Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

TARİHİ KARAHOCA CAMİİ YENİLENECEK Mİ?
29/11/2019
1306 tarihli 1993 yılında boşaltılarak kaderine terk edilen camii zamanın acımasızlığına dayanamayarak gövdesinde oluşan çatlaklar neticesi yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. 2018 yılı sonları ve 2019 yılının başlarında sosyal medyada şahsım ve birçok kişinin caminin harap şeklinin resim paylaşımları etkili olmuş ki Camii 25-03-2019 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğünün Mülkiyetine geçer. 01-10-2019 tarihinde hazırlamış olduğum camiye ait tarih ve çatlakları gösteren resimli biyografi 15 sayfadan oluşan kataloğunu ilçemize o dönem yeni gelen kaymakam Sayın Muhammed GÜRBÜZ  Bey’e verdim. 
Kaymakam bu konuyu bizzat takip edeceğini ifade ederek ertesi günü 02-10-2019 tarihinde Ankara Kültür varlıkları ve Tabiat varlıklarını koruma kuruluna bir yazı ve biyografi ile bildirilir. 23-10-2019 tarihinde kurum verilen dilekçe ve camiiye ait biyografik dosyanın incelenmesi sonucu, Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kurulunun, konuya ilişkin İlçe Kaymakamlığımıza gönderilen cevabi yazıda şu ifadeler yer almakta; “Haymana Kaymakamlığına 02-10-2019 tarihli ve 73832323-1493 sayılı yazınız. İlgili yazınızda, Ankara ili Haymana İlçesinde bulunan taşınmaz vakıf kültür varlığı olarak tescilli Karahoca Camii’nin restorasyonunun yapılması talep edilmekte. Yapılan incelemede, yapının esaslı onarıma ihtiyacı olduğu tespit edilmiş olup, restorasyon yapılması için rölöve-restitüsyon projelerinin hazırlanarak ilgili Koruma Kurulunca onaylanması gerekmektedir. Camiinin proje temini işi ödenek çerçevesinde değerlendirilerek yatırım programına alınacaktır.” Denmekte.
Haymana Kaymakamlığı’nın müracaatıma ilişkin tarafıma gönderdiği 23-10-2019 tarihli cevabi yazısı ise şöyle:”İlçemiz Karahoca Mahallesi 1879 parsel numarada kayıtlı bulunan ve Ankara Kültür ve tabiat Varlıkları Koruma kurulunun 28-08-2007 tarihli ve 2575 Sayılı Kararı ile 1. Derecede tescillenen, tahmini 1888 yılında inşa edilmiş (H.1306), 29-03-2019 tarihinden itibaren Hüseyin Bin Mehmet Cami-i Şerif Vakfı adına tescilli Karahoca tarihi Camiinde yapılan araştırmada yapının esaslı onarıma ihtiyacı olduğunun tespit edildiğine; caminin rölöve-restitüsyon ve restorasyon projelerinin ödenek çerçevesinde değerlendirilerek yatırım programına alınacağına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Ankara Vakıflar Bölge Müdürlüğünün ilgili yazısı ilişikte.” Denmekte.
“Rölöve-restitüsyon” Mimari yapının, sonradan değiştirilmiş ya da değişmiş veyahut kısmen yıkılmış ya da yok olmuş bölgelerinin, orijinal halindeki yada değişikliğe uğradığı tarihteki durumunun incelenmesine restitüsyon denmekte. (Yeniden tasarımlama) Tarihi Camiinin yıkıma uğramadan bir an önce yenilenmesini arzu ediyoruz! Şayet yenilenmeden yıkılırsa eşine ender rastlanan iç duvar kalem süsleme nakkaşları yok olacak.
Teşekkür amaçlı makamına birkaç kez uğrayıp ta işinin yoğunluğundan dolayı teşekkür fırsatı bulamadığımız, konuyla yakından alakadar olan ve bundan sonrada konuyu takip edeceğine inandığımız İlçe Kaymakamımız Sayın Muhammed GÜRBÜZ’ Bey’e ayrıca teşekkür ederiz.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " TARİHİ KARAHOCA CAMİİ YENİLENECEK Mİ? " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

HAYMANA

17:55:33

Gönderen:

HAYMANA

29/Kasim/2019

RESİMLERİ ATSAYDINIZ BİZLERDE GÖRSEYDİK HALİL ABİ


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin