Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


İHVAN İŞARETİ KATAR AMBARGOSU
16/06/2017
Değerli dost okurlarımız; bu haftaki yazımın konusu siyaset arenası kaynaklı olsun. Köyümdeki Sakarya Savaşı anılarında, bazı yeni bilgiler ışığında toparlama ihtiyacı doğmuşken, bu fırsattan yararlanmış olayım diye düşündüm.
Şu sıra siyaset arenasının iki konusu önemli yer buldu meydanlarda. Rabia işareti ve Katar ambargosu.
CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, Rabia adıyla da telafuz edilen dört parmaklı el işaretinin AKP’nin Genel Başkanınca benimsemesinden sonra, bir de parti tüzüğüne taşıması “Tek millet, tek vatan, tek bayrak” temasıyla gündeme oturuvermişti. 
Kamuoyunun bu işaretle tanışması, Gezi olaylarının ülkemizde ve dünyada yankılanmasıyla olmuştu. Hatırlayalım, İstanbul’un Taksim meydanı yollarının yer altına alınmasıyla, yeşilsiz kalan meydanın bir köşesinde bulunan Gezi Parkı, yeşilliği ile tezatlanınca, rant inşaatının da iştah takviyesiyle, betonlaştırma ve daha önemlisi yıkılarak, yeşil alana dönüştürülmüş, bir Askeri Topçu Kışlası’nın inşası, turizm amaçlı yorumla gündeme gelince, park ve bölge sakinlerince, parkı koruma amaçlı bir direniş hareketi olaylarıydı, Gezi direnişi.
Bu direnişi hükümete karşı bir hareket olarak yorumlayan ve algılayan o zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmalarda “Yüzde 50’yi evde zor tutuyorum” açıklamasından sonra, bu işaret gündeme gelmeye başladı. Amaç sonradan anlaşıldı. AKP’ye oy veren destek kitlesini bu işaret algısıyla partiye bağlamak. Muvaffakta olundu. Dört parmağa, dört anlam verilerek, parti tüzüğüyle nakkaşlandı, Rabia işareti.
Kılıçdaroğlu, bu işaretin Müslüman Kardeşler adıyla bilinen ve de birçok ülkede terör örgütü olarak bilinen, Arapçası “İhvanımüslümin” örgütüne ait olduğunu açıklaması, AKP yönetimini rahatsız etmiş oldu. AKP’nin en etkili ve yetkili yönetimi bu görüşe hem de sert bir üslupla cevap yarışına girişiverdi.
Bu işaretin terör örgütü Müslüman Kardeşlere ait olduğunu dünyada  ve ülkemizde bazı çevrelerce biliniyor. Anlamı da bire karşı dört can bedelli bir yemin işareti olarak ifade ediliyor.    
İşaretin sahibi Müslüman Kardeşler, Katar gibi doğalgaz ve petrol zengini devletin de başına sorun yumağı sarıverdi. Katar bu örgüte ev sahipliği ve maddi destek yapıyormuş. Yerli ve birkaç yüz bin aileli aşiret devleti durumundaki Katar, AKP iktidarında Türkiye’de yatırımlara yöneldiği de biliniyor. Diğer bilinen bir gerçekte, bu küçük devlette ABD’nin Ortadoğu’nun en büyük üssünün bulunduğudur. Türkiye ile de Katar askeri ittifak anlaşması bulunuyor. Ambargo koyan Mısır ve Suudi Arabistan’ı rahatsız eden burası mı? Her iki ülke ABD’nin yandaşı durumunda olduğuna göre de, ABD’ye ambargo koyan o ülkeleri, başta Türkiye olmak üzere  ve İran’ın bölgedeki konumu da eklenince, masa siyasetine yönlenmiş oldu. Oklar Katar üzerinden Türkiye ve İran hedefli gözüküyor. Niye mi?
ABD’nin Ortadoğu projesinin iki büyük engeli Türkiye ve İran. Arabistan Yarımadasın’daki böl-parçala-yönet, yönteminin benzer planı, Ortadoğu petrol sahasına uygulanmak istenmesinin engel iki gücü Türkiye ve İran. Dış poltikada çok akıllı ve öngörülü olma zamanı. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla.  

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " İHVAN İŞARETİ KATAR AMBARGOSU " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin