Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

KURTULUŞ SAVAŞI’NDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-4
20/09/2019
Değerli dost okurlarımız; Kurtuluş Savaşları’nın önemli iki savaşı olan Sakarya Meydan Savaşı ile Başkomutanlık Dumlupınar Savaşı’nın iki ayrı hedeflerini tekrarlamada fayda görmekteyim. Tamamı ilçemizin batı ve kısmen güneyinde savaşılan Sakarya Savaşı, Yunan işgal ordusunun ilerleyişini durdurmak ve geriye püskürtmekti. Bu başarı TBMM açıldığı Ankara’yı işgalden koruyacağı gibi, kurtuluş umudunu da koruyacaktı ve güçlendirecekti. İşgalcilerin ise morali bozulacak, umutları son bulacağından, Ankara ile görüşme yolları arayacaklardı. Anadolu’yu sömürge topraklarına dönüştüremeyeceklerini anlayacaklardı.
Başkomutanlık Meydan Savaşına gelince; bu savaş tam bir taarruz ve düşmanı yok etme ve topraklarımızdan atmaktı. Böylece ateşkes ve barış masası görüşmelerinde güçlü bir üstünlük durumunu yakalayacaktık.  Bunların başarılması, Anadolu’da özgür, bağımsız olarak yaşanacak bir vatana sahip olmanın yolunu açmak demekti. Kurtuluşun büyük önderi Gazi M. Kemal Atatürk, bu hedefi Sakarya Meydan Savaşında cephede savaşan erden, subaylarına, kurtuluş umuduna dört elle sarılan Anadolu halkına şu emir ve hedef ültimatomuyla duyurmayı ve tüm dünya devletlerine de kararlılık amacını sergilemeyi düşünerek; “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatana toprağı son asker şehit kanıyla ve vatandaşın kanıyla sulanmadıkça feda edilemez”
Bu sözler içeriğinden de anlaşılacağı gibi vatan için ölüm kalım savaşının çok açık ve net hedefiydi. Kısacası bir ulus için, özgür bir vatandaşın, hür bir vatanda olabilmesinin, savaşta ordusunu yöneten başkomutanın asker diliyle net ve anlaşılır tarifiydi.
Değerli dost okurlar, vatan toprağımız bize yaşama hakkı tanıyan toprağımızdır. Ona sahip olursanız, vatana da sahip olursunuz. Bu toprakları ölümüne savunursanız vatanınızı savunuyorsunuzdur. Bu toprakların ekonomik bedeli para, pul veya altınla ölçülemez. Vatan toprağının bedeli can ve kan ile ölümdür. Toprağını, vatanını bilen herkesin canı ve kanı.
26 Ağustos 1922 de başlayan Başkomutanlık Büyük Taarruz Meydan Savaşında, Anadolu halkının boğazındaki son lokması adeta 200 bin kişilik bir orduya teslim edilmişti. Yokluktan var edilen bu orduya da ölüm kalım savaşına dayanan nihai bir zafer emri verilecektir. İşgal edilmiş vatan toprağı ve mazlum vatandaşlar vardı. Bu topraklar Misak-ı Milli hudutlarımızın neredeyse yarısına yaklaşıyordu. Anadolu ve Trakya’nın bu bereketli topraklarını kurtarmak, kurulacak vatanın, vatandaşına ekonomik özgürlüğünü kazandırmak anlamındaydı. Başkomutan kemal Paşa bunun bilincindeydi.
27 Ağustos sabahı direnen iki tepe Tınaz Tepe ve Çiğil Tepe’ye alınan yeni önlem ve takviye güçleri, saldırıya başladığında güneşte doğmaktaydı. 1900 rakımlı Kocatepe den Başkomutan Kemal Paşa ortalama 1300 metre rakımlı bu tepeyi ve saldıran askerlerimizi dürbünle izliyor, telefonda da verilen raporların doğrultusunda emirlerini anında komutanlarına iletiyordu. Tınaz Tepe de istenilen hedefe varılmak üzere iken, Çiğil Tepe de saldıran askerlerimiz, daha tepenin yarısına ulaşmadan, makineli tüfek atışıyla şehit düşüyordu. Telefonda çok takdir ettiği iki komutandan bilgi alınıyordu. Çiğil Tepe’ye saldıran 57. Tümen çok kayıp vermeye başladığından Albay reşit Bey’i telefonla aradığında zaman öğlene akıyordu. Reşat Albay, başkomutanına 40-50 dakika gibi bir zamanda tepenin düşeceğini rapor ediyordu.
Tınaz Tepe saat 10 sıralarında alınmış, düşmanlar Sincan Ovasına kaçmaya başlamıştı. Ordumuz takipteydi. Çiğil Tepe direniyordu. Saat 13’te tepeyi alan askerlerden sadece biri çavuş 8 asker bu zaferi görebildi. Hayatta kalan 7 askerin çavuşları biri Haymana’lı Süleyman Çavuş. O çavuş Kesik Kavak Köyünden 12 yıllık bir seferberlik çavuşuydu. Devamı haftaya.
Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KURTULUŞ SAVAŞI’NDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-4 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin