Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

İKİ AYYAŞ...
01/11/2019
Cumhuriyet bayramı yıllar sonra ilk defa bu kadar coşkuyla kutlandı. Hem Haymana’da hem de memleketimin her yerinde. Devleti yönetenlerin başına taş mı düşmüştü de bunca yıl sonra eski coşkuya özlem doğmuştu. Hayır. Cumhuriyete ve Atatürk’e ne kadar giydirmeye çalışırlarsa halk o kadar kenetlendi ve sahip çıktı da ondan. Yoksa içlerinde bir kenarda saklı hınçları hala tazeliğini koruyor. Bakmayın siz meydanlara inen büyüklerimizin maske gibi taktıkları gülücüklere. İçlerindeki öfke hala kabarık.
Her Cumhuriyet Bayramında hasta olup “Ekmek çarpsın çok isterdim ama katılamadım” diyen zatları sen ben unutsakta tarih unutmaz. 
Bazıları sevmez aslında cumhuriyeti. Peki kimdir bunlar? 
Dini kullanmayı adet edinmişlerin ve bu rantlarını kestiği için cumhuriyeti sevmezler.
Kadınları bir cariye veya daha ilerisi köle olarak kullanma hakları elinden alınanlar sevmez.
Liyakatı sevmeyip sırf hanedan ya da padişah soyundan geldiği için devletin her kademesini babasının malı olarak görenlerin arpalığı kesilenler sevmez eşitliği ve adaletin temelini oluşturan cumhuriyeti.
Her milli bayramda dolup taşan Anıtkabir’i görüp köpürenler var. “Oraya gidip puta tapıyorlar” diyenler, asıl puta tapma Allah ile kul arasına giren şeyhler ve tarikatlara göbekten bağlanmaktır. Ya da türbelere gidip yalvar yakar ölüden bir şeyler istemeye denir. Bunlardan hangisi dinin hangi ayetinde var gösterin? Ben şimdiye kadar Anıtkabir’e gidip kimsenin para, ev, otomobil veya evde kalmış kızına koca dilediğini duymadım.  
Bir de “1000 yıllık tarihi silinen ve bunu bayram olarak kutlayanlar” diye laf çakanlar var. İşte o bin yılda hanedanların kurduğu ve keyif çattığı devletler var oldu. Ve ne gariptir, Osmanlı’da Türk olmak sanki en büyük ayıp ve hakaret sebebiydi, sadece savaşlarda vergi ve elinde ne varsa alınan birer köleydi. Selçuklu ve Osmanlı’dan sonra ilk defa adı Türk olan bir devlet kuruldu. Şimdi “bin yıllık Türk tarihi çöpe atıldı” deniyor. O Türk tarihi işte o bin yıllık süreç başladığında silinmişti. Cumhuriyet ile yeniden tarih sahnesine çıktı. Padişahlar ahaliye “kullarım” derken Atatürk “Efendiler” derdi. İşte kula kulluk etmemeyi ve hak eden herkesin efendi olabileceği bir devlettir Türkiye Cumhuriyeti.
11 savaşa katılmış Mustafa Kemal Paşa. Bunların içinde Filistin,  Trablusgarp ve birçok Ortadoğu ve Afrika ülkesi var. Osmanlı’nın kaderine terk ettiği yerleri geri alabilmek için gerilla taktiği ile ve neredeyse kendi kurduğu milis güçlerle savaşmış Atatürk. Birileri için kutsal addedilen bu topraklarda bizzat cepheye inerek savaşa katılmış bir kişiye bu kadar haksızlık sizce de fazla değil mi? 
Ya “Atatürk’ü Samsun’a padişah gönderdi” diyenler, Padişah Atatürk’ü “Samsun ve civarında işgalci İngilizlere karşı çıkan halkı cezalandır” diye yolladığını acaba ne kadar biliyorlar?
Kısacası bir yanlıştan dönüldü ve Cumhuriyet Bayramı’nın hak ettiği muhteşem kutlamalar geri geldi. Çokta iyi oldu. Seğmenlerin o kasılarak oynamalarını, Nur Kevser’in muhteşem sesini, öğrencilerin cıvıl cıvıl şovlarını, tribünlerde çocukları, kadınları ellerinde bayraklarla yıllar sonra tekrar görmek bence bize çok yakışıyor. Aslında Cumhuriyete ve değerlerine topyekün sarılsak her şey daha da güzel olacak. Çünkü bu anlayışta yobazlaşmadığın, haddini aşmadığın, Allah ile kul arasına girmeye çalışmadığın, çakallık yapıp suyun akışını kendine çevirmeye çalışmadığın sürece herkese yer var. 
Çoban Sülü’lerin Cumhurbaşkanı olabildiği bir sisteme langur lungur çatmak ve geçmişe güzellemeler yapmaktan gayrı geleceğe, ilime, bilime, muasır medeniyet yoluna, kadın erkek, çocuk ve her türlü etnik ve dini farklılığa rağmen yürümek Cumhuriyetin güzelliğidir. 
“İki ayyaş” diye başlayan cümleler kurmak yerine, o iki ayyaşın imkansız şartlarda kurduğu vatanı yaşatabilmek ve hep ileriye götürebilmektir hem devlet adamlığı hem de vatandaşlık.
HAFTANIN SÖZÜ: Mustafa Kemal İngilizleri yenene kadar Tanrı’yı da İngiliz zannederdim. (Mahatma Gandhi)         SAYGILARIMLA   
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " İKİ AYYAŞ... " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

yaparsa ayyaş yapar!

21:32:57

Gönderen:

5/Kasim/2019

Cumhuriyet bayramının bu sene devlet ekranı tarafından görkemli kutlanmasının yegane ve tek nedeni İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediyelerinin çoşkulu 29 Ekim programlarından başka bir sey değildir iki ayyaş`a gelince rahmetli Müslüm Gürsesin şarkısında dediği gibi yakarsa bu dünyayı garipler yakar değil! garip ancak kendini yakar bu kapitalist düzeni yıkarsa o iki ayyaşın yaptığı gibi gene bir ayyaş yıkar o ayyaş da ne zaman gelir zaman gösterir


Başlık:

Efendiler

17:37:21

Gönderen:

HAYMANALI

5/Kasim/2019

Biz iki ayaş idik. Ekmek yok, aş yok,silah yok. Ülkenin her tarafı işgal edilmiş. Saraylarda saltanat ve teslimiyet. Kimi din adına ingiliz ajanı omuş ortalıkta geziyor. Kimi vatan derdinde Biz iki ayaş idik.Samsun, Erzurum, Sivas, Amasya, Ankara ayakta.Egede köyler işgal ediliyor. Yunan orduları çaldağa dayanmış.Haymanalı silahlanmış Çaldağı bekliyor. Kör mevlüt amca , Ali ciro amca Çaldağ da savaştıklarını bana anlatmışlardı. Rahmetlik oldular hayatlarında hiç alkol almamışlardı.Benim dedem Urfa önünde verdi gözlerini Fransız işgaline karşı. O da hiç alkol almamıştı. İşgal gemileri İstanbula geldikleri gibi gittiler. Ve Çanakkale... Biz iki ayaş cephelerde aç kaldık, susuz kaldık...Hiç ayaş olmadık.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin