesaj gitti mi bilmiyorum.Haymana`ya karşı neden bu kadar alçakça bir önyargı ile bakıyor bu devlet ve hükümet erkanı anlamış değilim.Kutlamalar Polatlı`da yapılır,devlet ve hükümet erkanı Polatlı`ya akın eder.Son Kale Haymana iken,bu alçaklık,bu soysuzluk,bu önyargı ile Haymana`ya ve Haymana halkına bakış açısı neyin nesi hocam?Lütfen bir köşe yazınızda bunu yazın.Ayrıca bugün saat 15.20 sularında biten TRT1 programını temin edin siz de izleyin.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin