Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

KURTULUŞ SAVAŞI’NDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-8
18/10/2019
Değerli dost okurlarımız; Kayınbabam Süleyman Çavuş’un top bataryasının, Anadolu yakasının İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le buluştuğu yerlerdeki, hem boğaza hem de Karadeniz’e hakim bir noktada olduğunu daha önceleri yazmıştım. Haliyle Marmara Boğazı girişinde bulunurlarken, Avrupa yakasında bulunduklarından Rami kışlasında kalıyorlarmış. Anadolu yakasına geçtiklerinde bu kez gene Selimiye Kışlasında kalmaya başlamışlar. Batarya nöbetlerini iki günde bir değiştirmeye başlamışlar. Kışlada kaldıkları iki günün birinde, haftada bir gün şehre çıkma izinleri varmış. Diğer günler Redif Taburundan gelenler talimlerine devam ediyormuş. 
İzne çıktığı bir günde büyük bir sürprizle hemşerisi ve köylüsü Kesik Kavak’tan komşusu Mehmet Çacuş’la karşılaşmış. Mehmet Çavuş inzibat görevindeymiş. Üstelik o da Selimiye Kışlasında kalıyormuş. Zaman zaman kışlada buluşurlarmış. (Mehmet Çavuş’un anılarını ileride anlatacağım. Şimdilik sadece annemin babası Dedem Hasan Çavuş’un kardeşi olduğunu belirteyim) Kışlada buluştuklarında Mehmet Çavuş, İzmir’in Yunan ordusunca işgal edildiğini anlatmış. Anlattığına göre Batı Anadolu’nun Yunanlılara verildiğini, Yunan’ın İzmir’e çıktığından beri İstanbul Rumları da azıtmaya başlamışlar. İnzibatlara bile sataşmaya başlamışlar. Bunlarla başları belaya girermiş bir gün ama ne zaman? Anlattıklarına göre Yunan’ı Trakya’yı da işgal ediyormuş. İstanbul’un da Yunan’a verileceğini umuyorlarmış. Başlarındakiler de cıvıtmaya başlamışlar. Terhisten haber yok. Sizde de yok. İstanbul asayişi bizim başımıza bela Alman topları da sizin başınıza bela. Bu gidişe göre bizde terhis şansı yok. Bizim başımızda çok iyi bir komutan var. Rütbesi Yüzbaşı. Dermiş ki, haber bekliyoruz Anadolu’dan. Gelir gelmez kim tutar Yüzbaşımızı İstanbul da. Bana yoldaş olacaklar şimdiden sıraya. Mehmet Çavuş dermiş ki, “İlk sıra benim, yüzbaşım cehenneme ben de cehenneme” diye anlatırmış.
Ben de bizim başımızdaki komutanın da rütbesi topçu yüzbaşı. Karadeniz kıyısında üç batarya, iki de boğazda, beş bataryanın sorumlusu. Balkan Savaşlarında bulunmuş. En son Bosna düşünce buralara gelmiş. Benim de Bosnalı olduğumu öğrenince çok yakınlık göstermiş. Kendisi Bursalıymış. Çok iyi bir insan diyerek karşılıklı subay övmüşler. 
Haziran ortalarında diye anlatıyor Süleyman Çavuş, batarya başındayken yüzbaşı çıka geldi. Süleyman Çavuş çadıra geçelim de biraz görüşelim deyince, o önde ben arkada çadıra yöneldik. Heyecanlı bir hali vardı. Direk söze girdi ve dedi ki; “Çavuş en güvendiğim sensin. Sizin oralarda beraber savaştığım komutandan haber geldi. Ben de on-on beş gözü pek Redif istiyor”
Devamı haftaya. Hafta boyu kalın sağlıcakla.  

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KURTULUŞ SAVAŞI’NDA KESİKKAVAK ASKER ANILARI-8 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin