Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

KURTULUŞ SAVAŞINDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-2
06/09/2019
Değerli dost okurlarımız; yurdumuzu işgal etmeye başlayan İngiliz, Fransız, İtalyan emperyalistlerinin maşası olarak hazırlanan Yunan işgal ordusu 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’i işgale verilen görevi uygulamaya koyulduğu andan itibaren M. Kemal Paşa’nın çağrısıyla Anadolu’nun tüm yerleşimlerinde protesto mitingleri yapılırken İzmir rıhtımına ayak basan Yunan askerlerine de ilk kurşun Gazeteci Hasan Tahsin tarafından sıkıldığını yazmıştım. İşgale uğrayan heryerde sivil ve asker karışımından oluşan Kuvay-i Milliye güçleri silahlanarak işgal ordularına karşı direnmeye başlamışlardı. Bu direnç M. Kemal Paşa’nın talimatlarıyla yüzlerce her rütbeden komutanlar öncülük ediyordu. Bu güçler yalnız işgal güçlerine direnmiyorlar, Anadolu’nun her bölgesinde baş gösteren çapulcu ayaklanmalarına da göz açtırmıyorlardı.
Bu durumdaki tabloya göre Anadolu’nun her karışı adeta savaş alanıydı. İsyancılar da, igalciler kadar Anadolu halkına zarar veriyorlardı. Devlet nizamı tam anlamıyla yok olmuş, her bölgede yurt sever, bir avuç insan ve memurların işbirliği ve dayanışması ile mahalli nizamlar sağlanmaya çalışılıyordu. İşgalci güçler yeniden Osmanlı Ordusunu dağıtmış, silahlarına el koymuş, inzibati nizamlar için az sayıda bir jandarma gücünü bırakmışsa da bu güçlerle nizamı sağlamakta yetersiz kalıyordu.
23 Nisan 1920 tarihinde M. Kemal Paşa önderliğinde Ankara’da çalışmaya başlayan T.B.M.Meclisi ilk iş olarak devlet nizamını ve otoritesini kurmsaya bayladığında çok zor şartlarla karşı karşıya kalıyorlardı. T.B.M.Meclisi Yunan işgaline karşı Nizami bir milli orduyu oluşturma görevini Batı Cephesi Komutanlığı ismiyle bu göreve Genel Kurmay Başkanı İsmet Paşa atandı. İsmet Paşa bu görevi  kısa zamanda başırdı ve 40 binlik, bir askerle ilk nizamı milli ordumuz kurulmuş oldu. İsmet Paşa komutasındaki bu ordu; 1. İnönü Muharebelerinde Yunan İşgal gücüne karşı galibiyet kazandılar. Galibiyete çok bozulan Yunanlılar kısa zamanda lojistik desteğini tamamlayarak, çok üstün bir güç olanağıyla, Temmuz 1921’de ordumuza saldırıya geçtiler. Savunma hatları oluşturan İsmet Paşa, M. Kemal Paşa ile istişare ederek, geri çekilme planı uygulamasıyla Sakarya Irmağı’nın doğusundaki Haymana topraklarına çekildiler. 
Ordumuzu takip eden Yunan kuvvetleri Lojistik destek merkezlerinden uzağa düşmüş oldular. Kısa bir hazırlık dönemi sonrası yeniden 22 Ağustos 1921’de ordumuza saldıran Yunan Ordusu, oluşturulan takriben 100 km.’lik savunma hattında başarılı olamadı. 22 gün ve gece süren Sakarya Meydan Savaşı’nda saldırı gücünü yok edince 12 Eylül 1921’de ele geçirdiği Çaldağı’ndan da geri çekilme zorunda kalarak, Afyon-Eskişehir hattında savunma düzenine başvurdu. Bir yıllık bir zaman sonrası hazırlığını yapan Türk Ordusu 26 Ağustos 1922’de karşı saldırıya; baskın saldırısıyla ve bir imha planı ile savaşı başlatmış oldu. Ordumuzun bu saldırı hattı olarak seçtiği yorma hattında, takriben 10 Km’lik hat olsa da Yunan Ordusu’nun Afyon’u korumak amacıyla çok güçlü tahkim ettiği, Afyon’un hemen güneyindeki Erkmen Tepeleri devamında Ağrı Dağı’na kadar ortalama 1.300 metreyi aşan rakımlar oluşturan Erkmen Tepesi, Kalecik Tepesi, Tınaz Tepesi, Çiğil Tepe ile Ahir Dağlarında, Toklu Tepesi gibi çok iyi tahkim edilen en güçlü ve aşılması zor bir hatta ve bu hattı yararak, Yunan Ordusu’nu güçlü hattında bozguna uğratarak, moralini bozup Afyon’dan çıkmak zorunda bırakılmasını amaçlayan bir saldırı planı...
Bu hatta saldıran ordumuz da benim köyüm olan Haymana İlçe Merkezinin batısındaki Kesik Kavak’tan, Beş Çavuş’un hikayelerini sizlerle anı dizisi olarak buluşturmaya çalışmış olacağım. Bu çavuşlar Sakarya Meydan Savaşı’nda da bulunmuşlardı. Yazılarımı ilgiyle okuyacağını umarak, hafta boyu kalın sağlıcakla..

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KURTULUŞ SAVAŞINDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-2 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin