Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


KÖY CAMİLERİ
09/06/2017
Merhabalar onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerife eriştirene şükredecek kadar iman ve itikat sahibi olmasını dilediğim,  umduğum saygıdeğer okurlarım. 
Yazıma geçmeden önce erkeklerden ricamdır; lütfen oruç tutarken orucun da, sizi tutmasına izin verin ve hanenizde terör estirmeyin. Yani ne orucun ecrini kaçırın, ne de zavallı hatunlara dünyayı zindan edin. 
Onbir ay boyunca rahmetli anneanemin tabiriyle “pambık” gibi olan bir kedi kadar nunis ve yumuşak huylu olan beyler, sinir ve stresten Ramazan boyunca PKK’lı DAEŞ’li birer teröriste dönüşüyor. Efendim malumunuz devletimiz işsizlik sorununa kalıcı bir çözüm bulana dek, geçici bir çözüm olarak İş Kur aracılığıyla çalışmak isteyenlere 8-9 aylık zamanlarda sözleşmeli olarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda iş imkanı sunuyor. Geçen yıl ben de, müracaat ettim ve Haymana Fen İşleri Daire Başkanlında 8 ay çalıştım. Ben Camileri temizleyen gruptaydım. Geçen yıl ilçe merkezindeki camileri; avizesinden pencere camlarına, halılarından avlularına pırıl pırıl, şıkır şıkır temizledikten sonra sıra köy camilerine geldi. Ama köy camilerinin halleri içler acısıydı. Şu gün olmuş düşündükçe üzülüyorum. Hayır, hayır bu üzüntüm köy camilerinin şusu, busu yok diye değil, aksine her şeyleri olup ilgisiz oluşlarına. Evet saygıdeğer okurlarım köy Camilerini görünce kıyametin küçük alametlerinden birine daha bizzat şahitlik ettim…
Nasıl mı? Şöyle ki, köy camileri insanı dehşete düşürecek kadar ihtişam ve şatafatlı. Ama pislik ve bakımsızlıktan harabeye dönmüş. Çünkü; köy kadınları tam hanım sultan olmuşlar. Eskiden bu işler imece usulü yapılırdı. Rahmetli anneannemin az mı emeği var bizim köyün yıkılan eski Camiinde. Ayrıca cemaat de, safları haşerelere bırakmış. O tozların içinde safta secdeye kapanmış bir halde ölmüş sinekler mi ararsınız, trapez gösterisi yaparken avizelerde ölmüş örümcekler mi, minarelerde ölmüş çürümüş güvercinler mi? Ne ararsanız vardı. Biz temizledikten sonra hocalar… (çoğu köyün hocası bile yoktu) şöyle bir “oh” deyip ezan okuyunca cemaat teşrif ediyordu. Cemaat dedimse, öyle taşı sıksa suyunu çıkaracak çağlardaki gençler ve ömrünün altın çağlarını yaşayan olgun beyler değil. Pir-i fani (yaşlı). Gençliğinde derelerde samanlıklarda kırmadığı ceviz kalmamış, Azrail göz kırpınca din, iman bilinci mi desek, Allah korkusu mu, akıllarına düşmüş gözlerinde şişe dibi gibi kalın gözlükleri, döşlerine inmiş ak sakalları, ellerinde bastonlarıyla birkaç ir-i fani (yaşlı). Yukarda da dediğim gibi çoğu köyün imamı bile yoktu, bu yıl sayı 23’e çıkmış. Bu imamsız köylerin sayısı. Geçen duyduğum kadarıyla geçen yıl Ramazanı nasıl geçirdiler bilmem ama, bu yıl; halkın eksik ve ihtiyaçlarını kendi eksik ve ihtiyacı gibi gören Ankara Büyükşehir Belediyesi eski İl Genel Meclis üyesi ve önümüzdeki yerel seçimlerde de, Haymanamıza Belediye Başkanlığına aday olan Sayın Halil İbrahim Aysu’nun gayret ve çabalarıyla bu 23 köyün imamları Ramazanın arifesinde gelmiş.  Köylü vatandaşlarımıza hayırlı olsun diyor ve camilerinin kıymetini bilmelerini diliyorum.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KÖY CAMİLERİ " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Kiralık kalem olmuşsun...

10:07:51

Gönderen:

Vatansever

4/Kasim/2017

Buradan gazetenin yazı işlerinden sorumlu olan Yavuz beye seslenmek istiyorum. Bu denli alaycı, hakaret edici, bilgisiz ve yazma seviyesini bel altına kadar dusuren kişileri gazetenizde yazar olarak kullanmanızı tasvip etmiyorum.birikimi olmayan ve her dönem bir siyasetçiye kuyruk olan bu tür kişileri yazar diye karşımıza çıkarıp gazetenizin seviyesini dusurmeyin.


Başlık:

sen varya gazeteci olamazsın

10:52:39

Gönderen:

haymanalı

28/Ekim/2017

Birsen hanım hacının peşinden ayrılmıyor dun hayrola.Sonra özdemire yanaştın.Şimdide halil iboyamı.Valla yüzsüzsün.Halil ibrahim ne alacak ne kazanacak.Amacı hacı nın oylarını bölmek ama onada gücü yetmez Benim gördüğüm bu.Birde dermisiniz ikide bir halil ibrahim okumuşum diyor nere mezunu bu.Açık öğretim mi.İnsanlara zorla arkadaşlık isteği gönderir zorla davet ettirir kendini zorla resim çektirir zorla mesaj attırır yorum yazdırır.Buna herkes şahittirde.


Başlık:

Terbiyesiz

22:28:42

Gönderen:

İbrahim

24/Ekim/2017

Sen bunları yazacak kadar terbiye almadığın nasıl belli. Hakaret etmeden yazabilirdin bu yazıyı ve de derelerde samanlıklarda ceviz kırılma işlemini nerden biliyorsun yoksa iftira mı atıyorsun?


Başlık:

yazık

23:58:25

Gönderen:

mehmet

16/Eylül/2017

helal sana birsenhanım dün hacı bugün halil ibo hayırdır seni halilin gazetecisimisin halil hangi vasıfla getirecek büyükşeh,r mehter başı değilmi o utanmadan amcaoğlusunun karsısına aday cıkıyo bide ben hacının oylarını böleceğm diyo bu kafaya kim oy verir dine siyaseti karıştırıyor önce gitsin köyünün oyunu toplasın sonra aday olsun sende tarafsız ol reklam olma bence birsen kendini bitiriyorsun seni severiz tanırız secimini güzel yap bence


Başlık:

o kadar da değil

21:52:50

Gönderen:

yok artık

14/Haziran/2017

Yazı yazarken biraz daha dikkatli olunmalı bence. Oruç tutan insanları PKK lı ve DAEŞ`li teröristlere benzetmeniz içler acısı ve bir okadarda günah. Köşe yazarı olarak seviye buysa sıradan insanlar ne yapsın. Ayrıcı hangi köyde dehşete düşecek ihtişam var onuda anlamadım. Camiler ALLAH`ın evidir ve her türlü güzelliğe layıktır. Temizlik olayına gelince: Cami temizliği imamların görevidir bunu bilmiyorsanız yönetmeliklerine bakıp görebilirsiniz. Bu sorunu köylülere değil imamlara ve müftülülüklere daha da olmadı köy muhtarlarına yansıtın. Birde hangi yaşlının hangi samanlıkta ne tür ceviz kırdığını nerden biliyorsunuz. Bu yazdıklarınızla yaşlı da olsa camiye gelen insanlara atılmış iftiradır. İftirada çok günahtır. Size buradan yazılarınızda daha dikkatli olmanızı öneriyorum. Gazeteyede tavsiyem buralara böyle gelişi güzel yazılarla değil eğitici,


Başlık:

teessüf

07:59:05

Gönderen:

haymanalı

11/Haziran/2017

"Onbir ay boyunca rahmetli anneanemin tabiriyle ambık gibi olan bir kedi kadar nunis ve yumuşak huylu olan beyler, sinir ve stresten Ramazan boyunca PKKlı DAEŞli birer teröriste dönüşüyor." Teessüf ederim Birsen Hanım benzetecek başka birşey bulamadınız mı? Bu melanet örgütlere benzetmişsin.


Başlık:

terörist babalar ve imamlar

06:39:13

Gönderen:

Hasan ........

11/Haziran/2017

Ali Kemal abinin dediklerine katılıyorum. ablacağım sana gelince terör estiren erkekler derken bayağı beni ürküttün. Acaba benmiyim ev terör estiren. halbuki köyde çok beyefendi ve sessiz olarak derler bana.Şu anda polatlıdayım yine karıncayı incitmem. Hele sünnetsiz pkklılara ve kafa kesen deaşliler benzetmen beni benden korkutur hale getirdin. İnan ablacığım bayağı bana dokundu bu sözler ablacığım. :). sahi imamı olan köy camilerinde imamlar ne iş yaparlar.Kendisi yapması şart d eğlidir ablamızında dediği gibi köylülere sıra ile imece usülü temizlik yaptırsın olur biter.


Başlık:

Caminin bakimi

02:57:43

Gönderen:

Ali KEMAL

10/Haziran/2017

Birsen Hanim merhaba iyi bir konuya deginmissini,acik bir sekildede isah etmissin ellerinize saglik,köy camisine gelenlerin cogu otobüsün son duraginda bekliyenler,otobüs ileriye gitmiyor,orasi son Durak.diyorum ki var olan bir sorunun üstünü kapatirsaniz altinda bir takim problemler cikar.camide mutlaka temizlik ve bakim ister ama bu bakim nasil olmali,mesela imami olan köy camileri Imam bu isi üstlenebilr,bu is Imam icin agir bir yük degil,imami olmiyan köyde kendi aralrinda is bölümü yapar bu isi zamaninda yaparlar,bunis bir ki günlük is degil birazda gönülde gelen bir hayir isidir,hani agzi acilan dinden imandan bahs eder ya iste ibadetini yaptigin camiyide gönüllü olarak hangi gün ve saate yapacagini ilgili kisiye bildirirsin,sehirde ve köyde bu isi hayrina yapacak kisiler aralarinda kurum lasirlar adida belli olur,yoksa basar prasini temizlik firmasi gelir cami


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin