Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

KURTULUŞ SAVAŞI’NDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-6
04/10/2019
Değerli dost okurlarımız; Başkomutanlık Meydan Muhaberesinde Çiğil Tepe’nin 27 Ağustos 1922’de saat 13.00’te Kesik kavak Köyünden ve aynı zamanda kayınbabam da olan Süleyman Çavuş ve 7 askerce alındığını yazmıştım. Çiğil Tepe’nin düşürülmesiyle ilgili kendisinden dinlediğim anılarını anlatmadan önce, özgeçmişini sizlerle paylaşmış olayım.
Haymanalı Süleyman Çavuş 1892’de Bosna Hersek bölgesinde doğmuş ve 1904 yılında ailesiyle birlikte Anadolu’ya göç etmek zorunda kalan binlerce aileden birisinin mensubudur. Aynı yıl Haymana’da Balkan Göçmenleri için inşa edilen Kesik Kavak Köyüne babası, annesi ve biri kız, üç kardeş olarak iskan edildiklerinde 12 yaşlarında bir çocuk, ama akranlarına göre vücut olarak gelişkindir. 2 yaş küçük olan erkek kardeşi de ondan daha kuvvetliymiş. Güreşlerde ağabeyini yıkabiliyormuş. Babasını erken kaybettiğinden, dul annesi aynı köyden eşi ölen komşusu ile evlenmek durumunda kalınca, bu evlilikten bir erkek kardeşi daha olmuştur. Çiftçilik ve inşaat işleriyle uğraşırken 1910 yılında başlayan 2. Balkan Savaşı için asker toplanırken Süleyman Çavuş’ta 18 yaşında ama vücut olarak gelişkin olduğu için Redif Taburuna yazılır. (Redif günümüzde komando denir)
Eğitimini Osmanlı subayları ile birlikte Alman subayları da veriyormuş. Eğitimde çok başarılı olunca, eğitim çavuşluğuna ayırmışlar. Bunu da başarıyla tamamlayınca çavuş rütbesini takmış. Daha bir yılını doldurmadan 10 askerle birlikte İstanbul’a sevk olmuş. Bu askerlerin ortak özelliği gelişkin vücutları ve çok güçlü olmalarıymış. İstanbul’da önce Selimiye Kışlasına verdiklerinde daha çok halk tabiriyle babayiğit askerler olarak toplamda 200 kişilermiş. Durumu subayları izah etmiş. 
Redif Taburu iken şimdiki sınıfları topçu olmuş. Nedenini merak sorduğumda şunları anlatmıştı.
Alman Kralı savaşta İstanbul’un korunması ve boğazların kontrolü için Osmanlı Ordusuna çok büyük toplar göndermiş. Bu toplar ve top mermileri için çok güçlü askerlere ihtiyaç varmış. Bir topun yön değiştirilmesi 4 askerle anca yapılabiliyormuş.
Selimiye’de iki aylık bir nazari eğitimlerini Türkçeyi iyi öğrenmiş Alman subayları vermişler. Bu eğitim sonrasında Davut Paşa kışlasında ve topların tanıtımlarıyla ilgili eğitimden geçmişler. Topların İstanbul ve Çanakkale Boğazına mevzilenmelerinde görev yapmışlar. Bu eğitimlerde gösterdiği başarı nedeniyle rütbesi Topçu Batarya Çavuşluğuna yükseltilmiş. Kendisine yetecek az da olsa bir de ücret bağlanmış. 
Çok güçlü olması işine yaramış görünüyor. Kendisinin 4 askerle yön değiştiren topları tek başına hak etmesi ve top mermilerini fazla zorlanmadan namluya sürmesi önemli bir yetenekmiş. İlk batarya yeri boğazın Marmara Denizine bağlandığı yermiş. Nöbetleşe görev yaptıklarından bu sefer Rami Kışlasına aktarılmışlar. Zaman zaman Redif Taburundan gelenlere eğitim veriliyormuş. Orada da eğitim çavuşluğu görevine devam etmiş. Bu İstanbul’u savunma görevi 1. Dünya Savaşı sonuna kadar devam etmiş.
1915 Çanakkale Savaşı sırasında Anadolu yakasında, Karadeniz’le boğazın birleştiği bir yere bataryalar yerleştirilmiş ve kendisi de orada görevlendirilmiş. Nedenini sorunca da, Rusların İngilizlere yardıma gelebileceği tehlikesine karşı tedbir alındığını söylemişti. 
Haftaya İstanbul’un işgali ve sonrasını anlatalım. Hafta boyu kalın sağlıcakla.  

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KURTULUŞ SAVAŞI’NDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-6 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin