Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

BEN OKUMAM OKUTURUM
08/11/2019
Nuri Bektaş Anadolu Lisesi “İlk Emir” başlığı altında bir kitap okuma kampanyası başlattı. Belki ekmek, su veya hava bedenin beslenmesinde ne kadar önemliyse kitap okumak ta ruhun beslenmesinde o kadar önemli. 
Ama nedense bizim bünyeye alerji yapıyor. Bazıları deneyip bırakıyor, bazıları “Ben hiç almayayım” diyor, bazıları da tam tersi birer kitap kurdu olup çıkıyor. Bu son söylediğim kişilerden o kadar az ki, toplum bile “Lan olum okuyup alim mi olucan” ile başlayıp neredeyse kafadan aforoz ediyor okuyanı.
Sırf Haymana değil memleket olarak sevmiyoruz okumayı. Hatta kitap okumadan, okuyanın canına bile okuyoruz. Yıllardır kitaplar toplatılır, yakılır, okuyanlar mahpuslara atılır, fişlenir, toplum nazarında “sakıncalı kişilik” ilan edilip bir tek arkasına teneke bağlamadığımız kalır.
“Okuya okuya kafayı sıyırdı, motoru yaktı, beyni sulandı” gibi nahoş etiketlerle okumaya meyilli nesiller bile soğutulur. “Lan filan kişi okuyor da ne oluyor. Bak langur lungur konuşuyor” gibi kendi anlamadığı meseleyi başkasının da anlamaması için seferberlik ilan edenler bile dolaşır aramızda.
Ama bu okumaya iç dünyasında adeta savaş açmış cenah bir konuşmaya başladığında filozof kesilir. Kulaktan dolma bilgilerle, ondan bundan aşırdığı kelimelerle laf kalabalığı ile öyle süslü cümleler kurar ki, “Biz hayatı okumuşuz goçum. Sen bırak onları beni dinle” diye bir de efelenir. 
Siyasette de iyi okuyandan ziyade iyi konuşanlar kazanır. Söyledikleri ne kadar boş olsa bile içini bir şekilde doldurduğu zaman alır götürür ardından kitleleri, akabinde oyları. 
Kendini en sıkı ülkücü, en baba milliyetçi ilan edenler Türk Tarihinin hatta dünya tarihinin en eski yazılı kaynakları olan Orhun Yazıtlarını kulaktan dolma bilgilerle bilir. Okuma veya araştırma ihtiyacı hissetmez.  İçinde ne yazıyor, ne mesajlar veriyor, sallamaz. Bıyığı aşağıya sallasın yeter.
Bir de muhafazakar kesim vardır. İlk emri “Oku” olan kutsal kitaplarını sarıp sarmalayıp evin baş köşesine asarlar ki ne kadar dini bütün oldukları dışındaki kabından belli olsun. Ama içini açıp okumaya gerek görmezler. Zaten çok biliyorlardır her şeyi, okumaya ne hacet. 
Ya da kendine Atatürkçü diyen bir başka grup vardır. Onlar da yine bildikleri beylik laflardan veya internetten öğrendikleri sloganlardan başka fazlasına gerek görmezler. Okuyormuş gibi görünenleri burunlarından kıl aldırmaz. Oysa Atatürk cephede dahi kitap okumayı ihmal etmemiş, okuduğu binlerce kitabın yanında hatta yazmıştır bile.  “Atatürk’ün izindeyiz” derler ama akılları hep yıllık izindedir.
Bu grupların içinde gerçekten mürekkebi hakkıyla yalamış, okumuş, araştırmış kıyas yapmış ve öğrendiklerini birçok kaynaktan yararlanarak pekiştirmiş kişilerde vardır. Onlara saygı duymak hafif kalır, ancak selam durulur. Ama gerçekten azdır. Zaten onlar da susarlar. Susmaları alimliklerindendir. Az bilenler çaçarunluk edip, çemkiren tayfadır. Bilgide eksikliklerini anca böyle bastırırlar.
Kısacası Nuri Bektaş Anadolu Lisesi çok güzel bir gösteriyle hepimize çok zor bir görev verdi. Toplumumuza zor gelir bu işler be çocuklar. Yapmayın. “Yormayın kendinizi” diyeceğim ama yaptılar bir kere. Okumak, hele kitap okumak bizim sıkletimize çok fazla yük. Alışmadık çünkü. Alışmadık bacakta donu bağlasan durmaz. O nedenle bu kitap okuma işi de bize pek uymaz.
Ama siz okuyun. Bu defa büyüklerinizi örnek almayın. Siz önce kitabı sonra dünyayı, hayatı, felsefeyi ve o kitapların farklı dünyasını keşfedin. Bizler çok şey bildiğimizi sanan azınlık olarak kalalım. Biz kitap okumayı değil her şeyi kitabına uydurmayı bilenler olarak yerimizde sayalım. Siz bizim pek bilmiş cahilliğimizi sinenize çekin gayri….     
HAFTANIN (ŞAKA) HABERİ: Maliye Bakanlığı’nın güzel kadınlardan “Bu güzellik Allah Vergisi” adı altında vergi alacağı açıklandı.
SAYGILARIMLA 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " BEN OKUMAM OKUTURUM " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Okumak insanı geliştirir

06:43:55

Gönderen:

11/Kasim/2019

ŞU PARAGRAFLARI DAHİ YAZININ KALİTESİNİ VE GÜZEL OLDUОUNU GÖSTERİR, TABİ OKUDUОUNU ANLAYANA: Ya da kendine Atatürkçü diyen bir başka grup vardır. Onlar da yine bildikleri beylik laflardan veya internetten öğrendikleri sloganlardan başka fazlasına gerek görmezler. Okuyormuş gibi görünenleri burunlarından kıl aldırmaz. Oysa Atatürk cephede dahi kitap okumayı ihmal etmemiş, okuduğu binlerce kitabın yanında hatta yazmıştır bile. “Atatürk’ün izindeyiz” derler ama akılları hep yıllık izindedir.


Başlık:

Okumak insanı geliştirir

06:42:14

Gönderen:

11/Kasim/2019

ŞU PARAGRAFLAR DAHİ YAZININ KALİTESİNİ VE GÜZEL OLDUОUNU GÖSTERİR, TABİ OKUMAYI ANLAYANA: Bir de muhafazakar kesim vardır. İlk emri “Oku” olan kutsal kitaplarını sarıp sarmalayıp evin baş köşesine asarlar ki ne kadar dini bütün oldukları dışındaki kabından belli olsun. Ama içini açıp okumaya gerek görmezler. Zaten çok biliyorlardır her şeyi, okumaya ne hacet.


Başlık:

Okumak insanı geliştirir

06:41:30

Gönderen:

11/Kasim/2019

ŞU PARAGRAFLAR DAHİ YAZININ KALİTESİNİ VE GÜZEL OLDUОUNU GÖSTERİR, TABİ OKUMAYI ANLAYANA: Kendini en sıkı ülkücü, en baba milliyetçi ilan edenler Türk Tarihinin hatta dünya tarihinin en eski yazılı kaynakları olan Orhun Yazıtlarını kulaktan dolma bilgilerle bilir. Okuma veya araştırma ihtiyacı hissetmez. İçinde ne yazıyor, ne mesajlar veriyor, sallamaz. Bıyığı aşağıya sallasın yeter.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin