Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


ARABESK
12/05/2017
   #Ben sende yaşadım seninle tattım böyle bir aşkı#
     Şunu bil ki! Bir sonraki “Merhaba” ya kadar yavaş yavaş öleceğim...
    Yukarıdaki bu iki cümleler iki farklı dilde söylenmiş,  her iki dilde de kült olmuş parçaların dizeleri... ‘Ne kadar arabesk‘ diyorsunuz sanırım şu an! (Literatürde “Arabesk kelimesinin farklı anlamları mevcut olsa da ben burada kaderci ve karamsar müzik türü olarak aldım.)
   Kültürümüzde arabesk veya fantezi müzik dinleyen insanlara, neden olduğunu anladığım fakat içimde anlamlandıramadığım bir “Kıro” yaftası yapıştırılıyor. Oysa ki, arabesk başlı başına bir kültür!  Arabesk müzik dinleyenden ve seven insanlardan fersah fersah kaçıldığına tanık oldum bir kaç kez! Hatta “Cool” takılan çoğunluk, şöyle bir “Ighhh! deyip, yüzlerini buruştururlar. Gerçi biraz da olsa  hak vermek gerek onlara. Bizim milletimiz her konuda olduğu gibi bu konuda da sınırları zorlayan, hatta ‘Ya benimsin, Ya kara toprağın’  modunda kendini façalayan değişik bir  millet! Halbuki tezata bakın.  Sevip de alamadıkları  kavuşamadıkları için, kimseye zarar vermeden, utanarak sıkılarak yazılmış sözler... Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen ve sayamadıklarım..
   Ne bir cahilce davranış sergilemişler ne de isimlerine leke getirmiş bu değerli sanatçılar. Bu eğitimsiz çoğunluk ise bu güzel insanların emek emek yanyana getirdikleri dizeleri ile psikopata bağlayıp ya kendilerini  kesmişler ya da sevdiklerini! Ve ne yazık ki, müziğin diğer türleri  ile ilgilenen insanların bi’nevi arabesk müzikten uzaklaşmalarına sebep olmuşlar.  Aslı Fransızca  olan ‘If You Go Away’ parçasının öyle sözleri var ki! Bizim arabesk müziğimizin sözlerine taş çıkartır. Defalarca dinleseniz bıkmazsınız. Lafı getireceğim nokta: İnsan geniş olmalı, kucaklayıcı olmalı, hiçbirşeyi veya kimseyi dışlamamalı... Ben şahsım adına söylüyorum. Arabesk müziği de seviyorum Fantezi müziği de  diğerlerini de yani kısaca “Arabesk, pop, caz, alaturka...”
   Ya! Aslında ben konuyu yine aşka getireceğim ucundan kıyısından... Huyum kurusun! İçinde AŞK  olmayan, geçmeyen hiçbir şeyi dinlemekten, okumaktan, izlemekten zevk almıyorum. #EŞKIYA sinema filminin unutulmaz repliklerinden olan: 
   Hayatın, aşkın karşısında ne önemi var?  sözleri gibi!
   Arabesk veya fantezi müzik dinleyenlerde saptadığım bir durum var! Aşkı en alasından  yaşamış ve hatta yaşadıkları aşk onları belli bir süre  onursuzlaştırmış yok etmiş ve tekrar yoktan var etmiştir. İlk başlarda salya sümük ağlatan parçaları acınız küllendikçe ağlamadan dinlemeyi öğrenirsiniz. Kendimden biliyorum! Öyle ki, ‘Hayret nasıl oldu da ağlamadım lan!’ diyorsunuz. 
   Şimdilerde Coşkun Sabah bana taktı! Ne zaman arkadaşımın arabasına binsem “Bizim Bu Şarkı” çalıyor. Coşkun Abi! Ben daha gencim, Etme eyleme! Eve geliyorum, dilimde bu şarkı! (Coşkun Sabah’a saygılarımla)
    Neyse!  Konuyu uzattım, dağıttım . Toplayayım. Şuna inanın! En cool görünen takım var ya! Karizmayı çizdirmemek için gizli gizli arabesk fantezi dinliyor ve acı çekiyorlar! Yapmayın Ulen! Acı çekmek özgürlüktür...
Ve Nokta!
Aşka saygı duymayanı
Derdimize dert katanı
Bizi her gün ağlatanı
Cehennemde yak sen Taaaaaaaaaaaaanrım! 
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ARABESK " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Argo ?

09:22:24

Gönderen:

Melike Ç.

21/Mayis/2017

Ben naçizane yazarlik yapiyorsam ve okunuyorsa problem yok. Bir yaziyi okurken yazinin butunune bakarim. Kusur bulmak icin bakarsa insan kusur bulur. Yazar toplumun her ka‘şesinden insana hitap etmeli halk dili kullanmalidir arada bir. Bizler de halkin icindeniz. Farkli degiliz. Aşk konusunda ise yazdiklarimdan cismani mi insani asktan mi bahsediyorum o okuyucuya kalmis. Evlat, Allah, insan, anne baba, vb. Siz yazida hangi aşktan bahsettigimi anlamamissaniz bu benim sorunum degil. Hem net olarak söylersem yazmamin ne anlami kalir?


Başlık:

dengbejler

09:37:52

Gönderen:

Ali KEMAL

14/Mayis/2017

bana görede müzügün cinsi milliyeti olmaz,müzük kulaga hos gelen seslerdir kimisi arabeski,kimisi mahsuni serifi kimiside,sanat müzügünü sever. gazetelerde yazi yazmak bir sanattir bir beceridir,topluma hitab ediyorsun argo kelime kullanamazsin bes paraplik olursun tepki alirsin,okuyucu cevabini verir,hele yazar bir bayansa mutlaka daha akilli daha verimli olsa diyorum,,,askadan epey bahs etmis siniz hangi aski para aski,tanri aski,sevme sevilme aski,yoksa karsiliksiz askmi,gelecek yazinizda bu konuyu acarsaniz cok iyi etmis olursunuz.YANI SIEZ GÖRE ASK NEDIR evya hangisi sizce ask.ben hic asik olmadim ask bana göre bir saplanti bir tutku,kula kulluk yapmak gibi bir sey.saiirin deyime asikdan pirangalar eskittim,sevdam daglari asti gibi.anadolu ozani bol olan bir diyar,anadoluda öyle ozanlar dengbejler yetistirmiski herbiri bir destan,bu ozanlar sözün özünü söylerler sazida ayni tempoda


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin