Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Ama Namaz CLİO!..
04/10/2019
Hep söylediğim ve arkasında durduğum bir tezim vardır benim; ülkede doktorlar 6 yılda avukatlar 5 yılda veya öğretmenler 4 yılda üniversite eğitimi alıyorsa, bir imam da ancak bu kadar sürede hatta daha uzun sürede yetişmeli. Ama görüyorum ki herhangi bir imam hatipten yetişen bir muhterem, ardında da az buçuk bir siyasi veya bürokratik güç varsa bir bakmışsın cübbeyi takmış filan caminin kadrolu imamı olmuş ve fetvalar düzüyor. Bu kadar mı basit her şey? Evet bu kadar basit.
Aslında en zor olan basitleştiriliyor. Oysa insanlığın tüm hayatını etkileyen, hatta ölümden sonraki akıbete ışık tuttuğu düşünülen din kavramının bu kadar bazı basit eğitim almış veya kendilerini yetiştirememiş temsilcileri olması ne kadar mantıklı?  
Tüm toplumların yumuşak karnıdır din. Art niyetliysen ve karşında gerçekten kendi dinine karşı bilgisiz bir topluluk bulursan, istediğin gibi eğer büker kendi düşünce kalıbına uydurursun. Hatta ardından destanlar yazarlar “Ne kadar da derin hoca” diye. 
Haymana Müftülüğü son zamanlarda çalkantılı bir dönem yaşıyor. Meseleyi biliyorsunuz veya gazetemizden duydunuz. Peki Haymana Gazetesi de “Müftülük”e kendi çapında bir kutsallık yükleyip sussaydı, daha mı iyi olacaktı? Belki kol kırılacak yen içinde kalacaktı. Ama kral’ın çıplak olup olmadığını bir kez daha anlayacağız böylece. “Acaba bunca yıldır Kur’an Kursu adına toplanan yüksek meblağlar nerede?” Diye sorgulanmadan kapanacaktı belki de konu.
Bugün bu olay müftülük ve personeli adına en büyük şans aslında. İçlerindeki çürük elmaları ayıklama vakti. Varsa “Kul hakkı yiyenleri” deşifre, görevine sonuna kadar sadık, harama el uzatmayanların da onore edilmesi için bir lütuf gibi. 
Olayın patlak vermesinde, alengirli işler çevrilmesinde, milletin en saf ve temiz duyguları ile oynanmasının önüne geçilmesinde yüreği ve cesaretini ortaya koyanlar meydana çıkacak bu BİR.
 “Bakın bizler Allah’tan korkan insanlarız. İyi ile kötüyü, haram ile helali birbirinden ayıracak kadar ferasetli, bu çamura bulanmışları da gözünün yaşına bakmadan içimizden def edecek kadar dirayetliyiz” diyerek dik duruşlarını ortaya koymak için bulunmaz nimettir. Etti mi İKİ.   
Halkın nazarında itibarlarını korumak, onların verdiği bağışların hak ettiği yere gittiğini ispat edip hem bulundukları makamın, hem kurumun hem de kişilerin onurlarını kurtarmış olacaklar bu da ÜÇ.
Bildiğim kadarıyla bu işin ortaya çıkmasında birkaç kişi sağduyulu, duyarlı ve namuslu davranmış. Onlara kocaman bir helal olsun. Cesur olun ve doğru bildiğiniz yolda gözünüzü kırpmadan ilerleyin. İşte o zaman Haymana Gazetesi de hep arkanızdadır, tüm ahali de. Ama titrek, duygusal veya tamahkar, “bunlar da bizim arkadaşımız, meslektaşımız yapmışlar bir cahillik. Kapatalım gitsin” diyerek belki nefsinize, belki çevre baskısına, belki de niyetinize yenilirseniz, bu ayıp hepinize ve hepimize yeter.  
Başta da söylediğim gibi, uzmanlaşmış, işinin ehli, tecrübeli ve dibine kadar bilgili doktor, avukat, bilim adamı veya mesleği her ne ise dirsek çürüten insanlara ihtiyaç varsa din alanında da aynı derecede kişilere ihtiyaç var. Elini kolunu sallayan, iki dua, iki kelam edenlerin cübbeyi sırtına geçirip insan hayatına yön vermeye hakkı yok. Önce kendinizi bir iyice yetiştirin sonra kişiler size zaten yetişir. 
Kimsenin maksadı “çamur at izi kalsın” değildir. Ama ortada bir çamurluk varsa da temizleyecek adalet deterjanına kimse müdahil olmaya kalkmasın.  
HAFTANIN SÖZÜ: Ülkemin parasını zenginler, borcunu ise fakirler bölüşüyor.
SAYGILARIMLA
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Ama Namaz CLİO!.. " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Bu güzel dinimizi

23:32:10

Gönderen:

12/Ekim/2019

HAYMANALI`ya can-ı gönülden,yani içten katılıyorum.Dini kullanıp,kendilerine maske yapan siyasiler;artık din rantını terk etsinler.Aksi halde Yüce Rabbimizin tokatı çok çetin olur,bir sille vurdu mu cehenneme kadar fırlatır.Din güzel insanların güzel duygularla yaşadığı, Allah`a karşı görevini yaptığı bir dünya sınavıdır.Dini kullanan kalpazanlar,bunun altından kalkamazlar,Yüce Rabbimizin sillesi çok çetin olur ve cehennem çukurunda yerlerini alırlar(Tabi en iyisini Yaradan bilir).Din görevlileri elbette ki üniversite mezunu olmaları gerekir.Ancak dışarıdan 2 yıllığı bitiren veya 4 yıllık fakülteyi bitirenler de imamlıkla tatmin olmuyor,illaki ya müftü ya da başka görevler bekliyor.Bu yüzden İslam`ı camilerde anlatacak üniversite mezunları sayısı yok denecek kadar az oluyor.


Başlık:

HAYMANADA NELER OLUYOR?

21:56:02

Gönderen:

HAYMANALI

7/Ekim/2019

Haymanada olup bitenleri korkusuzca gazetesine taşıyan yürekli insanlar sakın geri çekilmeyin özgür basın geleneğini siz küçücük bir ilçede dahi olsa bile sürdürün. Kim kanunsuz işler yapıyorsa halkın bunu öğrenme hakkı vardır. Sayın Cumhuriyet savcılarının da kim olursa olsun kanunları uygulamaları gerekiyor. Ülkemizde din artık siyasettin aracı olmamalı. Herkesin inancı kendisine...Çünkü siyaset ülkeye hizmet etmek için vardır. Fakat Haymanada neler oluyor? Her gün yeni bir olumsuzlukla uyanıyoruz. Bunları korkusuzca yazdıkları ve yazacakları için, Yavuz ÇİFTÇİ`ye ve Hüseyin YILDIRIM`a bir Haymanalı olarak teşekkür ederim.


Başlık:

İmamlara laf etmek kolay dimi?

06:53:49

Gönderen:

Ali

4/Ekim/2019

Bu memleket ilkokul mezunu Belediye Başkanları gördü. O günlerde çıkıp da "ilkokul mezunu belediye başkanı olur mu" dedin mi hiç Yavuz bey? Sorguladın mı demiyorum. Sorguyalabildin mi bunu? Şimdi küçük mahalle imamlarının mezuniyetini sorgular olmuşsun.


Başlık:

yorum yok bu güzel yazılara

05:04:12

Gönderen:

Necati g...

4/Ekim/2019

Abiciğim tahsilim ve kültürüm yetersiz olduğu için senin güzel yazılarını buraya aktarıyorum: Başta da söylediğim gibi, uzmanlaşmış, işinin ehli, tecrübeli ve dibine kadar bilgili doktor, avukat, bilim adamı veya mesleği her ne ise dirsek çürüten insanlara ihtiyaç varsa din alanında da aynı derecede kişilere ihtiyaç var. Elini kolunu sallayan, iki dua, iki kelam edenlerin cübbeyi sırtına geçirip insan hayatına yön vermeye hakkı yok. Önce kendinizi bir iyice yetiştirin sonra kişiler size zaten yetişir. Kimsenin maksadı “çamur at izi kalsın” değildir. Ama ortada bir çamurluk varsa da temizleyecek adalet deterjanına kimse müdahil olmaya kalkmasın. Kalkan olursa Allah hem bu dünyada hemde unuttukları kıyamette fena çarpar.


Başlık:

Çok doğru bir yazı

05:02:05

Gönderen:

Celal

4/Ekim/2019

Ama görüyorum ki herhangi bir imam hatipten yetişen bir muhterem, ardında da az buçuk bir siyasi veya bürokratik güç varsa bir bakmışsın cübbeyi takmış filan caminin kadrolu imamı olmuş ve fetvalar düzüyor. Bu kadar mı basit her şey? Evet bu kadar basit. Aslında en zor olan basitleştiriliyor. Oysa insanlığın tüm hayatını etkileyen, hatta ölümden sonraki akıbete ışık tuttuğu düşünülen din kavramının bu kadar bazı basit eğitim almış veya kendilerini yetiştirememiş temsilcileri olması ne kadar mantıklı?Abiciğim ışık tuttuğu düşünülen değil ışık tutmaları gerekirken zamanımızın siyasilerinden korkup korku müslümanı olmuş din adamları kalabalığı meydana gelmiştir.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin