Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

KURTULUŞ SAVAŞI’NDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-7
11/10/2019
Değerli dost okurlarımız; Kurtuluş Savaşı gazisi (Sakarya Savaşında yaralandı) Haymana Kesik Kavak Köyünden Süleyman Çavuş’un anılarına devam edelim.
Savaşın (1.Dünya) sonrasında Osmanlı’nın yenildiğini, mütareke imzaladığını, İstanbul’un işgal edileceğini başımızdaki subaylardan öğrendik. Herkeste bir üzüntü, bazı askerler ağlıyor. Bende komutanımıza, “İstanbul’u düşmanlar işgal edecekse, bizim bu toplar neye yarayacak. İstanbul’u savunmadan ve savaşmadan teslim mi edeceğiz? Diye sordum. O da “birkaç gün içinde her şey belli olur çavuş. İstanbul’u savunma kararı Padişah Efendimizin kararına bağlı. Şimdilik bir ateşkes anlaşması yapılmış. Neyin ne olduğunu bilmiyoruz. Elbet bize de bir emir gelir, bizde ona uyarız.” Dedi. Subayımız gidince çavuşu, askeri herkes azimle savunmadan Payitaht teslim olur muymuş demiş. 
İki gün ya geçti, ya geçmedi, bir Osmanlı Paşası ile iki sivil gavur keferesi, bir de topçu komutanımız bataryaları ziyaret ettiler. Osmanlı Paşası demiş ki; “Ordumuz ve Almanlar yenilmiş teslim olmuş. Müttefiklerin donanması İstanbul’u teslim almaya geliyormuş.”
Yapılan antlaşmaya göre ordumuzun tüm silah ve mühimmatı teslim edilecek. Sonrasında terhisler olacak. Padişah Efendimizin emir fermanı böyle. Savaş bitti. Onun için bize düşen vazife, fermana uymak. Toplarımızı teslim almaya gelenlere teslim edeceğiz. Maazallah bir karşı koyma barışı bozar. Müttefik donanması Payitaht’ı toplarıyla yıkar. Her batarya çavuşu ve subayı teslimden sorumludur. Emre karşı gelen suçlu olur deyip gitti.
Ertesi gün bir de baktık ki boğaz düşman donanmasıyla dolmuş. Topları da padişahın sarayına, kıyılardaki tepelere mevzilenerek bizim bataryalara çevrilmiş. Hem üzülüyor hem de kızıyoruz. Kimi erat ağlıyor “Boşuna mı bunca yıl bu topların pasını, bokunu temizledik. Keşke bizi de cepheye verselerdi de şehit olup bugünleri görmeseydik. Allah başımızdakilerin belasını versin. Alaman keferesine ne diye güvenilir” diye.
Öğleden sonra bizim Osmanlı Subayları ile İngiliz Subayları, bataryaları gezip topların kancalarını aldılar. Top mermilerini tek tek saydılar. Sayım yapıp önce subaylara, sonra bize imzalattılar. İngiliz subayı Osmanlı paşasına bir şeyler söyledi. O da bize “Her batarya çavuşu, komutanı ve eratı yeni bir emre kadar görevine devam edecek. Muhtemelen bir ay sonra da terhisler başlayacak” diye açıklama yaptı. Topun kamasını da alıp gittiler. 
Kama ne işe yarıyor diye ben sorduğumda, dedem; “Her topun kaması vardır. Topa sürülen mermiyi o ateşler. O kama olmayınca koca top sadece bir demir yığını olur, işe yaramaz” dedi. Terhis olup olmadıklarını sorduğumda; “Ne gezer. Aylar geçti bahar geldi. Ne terhis var, ne de bizi arayıp soran” dedi.
Haftaya İstanbul’dan kaçma planlarını anlatalım.
Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KURTULUŞ SAVAŞI’NDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-7 " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

haymanalı

18:34:31

Gönderen:

16/Ekim/2019

değerli hocom yazılarını devamlı okuyoruz sağolun tarihe ışık tutan bu yazı dizisi bizleri onurlandırdığı kadar bi okadarda ne kadar zor şartlarda kazanılan bu vatan topraklarının önemini bizlere gösteriyor iyiki varsın hocam selamlar


Başlık:

Okuyun, okuyun, zarar etmezsiniz yoldaşlarım

05:45:26

Gönderen:

11/Ekim/2019

Okuma alışkanlığı yoksa Fikret hocamıza böyle tepki gösterirsiniz. Yazık. Ben bu bilgileri okudukça; bu bilgiler, tarihi bilgilerime bilgi katıyor. Neden küçümsüyorsunuz Zeynel kardeş ve Yeter hoca yeter diyen isimsiz kardeş. Okuyun, inanın okumaktan zarar gelmez.


Başlık:

Zeynel

01:12:57

Gönderen:

11/Ekim/2019

Sayın hocam sündürdükçe sündürdün. ne zaman bitecek senin şu tatsız tuzsuz anıların valla bitsin diye dört gözle bekliyoruz. Bu ne yaa


Başlık:

yeter hoca yeter

01:10:44

Gönderen:

11/Ekim/2019

Yav hocam şu anılarından da gına geldi artık. Ya haymanayı bugünleri yaz, ya da bırak artık allah aşkına


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin