Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Her şey Güzel HAYMANA için-2
12/05/2017
   Merhaba değerli okuyucularım, Haymana’nın değişen yüzünün bilmem farkında mısınız!
   Bir Haymanalı olarak sevinç duyuyorum. Geçen haftasonu yine Haymana’da bizim dedemden kalma bağ evindeydim. Hani şu çöplüğün yanında yaşam mücadelesi verdiğimiz yerde. Neden öldüğünü  bilmediğim 3 köpek cesedi karşıladı bizi. Çok üzüldük, canımız sıkıldı. Oysa bir sürü işimiz vardı. Hepsi kaldı. Bıraktık işi gücü parka gittik. İçimizden Ankara’ya dönmek de gelmiyordu, bu güzel bahar günü! Parkta bir grup kadın ile karşılaştık. Ellerinde benim bilmediğim birkaç poşet dolusu ot ile oturmuş dinleniyorlardı. Bizim gelin hemen tanıdı, Evelik otunu.    Erzurum’da sarma yaparlarmış. Meğer bizim memlekette de varmış! Anadolu’nun insanı ne sıcaktır! Nasıl paylaşmayı sever.. Elinde ne varsa, az bile olsa kendi yemez yedirir. Kaplıca için gelen Kars’lı teyzeler binbir zahmetle topladıkları otları bize verirken öyle içtendiler ki! Bizde adettendir, hediyeye hediye ile karşılık verilir. Ama o saatte ne yapsam diye düşünürken, imdada Haymana Gözlemesi yetişti. Çocukluğumdan kalan en güzel anı Haymanaya her geldiğimde Menşure Ablanın bize yaptığı sıcak gözlemelerdi. Ülkenin bir çok yerinde gözleme yedim, bizimki bir başka, kesinlikle bambaşka güzel..
    Gözlemeci bayanlarla sohbet ederken Haymana’da artık tarım sektöründen, hizmet sektörüne doğru istihdam sağlandığını görmek ve kadınların da el becerileri ile bu sektörde yerini alıyor olması beni sevindirdi. Ancak sayıları henüz o kadar az ki. Üstelik kaplıcaya da yakın değiller.  Haymanalı kadınlar neden Beypazarındaki kadınlar gibi dörtbir elden işe sarılmıyorlar diye düşünmeden edemedim. Gözlemeci kadınlar standart giysiler giyse, gözlemeci dükkanları mavi olsa mesela, yerleri nereden baksan görülse. Bahçesinde kaplıcanın suyunu hatırlatan beyaz oymalı masaları mavi çiçekli beyaz sandalyeler süslese. Bahçesinde mor petonyalar karşılasa insanları, hanımelleri kokan küçük verandalarında uçuk mavi şemsiyelerin altında çaylarını yudumlasa insanlar. Rengi ne olursa olsun hepsi bir renk olsa. Evler Bodrumda olduğu gibi bir renge boyansa mesele. Cadddelerde kafeler açılsa, standlar kurulsa. Kadınlarımız evde ürettikleri tarhanaları satsa, ev yapımı yoğurtları, pembe-mavi kavanozlarda satsalar bir örnek, kuruttukları meyvelerden şekerler yapsa, herkes evde yaptığı kekleri börekleri  yada  iğne oyalarını, dantellerini satsa, köy pazarları kurulsa ama öğle sadece Cuma günleri değil hergün. Kadınlarımız yetiştirdikleri ürünleri burada sergilese pazarlasa  “organik” diye. Utanmadan elalem ne der diye düşünmeden çalışsalar ne olur? Kaplıcanın önünde mis gibi kokan sabunları evde süsleyip satsalar mesela. Yada antiageing, peeling gibi çok moda olan ürünleri allayıp pullayıp sıra sıra yerleştirilmiş minik dükkanlarda pazarlasalar, hediyelik minik eşyalar, yazmalar, fularlar, el yapımı takılar, ahşap süs eşyaları, oyuncaklar, çiçekler,  uçurtmalar, dilek balonları, kitaplar olsa  ve bunları hep evde oturan kadınlarımız satsa fena mı olur diye düşündüm. Haymana’nın bir magnetı var mı acaba yoksa ben mi bilmiyorum? Turizm, otellerden halka taşmalı ki Haymana’daki aileler geçim derdine düşmesin.. 
    Bir kocaman Aquapark yapılsa mesela çocukların neşesi doldursa sokakları. Su parkları olsa, havuzlar birbirine dökülse, caddelerden kaplıca suları aksa, kenarlarına güller ekilse, evlerin balkonları yüzlerce sardunya ile süslense. Bunlar bence hayal değil. Haymana’nın kadınları bunları yapabilir. Gözlemeci hanımlar ile başlayan bu dinamizm bence giderek artacak ve Haymana’nın çehresi değişecek. Gözlemeci hanımları tekrar tebrik ediyorum, elleri dert görmesin. 
Esenlikler diliyorum....

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Her şey Güzel HAYMANA için-2 " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Sitem

21:08:22

Gönderen:

Dursun BİÇEN

15/Aralik/2017

Değerli hocam elinize yüreğinize sağlık, bizler taşradan haymanaya aynı duyğu ve düşüncelerle gelen ve devremülk alan çoğu emekli insanlarız.Ama; /Emekli yaşlı insanlarız.ömrümüzün kalan kısmını biraz olsun sağlıklı yaşayalım ümüdiyle başta güzel vaatlere kanarak üç adet devremülk aldık.Bir kaç yıl çok güzeldi,burnumuzun dibinde tarihi güzel şehrimizi ve halkını çok sevdik, her yıl iple çekiyor ve gitmek için hazırlık yapıyorduk.Ama son dönemlerde bazı kişi ve kişilerin kişişel çıkar ve ihtirasları yüzünden iki senedir gitmiyoruz çünkü sayelerinde sağlığımız iyice bozuldu. İşlemeyen adalet, kısır döngü çekişmeler bıktırdı artık. Her dönem haymana esnafının ve halkının gözlerinin içinin güldüğünü görüyor ve birlikte çok güzel günler ge&ccedi


Başlık:

aaah devlet ah!!!

21:18:21

Gönderen:

kenan.olmez

4/Ekim/2017

merhaba Senay hanim ben Kenan size Hollanda Amsterdam`dan yaziyorum. yazinizdaki guzel dusuncelere ve isteklere katilmamak elde deyil,ammavelakin gel gelelim gercek hayatdaki Haymana ya???ozellikle sizler(guzel ve kibar bayanlar)bir kere hukumet konagindan cimcime ohetine kadar gupe gunduz bir yuruyerek gidin ,ki kac kere gitmissinizdir?? gerek en islek yerdeki kahvehanenin onunde oturan insanlardan ve onlarin boynunu 180 derece dondurerek size merakli baskislarin vedekaldirimlari isgal etmis market,manav,zuccaciye,vs vs gibi esnaflarin mallarindan gecemessiniz!!beni yanlis anlamayin amacim kendi ilcem olan Haymana yi kotulemek deyil ama lutfen yetkililere seslem=niyorum Haymana miza biraz ceki duzel verelim bi balans ayari yapalim insanlar ozellikle bayanlarimiz rahatca sokaklarda yuruyebilsin devlet hukumet polis zabita gibi kurumlar sokak ve cevre duzenine istenilen ozeni ve disiplini gostersinler kendinize iyi bakin saglik ve mutluluklar Kenan olmez


Başlık:

haymana için

21:20:13

Gönderen:

şenay koca çetin

13/Mayis/2017

merhaba şenay hanım! aslında biz akrabayız zaten. neyse gerçekten haymana için yazdıklarınız çok güzel. şu son üç dört yıldır haymanaya gitmrdim ama benim çocukluğumda nasılsa hala aynı hiç gelişmemiş. sözde çol değerli bir suyumuz var ama onu bile değerlendirmeyi beceremedik. inşallah sizin bu yazdıklarınız birilerinin kulağına gider ve hayamana için birşeyler yapmaya vesile olur. sağlıkla kalın.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin