Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


MEHMET ORHAN SAKARYA
16/08/2013
Yunan Kuvvetleri Haymana Ovasında ilerlemektedir. Ankara’da 1.Meclis telaştadır. Meclisi Kayseri’ye taşıma tartışmaları yapılmaktadır. Yunan Kuvvetleri, Sındıran (Yenice) köyüne ulaşmıştır. Direniş ile karşılaşır. Geri adım atarken, köyün gençlerinden BAŞO’yu esir alırlar ve çekilirler. Sakarya nehri cıvarına geldiklerinde, Başo hastalanır. Ve vefat eder. Yunanlılar da onun cesedini Sakarya Nehrine atarlar. Bir eş ve bir çocuk öksüz kalır. Soyadı kanunu çıkınca, aile SAKARYA soyadını alır. Çünkü Başo, Sakarya nehrinin derinliklerinde yatmaktadır.
Başo’nun geride kalan tek oğlu, Mithat uzun boylu, genç yakışıklı bir genç olmuş ve askere gitmiştir. Edirne’de Sıhhıye olarak askerliğini yaparken, Edirneli Rıdvan Hanım’a gönlünü kaptırır. Onunla evlenir. Ondan 1932 yılında oğlu Mehmet Orhan Sakarya dünyaya gelir. Mithat Bey’de 5-6 yıl Edirne’de yaşadıktan sonra Haymana’ya döner. Sıhhıye olarak görev yapar. Onun aşısından, iğnesinden nasiplenmeyen Haymanalı yoktur. Uzun yıllar başında fötr şapkası, uzun boyu ile Haymanalıların sevdiği bir şahsiyet olarak anılarında hakettiği yeri alır. Oğlu Orhan ilk tahsilinden sonra liseyi Afyonda tamamlar. Hukuk Fakültesinden mezun olur. Annesi Rıdvan Hanım Haymana’nın ilk Siyasi parti ilçe başkanlığını yapmıştır. Demokrat Parti Haymana İlçe başkanıdır. Mehmet Orhan SAKARYA öğrencilikten sonra genç bir Hukukçu olarak, Milli Türk Talebe Birliği’nin 1946-1965 döneminde,  3.Genel Başkanlık görevine getirilir.
Adalet Partisi kurulunca, Mehmet Orhan SAKARYA, Kurucu Gençlik Kolları Genel Başkanı seçilir. Siyaset dünyasında hak ettiği yeri almıştır. AP’den sonra, siyasete Anavatan Partisi’nde devam kararı alan Sakarya, Anavatan Partisi Gençlikten sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürütür. Sakarya, Bürokraside üst görev ve  Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulunur.
Sakarya; 1980’li yıllardan sonra tanıma şerefine eriştiğim önemli insanlardan biridir. Gerek Gençlik Parkında, gerekse Balgatta çok sevdiği nargilesini fokurdatırken, çok güzel sohbetlerimiz olmuştur. Son yıllarda hastalığı nüksedince, görüşme imkanımız olmadı. Ama, arada bir telefon ile görüşme fırsatı bulmuştuk.
10 Ağustos 2013 tarihinde sabah 4.30 da hakkın rahmetine kavuştu. Ankara-Karşıyaka Mezarlığındaki Cenaze törenine, Hüseyin DUMAN, Özdemir TURGUT, Yenice eski Belediye Başkanı Menderes BOSTANCI ve Yeniceli dost ve akrabaları ile birlikte  katıldık. Eski siyasi dostları da  vardı. Anavatan Ankara İl Başkanı Mehmet DEMİREL, Eski Milletvekillerden Mehmet DÜLGER gördüklerim arasın da idi. Haymana’mızın yetiştirdiği değerli siyasetçilerden birini daha kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Başımız sağolsun. Onun sayesinde devlette ekmek yiyen çok sayıda hemşerimiz var. Allah Rahmet Eylesin. Saygıdeğer sanatçı eşine ve akrabalarına başsağlığı diliyorum.
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " MEHMET ORHAN SAKARYA " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

MEKANI CENNET OLSUN

23:36:39

Gönderen:

KALENDER YILMAZ

18/Aralik/2017

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNE MEMUR OLARAK İŞE GİRMEM DE ÖN AYAK OLAN.VESİLE OLAN ÇOK SEVDİОİM BİR BABA DIR ORHAN SAKARYA İNANAÇLI İTİKATLİ BİR MÜSLÜMAN İDEALLERİNDEN ÖDÜN VERMEYEN ÇOK BÜYÜK BİR SİYASETCİ VE ÇOK İYİ BİR HAYMANALIDIR.BABAM GİBİ SEVDİОİM BİR DOST VE DEОERDİR. MEKANIN NUR OLSUN ALLAH RAZI OLSUN ORHAN AMCAM....


Başlık:

Orhan beyin saçları.

08:51:18

Gönderen:

Necati Çavdar

18/Ekim/2017

Orhan Sakarya agbinin saçları bembeyaz idi Çünkü, Mttb başkanı aynı zamanda iktidar partisi gençlik kolları başkanı konumunda DP nin GIK üyesi sıfatını taşır.. 1960 gece baskınında silahli çete , En genç GIK üyesi olan Orhan Sakarya agbiyi de esir ederek Harp okuluna götürürler Gözleri önünde Dahiliye Naziri Namık Gedik beyi 3-4. Kattan atarlar.. Kendi atladı da öldü demişlerdi... O anda Orhan beyin saçlar beyaz lar... "Ne oldu orhan" derler, şahit olanlar..-Yanındaki tutulu ağbileri;- Fakat, orhan beyin ne olduğunu bildiği yoktur... Çok zaman sonra aynaya bakınca olayı anlayacaktır...


Başlık:

Zor hasan abi zor

00:35:05

Gönderen:

Ahmet

27/Temmuz/2015

Hasan başka kapıya gardaş. Bu devirdeki haymana siyasetçilerinden bunu beklemek deveye hendek atlatmaktan daha zor abim.Kendi işlerinde seni beni veya bir başka haymanalıyı düşünecek durumda değiller.İlçe başkanı desen bir zavallı.Hacı abi ilçe başkanı ve belediye başkanı iken haymanalıların elinden tutmayayım diye kendini çok yordu. Sadece tırnak arasını dolduracak yardımlar dışında birşey yapmadı.Belki özdemir abi haymanalılara sahip çıkar diye düşünüyorum. Ama o da çentik t utmaktan başka bir şey yapmıyor. Sanki bir daha s eçim olmayacak ve akp ilçe başkanıda o koltukta zaten fazla bir işe yaramıyor.


Başlık:

Çok güzel bir yazı

01:26:12

Gönderen:

Hasan

25/Temmuz/2015

GÜzel yazı kutlarım abi.Gerçekten iyi bir politikacı imiş burada öğrendim Allah rahmet etsin. Abi birazda yeni siyasetçilerin sayesinde ekmek yiyen çok hemşerilerimizden bahset diyeceğim geliyor ama bu zamandaki hangi siyasetçi hemşerilerimizin elinden tutmuş merak ediyorum.Sadece başlarını kuma gömmek ve kendi menfaatlerini düşünmekten haymanayı ve haymanalıları düşünme zamanları olmuyor galiba. Haymanada hiç bir ilçe başkanı ve belediye başkanı bir hemşerimizin elinden tutup yükseltiyse buraya yazsınlarda bizde utanalım ve evet yav yardımcı olmuşlar diyelim.Ne gezer içleri dışları fesat olanlarımı dersin.kukla olanlarımı dersin hepsi siyasetçi olarak haymanada sahnede yer almışlar. Başka zaten ne beklersiniz günü birlik ve kendini düşünen siyasetçilerden


Başlık:

mekanın cennet olsun

17:24:47

Gönderen:

Erman Koçak

23/Temmuz/2015

çok değerli ve sevdiğim bir arkdaşımın yakını olduğu için ilgimi çekmişti değerli Mehmet Orhan Sakaryayı araştırmak kendisini o yüzden kabristanında ziyaret edecem. mekanın cennet olsun


Başlık:

haymanalının abisi

04:44:15

Gönderen:

adnan zor

16/Ekim/2014

mekanın cennet olsun sayende iş sahibi olmuştum orhan amcam...


Başlık:

Aydogan

04:08:21

Gönderen:

Neslihan

5/Ekim/2013
Dayicim mekanin cenet olsun

Başlık:

allah rahmet eylesin

11:46:57

Gönderen:

enes sakarya

24/Agustos/2013
allah rahmet eylesin orhan amcam mekanın cennet olsun nur içinde yat

Başlık:

toprağı bol olsun

23:56:33

Gönderen:

Sami Ümüt

17/Agustos/2013
Allah rahmet eylesin.Toprağı bol olsun.Haymana bir önemli şahsiyetini daha kaybetti.

 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin